Domů / Zahraniční zprávy / FBI vyšetřuje hovory, které varovaly Američany před vycházením z domu ve volební den

FBI vyšetřuje hovory, které varovaly Američany před vycházením z domu ve volební den

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se zabývá záhadnými automatizovanými hovory, které lidi vyzývaly, aby zůstali doma. V úterý se přitom v USA konají prezidentské volby. S odvoláním na představitele amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost to napsala agentura Reuters. FBI dosud informaci nekomentoval.

Státní a místní činitelé v USA varovali před nejméně dvěma automatizovanými dezinformačními kampaněmi, jejichž přesný motiv a původ je nejasný. Podle expertů, s nimiž hovořili novináři Reuters, je záhadná zejména jedna z těchto kampaní, v níž lidé obdrželi automatizované hovory s výzvou, aby dnes (v úterý) zůstali doma. Úterní volby v hovorech přitom výslovně zmíněny nebyly.

„V tomto odvětví je ohledně toho (zmíněné kampaně) trochu zmatek,“ uvedla Giulia Porterová, viceprezidentka společnosti RoboKiller, která se zabývá potíráním telemarketingu a automatizovaných hovorů.

Na záznamech automatizovaných hovorů, které společnost RoboKiller sdílela, je slyšet počítačově generovaný ženský hlas, který říká: „Dobrý den. Toto je jen testovací hovor. Je čas zůstat doma. Zůstaňte v bezpečí a zůstaňte doma“.

Podle Porterové se tento záznam v posledních 11 měsících objevil milionkrát, avšak teprve v úterý se vyšplhal na pátou nebo šestou příčku nejčastějších spamových hovorů.

„Tento robotický hovor je odesílán ve velmi hojné míře,“ uvedla. Dodala, že její společnost stále shromažďuje údaje o rozsahu této kampaně. Odhaduje však, že automatizovaný hovor obdržely „tisíce až desetitisíce“ lidí.

Kdy budeme znát výsledky amerických voleb?

Nový americký prezident je znám obvykle na konci volební noci podle toho, v kolika státech získá bezkonkurenční náskok. Letos se ale sčítání může protáhnout a 4. listopadu znát vítěze ještě nebudeme. A to z několika důvodů:

  • Přes 100 milionů Američanů, což je rekordní množství, se kvůli koronaviru rozhodlo využít možnost volit korespondenčně. Než se všechny hlasy sečtou, může to trvat několik dní.

  • Korespondenční hlasy začne většina států USA počítat až po uzavření volebních místností, někde v průběhu volebního dne. V některých státech, například v Kalifornii, jde ale poslat hlasovací lístek poštou ještě v den voleb. Takový hlas je platný, i když přijde až po skončení voleb.

  • Poštovní služba bude zavalená a některé hlasy může doručit se zpožděním.

  • Kvůli korespondenčnímu hlasování bude otevřeno méně hlasovacích místností. To znamená i méně lidí ve volebních komisích a pomalejší zpracování hlasovacích lístků.

  • Sčítání korespondenčních hlasů je náročnější kvůli kontrole podpisů na volebním lístku a na registračním listu.

  • Kandidát, který prohraje, může napadnout výsledek voleb. Donald Trump se už nechal slyšet, že výsledky voleb mohou skončit u Nejvyššího soudu. Dokonce řekl, že by mohlo jít o obrovský podvod.

  • Více demokratů volí korespondenčně, panují tedy obavy, že Donald Trump se prohlásí vítězem a pak napadne později došlé hlasy pro kandidáta demokratů Joea Bidena.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Pokud volitelé zvolí Bidena prezidentem, opustím Bílý dům, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *