Domů / Domácí zprávy / Druhý povodňový stupeň na jihu Moravy platí už jen na třech místech

Druhý povodňový stupeň na jihu Moravy platí už jen na třech místech

V Jihomoravském kraji platily v sobotu ráno už pouze tři 2. povodňové stupně značící pohotovost. Na řece Moravě ve Strážnici a v Lanžhotě hladina klesá, setrvalá je na Svratce v Brně-Poříčí. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

V kraji vydatně pršelo celé úterý i středu, místy také v pátek a v noci na sobotu. Na Moravě ve Strážnici a v Lanžhotě ještě v pátek večer platil třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení. Ve Strážnici hladina klesla na druhý stupeň nad ránem, kolem 7:00 dosahovala 655 centimetrů se sestupnou tendencí.

Druhý stupeň se vyhlašuje při dosažení 600 centimetrů, třetí při 660 centimetrech.

V Lanžhotě se Morava na druhý stupeň dostala ještě před půlnocí, v sobotu kolem 7:00 byla na 523 centimetrech s kolísavě sestupnou tendencí. Druhý povodňový stupeň se v místě vyhlašuje při dosažení 460 centimetrů, třetí při 530 centimetrech. V Lanžhotě přitom mohla Morava stoupnout více, vodohospodáři ale část vody z řeky nad Lanžhotem odpouštěli do lužních lesů obory Soutok.

Druhý povodňový stupeň přetrvá na Svratce v Brně-Poříčí. Hladina kolem 7:00 dosahovala 175 centimetrů, stav se od páteční odpoledne téměř nezměnil. Tok je ale ovlivněný manipulacemi na Brněnské přehradě.

Na prvním povodňovém stupni, který značí bdělost, byla kolem 7:00 Trkmanka ve Velkých Pavlovicích, Dyje na Nových Mlýnech a v Ladné, Svratka ve Veverské Bítýšce a v Židlochovicích, Svitava v Letovicích a Bělá v Boskovicích. Hladiny jsou buď setrvalé nebo klesají.

Pro okolí Břeclavi, Hodonína a Veselí nad Moravou platí až do odvolání povodňové ohrožení. Voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Stejná výstraha s nižší mírou ohrožení platí i v okolí Brna a na jih od Brna.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Bojíme se, ale uděláme, co je v našich silách. V menších nemocnicích jde do tuhého

Zejména menší nemocnice v Česku se ocitají v nesnázích kvůli nedostatku personálu. Třeba v moravském …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *