Domů / Zahraniční zprávy / Nejméně jeden z teroristů z Vídně stále uniká policii. Zůstaňte doma, vyzval starosta

Nejméně jeden z teroristů z Vídně stále uniká policii. Zůstaňte doma, vyzval starosta

Nejméně jeden z podezřelých z pondělního útoku v centru Vídně je stále na útěku, uvedl rakouský ministr vnitra Karl Nehammer během noční tiskové konference.

Počet civilních obětí útoku mezitím stoupl na dva: zemřela totiž žena zraněná při útoku, jak řekl stanici ORF vídeňský starosta Michael Ludwig. Policie dříve potvrdila dva mrtvé, včetně jednoho ozbrojeného pachatele, kterého zastřelila, a kolemjdoucího, kterého zasáhl útočník.

Ministr Nehammer podle agentury APA kvůli přetrvávající nebezpečné situaci vyzval obyvatele Vídně, aby v úterý raději zůstali doma, pokud je to možné, a ani žáci a studenti nemusí do škol. „Vyhýbejte se centru města,“ nabádal Nehammer.

Útok se odehrál okolo 20:00 ve čtvrti známé nočním životem, kde se také nachází židovská synagoga. Ale pozadí útoku nadále zůstává nejasné.

Zranění utrpělo 15 lidí, někteří jsou ve vážném stavu, uvedla APA s tím, že úřady chtějí informovat o stavu pátrání a vyšetřování na tiskové konferenci, avizované na šestou hodinu v úterý ráno.

Centrum města zůstává uzavřeno a do střežení objektů se zapojili i vojáci, uvedla agentura DPA. Úřady podle agentury AFP ohlásily posílení kontrol na hranicích a vytvoření uzávěr a kontrolních stanovišť ve Vídni.

Raouský kancléř Sebastian Kurz již dříve odsoudil pondělní útok jako odpudivý teroristický čin. „Nikdy se terorismem nenecháme zastrašit a se těmito útoky budeme všemi prostředky rozhodně bojovat,“ uvedl kancléř.

Cílem útoku mohla být synagoga

Cílem útoku byla podle prvních zpráv místních médií synagoga v ulici Seitenstettengasse, poblíž stanice metra Schwedenplatz v samém centru rakouské metropole.

Policie ani ministerstvo vnitra nicméně dosud nepotvrdily, že terčem útoku byl skutečně židovský svatostánek. Útočníci podle agentury AP náhodně stříleli na lidi bavící se v kavárnách a restauracích před koronavirovou uzávěrou, nicméně podle kancléře Kurze nelze antisemitský motiv vyloučit.

V tuto chvíli nelze říci, zda byl městský chrám jedním z cílů. Jisté však je, že jak synagoga v Seitenstettengasse, tak kancelářská budova na stejné adrese již nebyly v provozu a v době, kdy padly první výstřely, byly uzavřeny, uvedl předseda vídeňské židovské obce Oskar Deutsch. Nicméně dodal, že každopádně se střílelo v bezprostřední blízkosti chrámu, a že všichni členové obce byli požádáni, aby zůstali doma.

Preventivní opatření s souvislosti s teroristickým útokem ve Vídni přijala i česká policie na hraničních přechodech s Rakouskem, kde policisté provádí namátkové kontroly vozidel a cestujících. Policisté rovněž vykonávají zvýšený dohled nad nejvýznamnějšími židovskými objekty v České republice. „Ujišťujeme veřejnost, že prováděná opatření mají výhradně preventivní charakter a reflektují vývoj situace nejen v sousedním Rakousku,“ uvádí se v prohlášení policie.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Panika byla zbytečná. Petrof dál naplno dodává do Číny, zakázky má i z Tchaj-wanu

Přední evropský výrobce pianin a klavírů Petrof Hradec Králové se v minulých týdnech vrátil k …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *