Domů / Domácí zprávy / Babiš chce mít Prymulu u sebe, exministr byl na jednání rady. Mezitím obnovil živnost

Babiš chce mít Prymulu u sebe, exministr byl na jednání rady. Mezitím obnovil živnost

Roman Prymula už není déle než týden ministrem zdravotnictví. O vládní post ho připravila noční schůzka v restauraci, ačkoliv stravovací podniky musí být zavřené. Premiér Andrej Babiš nicméně stojí o to, aby se exministr z jiné oficiální pozice dál podílel na řešení koronavirové krize. Prymula si mezitím obnovil živnost, chce se věnovat poradenství.

Mandát Romana Prymuly coby ministra zdravotnictví byl nejkratší v historii České republiky, trval 39 dní. Z funkce ho nechal odvolat premiér Andrej Babiš poté, co Prymula 21. října večer navštívil restauraci na pražském Vyšehradě. Podle dosud potvrzených informací se tam sešel s šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem a ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava Jiřím Havrlantem. Schůzka tam proběhla v době, kdy měl být podnik zavřený.

Prymula ještě před svým odvoláním připustil, že by chtěl dál pomáhat vládě s řešením epidemie. Vyloučil však konkrétní pozici spjatou přímo s kabinetem. „Můj názor je takový, že bych chtěl pomoci jako osoba nezávislá, jako expert. Myslím, že tohle jsem schopný nabídnout. Ale nechci jít do nějaké pozice,“ uvedl v předposledním vydání Otázek Václava Moravce v České televizi.

Tehdy také zmínil, že je součástí mezinárodní skupiny epidemiologů věnující se probíhající pandemii. Mluvil o tom i Babiš, když byl s Prymulou jako končícím ministrem obhlížet vznikající polní nemocnici v Letňanech. „Předpokládám, že bude spolupracovat jako expert epidemiolog, to znamená v rámci mezinárodní expertní skupiny,“ uvedl premiér.

Mám masmediální klid

Zda a jak by se mohl Prymula angažovat na domácí půdě, je však stále otevřené. Babiš i čerstvý ministr zdravotnictví Jan Blatný s ním podle informací Aktuálně.cz na toto téma v týdnu opakovaně jednali, k dohodě zatím nedošlo. O Prymulovy služby stojí především premiér. Jak by si spolupráci s ním konkrétně představoval, není jasné. Babiš na dotaz Aktuálně.cz neodpověděl.

Směr možného zapojení Prymuly mohl naznačit uplynulý pátek. V ten den prostřednictvím videokonference jednala Rada vlády pro zdravotní rizika, jež je v tuto chvíli hlavním poradním orgánem kabinetu při zvládání epidemie. Podle informací Aktuálně.cz se jí zúčastnil i Prymula, ačkoliv podle zakládající listiny rady není jejím členem.

Sám exministr zdravotnictví se k tématu vyjadřovat nechce. Důvodem je, že si nařídil veřejné mlčení. „Do 15. listopadu mám masmediální klid, do té doby se nevyjadřuju nikomu a k ničemu,“ sdělil Aktuálně.cz. „Masmédia ke mně vystupovala velmi korektně, tak jsem si od nich dal pokoj,“ vysvětlil své důvody s ironií v hlase a zavěsil. Na SMS dotazy už nereagoval.

Soukromou profesní budoucnost už si ale podle všeho naplánoval. Z veřejného rejstříku Aktuálně.cz zjistilo, že 2. listopadu obnovil svou živnost. Založil si ji letos 17. června, krátce po odchodu z ministerstva zdravotnictví. Po vzájemném pnutí s tehdejším šéfem resortu Adamem Vojtěchem coby ministerský náměstek skončil. Oficiálním důvodem byla jeho chybějící bezpečnostní prověrka.

Poradenství a školení

Jako živnost uváděl mimo jiné výrobu zdravotnických prostředků a zprostředkování obchodu a služeb. V této oblasti už se však pohybovat podle aktuální údajů v živnostenském rejstříku nebude, hodlá se věnovat poradenství, výzkumu v přírodních vědách a pořádání školení.

Než v září po rezignaci Adama Vojtěcha převzal Prymula ministerstvo zdravotnictví, působil necelé tři měsíce jako zmocněnec vlády pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Pozici nechal premiér Babiš zřídit právě kvůli Prymulovi, aby mohl dál pomáhat s epidemií. Post zmocněnce po Prymulovi převzal profesor biochemie Ondřej Slabý.

„Jako vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví zde navážu na svého předchůdce pana profesora Romana Prymulu a budu podporovat výzkumné aktivity v této oblasti. Budu hledat cesty, jak pro ně zajistit financování,“ přiblížil své plány Slabý v rozhovoru pro Aktuálně.cz.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Zemanovu stížnost ve sporu jmenování Fajta profesorem soud zamítl

ČTK Aktualizováno před 8 minutami Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost prezidenta Miloše Zemana ve …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *