Domů / Zahraniční zprávy / Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení, nejméně čtyři lidé zemřeli

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení, nejméně čtyři lidé zemřeli

ČTK

Aktualizováno před 15 minutami

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení. Minimálně čtyři lidé zemřeli a dalších 120 lidí utrpělo zranění. Uvedl to turecký ministr zdravotnictví. Úder nejvíce postihl turecké pobřežní město Izmir a jeho okolí, kde se zřítilo nejméně dvacet budov.

Řecký ostrov Samos, který leží 13 kilometrů od ohniska zemětřesení, také zaznamenal škody a jeho pobřeží zasáhlo malé tsunami. Řecko zatím žádné oběti nehlásí. Podle různých odhadů se síla zemětřesení odhaduje na 6,6 až sedm stupňů.

Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. 

Řecko leží v seismicky aktivní oblasti, zemětřesení jsou tam relativně častá. V září zasáhlo silné zemětřesení ostrov Kréta, kde způsobilo jen škody na majetku. Poslední zemětřesení s oběťmi na životech o síle 6,7 stupně zasáhlo v červenci 2017 ostrov Kos nedaleko Turecka. Dva lidé tehdy zemřeli. Zemětřesení o síle 5,9 stupně v roce 1999 v Aténách usmrtilo 143 lidí.

Turecko má za sebou několik ničivých zemětřesení – v roce 1999 v Izmitu na západě země při otřesech o síle 7,6 stupně přišlo o život přes 17.000 lidí a půl milionu občanů ztratilo střechu nad hlavou. Při zemětřesení ve Vanu v roce 2011 zahynulo přes 520 lidí. Letos v lednu postihlo provincii Elazig zemětřesení o síle 6,8 stupně a zemřelo při něm více než 40 lidí. Poslední zemětřesení, při kterém zemřel jeden člověk, postihlo letos v červnu východní část země.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Pokud volitelé zvolí Bidena prezidentem, opustím Bílý dům, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *