Domů / Zahraniční zprávy / Chilané se vyslovili pro vznik nové ústavy. Nahradí tu z doby diktátora Pinocheta

Chilané se vyslovili pro vznik nové ústavy. Nahradí tu z doby diktátora Pinocheta

Obyvatelé Chile se v nedělním referendu jasně vyslovili pro vytvoření nové ústavy, která by měla nahradit současnou ústavu pocházející z doby diktátora Augusta Pinocheta. Pro změnu ústavy se vyslovilo více než 77 procent voličů, informovala v pondělí agentura Reuters po sečtení poloviny hlasů.

„Podle dílčích výsledků podpořilo vznik nové ústavy 77,9 procenta voličů, zatímco 22,1 procenta tuto možnost odmítlo,“ uvedla volební komise.

Vytvoření nové ústavy podporuje i prezident země Sebastián Piňera. „Občané a demokracie zvítězili,“ prohlásil Piňera po zveřejnění prvních výsledků hlasování.

Současná chilská ústava je z roku 1980, tedy ještě z doby Pinochetovy diktatury, a od té doby doznala na pět desítek úprav. Podle jejích kritiků ale stále komplikuje změnu zákonů v mnoha oblastech, protože stanovuje vysoká kvóra pro jejich schvalování. Mnozí Chilané volají po větší roli státu zejména ve školství či v penzijním systému.

Referendum, odložené z dubna kvůli koronavirové krizi, si vynutili Chilané loni na podzim masovými demonstracemi. Při nich zemřelo přes 30 lidí a jejich důvodem byla dlouhodobě neřešená sociální nerovnost v této jihoamerické zemi.

Hlasování, v němž se rozhodovalo o tom, zda má být vytvořena nová ústava a jaký orgán ji má sepsat, se uskutečnilo v době pokračující pandemie covidu-19. Lidé museli přijít v rouškách a pro voliče starší 60 let byly vyhrazeny zvláštní hodiny.

Novou ústavu má v závislosti na výsledcích hlasování tvořit buď orgán složený z 86 přímo volených členů a 86 osob vybraných z členů parlamentu, nebo shromáždění 155 přímo volených občanů. Podle dílčích výsledků referenda získalo podporu shromáždění 155 přímo volených občanů.

Jejich volba se má uskutečnit 11. dubna 2021 a následující měsíc se má poprvé sejít ústavodárné shromáždění. Návrh nové ústavy musí schválit Chilané opět v referendu, které se bude konat v druhé polovině roku 2022.

Video: Lidé umírají v Chile před nemocnicemi, stodenní karanténa nešla vydržet, říká Zmeškalová

Lidé chilské vládě nevěří, nedodržování karantény je i určitá forma rebelie, mají hlad, popisuje situaci v Chile Klára Zmeškalová. | Video: Emma Smetana
Zdroj příspěvku

Koukněte také

Panika byla zbytečná. Petrof dál naplno dodává do Číny, zakázky má i z Tchaj-wanu

Přední evropský výrobce pianin a klavírů Petrof Hradec Králové se v minulých týdnech vrátil k …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *