Domů / Domácí zprávy / Odpírači roušek a ultras míří do Prahy. V nejhorší dobu, kritizuje protest policie

Odpírači roušek a ultras míří do Prahy. V nejhorší dobu, kritizuje protest policie

V Praze se bude v neděli kvůli demonstraci na Staroměstském náměstí pohybovat kolem tisíce policistů stažených z pořádkových jednotek z celého Česka. Manifestace je namířená proti současným vládním opatřením. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) problém akce spočívá v tom, že se na ni chystají fotbaloví chuligáni. Policejní prezident Jan Švejdar upozorňuje na nevhodné načasování akce.

„Nikdo nezpochybňuje právo občanů demonstrovat, vyjádřit svůj názor, ale tady se bohužel dostala do jednoho pytle, nebo na jedno místo, skupinka občanů, kteří několikrát demonstrovali mírumilovně, nebyl s nimi žádný problém, nicméně teď se k nim přidali fotbaloví chuligáni,“ uvedl v nedělní Partii na televizi Prima ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Podle něj tito lidé nejedou demonstrovat, ale „porvat se s policií.“ Podle vicepremiéra se nepodařilo domluvit s organizátorem akce, zda z ní není možné fotbalové fanoušky vynechat.

Policie tak podle Hamáčka „musí reagovat“. V Partii uvedl, že v Praze bude kolem tisíce policistů z celé republiky v plné pořádkové výbavě. Po průběhu sobotního protestu v Bratislavě se podle Hamáčka policie „chystá na všechno“.

Hamáček také označil akci za strašnou nezodpovědnost. Řekl, že policisté jsou vyčerpaní z toho, jak koronavirus postupuje do jejich řad, kdy je denně evidováno 200-250 případů nákazy covidem-19 či karantény. Na starosti podle něj mají jiné věci, než se „prát s chuligány“.

Policie to zvládne

Hamáček zdůraznil, že celá akce bude stát spoustu peněz a sil, věří však, že to policie zvládne. Podotkl, že vyzval účastníky demonstrace, aby se chovali slušně a situaci nezneužívali. „Ale asi všichni si dokážete představit, jak takovéto výzvy působí na ultras Baníku, Sparty, Slavie a tak dále,“ dodal vicepremiér. Doufá, že nedojde ke zraněním.

Podobně uvažuje i policejní prezident Jan Švejdar. Upozorňuje, že demonstranti si vybrali nejméně vhodný okamžik. „Naprosto respektuji a ctím právo každého svobodně vyjádřit svůj politický názor a svobodně se shromažďovat. Poprvé se tomu ale má dít v době, kdy stojíme na hranici kapacity nemocnic a kritického nedostatku lékařů a zdravotnického personálu,“ napsal Švejdar na Twitteru.

Předseda STAN Vít Rakušan v nedělní Partii uvedl, že má pocit, že „odpírači roušek“ podlehli dezinformacím a v osvětových kampaních je na ně třeba zacílit i proto, aby se na ulicích nepřidávali k chuligánům, kteří se chtějí prát s policií. Poznamenal, že je třeba počítat s tím, že koronakrize bude mít dopad na větší sociální napětí ve společnosti a připravit se na to.

Kolik příznivců fotbalu a hokeje se do Prahy sjede, není známo. Na demonstraci se svolávali na sociálních sítích. Podle současného nařízení se protestu může účastnit nejvýše 500 lidí, kteří musí být rozděleni do skupin po dvaceti, přičemž mezi skupinami musí být aspoň dvoumetrový rozestup a všichni musí mít zakrytá ústa a nos.

„Pokud by se akce zúčastnilo více lidí, vyzveme svolavatele, aby zjednal nápravu a dodržel platná opatření,“ řekla pražská policejní mluvčí Eva Kropáčová. Pokud by podle ní tak neučinil, policie ho může oznámit k přestupkovému jednání.
Zdroj příspěvku

Koukněte také

Autoškoly budou mít etický kodex. Sexuální obtěžování musíme zarazit, míní ombudsman

Některá svědectví obtěžovaných žaček autoškol, které se na redakci obrátily, jsou skutečně drsná. Namátkou: „Lektor …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *