Domů / Zahraniční zprávy / Skandál v mexické politice. V USA zatkli prestižního generála kvůli obchodu s drogami

Skandál v mexické politice. V USA zatkli prestižního generála kvůli obchodu s drogami

Svého času nejbohatší drogový boss, Mexičan Joaquín Guzmán zvaný Prcek, sedí v americkém vězení přes dva roky. Stále se ale nejspíš ukazuje, jak mocný vlastně byl. Americké úřady teď zatkly bývalého mexického ministra obrany, který měl být zapleten do obchodu s drogami.

Je to poprvé, co byl zatčen tak vysoce postavený mexický politik. „Ministr obrany v Mexiku je člověk, který nejen že řídí armádu, ale zodpovídá se přímo prezidentovi. Kromě prezidenta nad ním už nikdo nestojí,“ vysvětluje bývalý ministr zahraničí Jorge Castañeda.

Dvaasedmdesátiletého generála Salvadora Cienfuegose zadrželi američtí agenti Úřadu pro potírání drog (DEA) ve čtvrtek večer, hned po přistání na mezinárodním letišti v Los Angeles. Do Kalifornie přiletěl se svou rodinou. Detaily o jeho obvinění zatím nejsou známy, týkají se ale korupce a obchodu s drogami v Mexiku.

Generál Cienfuegos sloužil jako ministr obrany v letech 2012 až 2018. V té době byl hrdinou boje proti organizovanému zločinu. Působil ve vládě prezidenta Enriquea Peñi Niety, který měl přijmout od Prcka obří úplatek. Před dvěma lety to u soudu s Prckem prohlásil jeden z klíčových svědků.

Bývalá pravá ruka drogového bosse prohlásila, že v roce 2012 přijal tehdejší mexický prezident 100 milionů dolarů (2,24 miliardy korun). Sám si měl říct ještě o 150 milionů dolarů navíc, ale nakonec se spokojil s nižší sumou. Peña Nieto nařčení odmítl. Z korupce už ale byly obviněny další vysoce postavené osobnosti, jako například nedávno zadržený bývalý šéf mexického ekvivalentu amerického vyšetřovacího úřadu FBI. 

Současný prezident Andrés López Obrador dokonce plánuje uspořádat referendum, ve kterém se obyvatelé Mexika mají rozhodnout, jestli budou prokurátoři vyšetřovat z korupce pět jeho předchůdců, tedy včetně Peñi Niety.

Generál s prestižní pověstí

Všech pět mexických prezidentů vedlo válku s drogovými kartely, jejichž moc v té době postupně sílila. Za jeden z největších úspěchů předešlé vlády bylo považováno právě zatčení Prcka, šéfa nejsilnějšího kartelu. Jedno z největších selhání se ale také týkalo Guzmána, a sice když utekl z vězení podzemním tunelem. Když ho policie opět dopadla, vydaly ho úřady do Spojených států.

Generál Cienfuegos byl hlavní postavou tohoto boje proti drogovým kartelům. Armáda prováděla hon na nejvýše postavené bossy, spoustu jich v posledních letech zadržela nebo zabila. Cienfuegos měl mezi vojáky obrovskou prestiž. 

Navíc mexická armáda úzce spolupracovala s americkými protidrogovými úřady. Na rozdíl od mexické policie, zmítané korupčními skandály, považoval Washington armádu za důvěryhodného spojence. Generál Cienfuegos tvrdil, že armáda je jediná složka schopná čelit organizovanému zločinu v Mexiku.

Teď generála čeká stejný soud, před nímž stanul Joaquín Guzmán, na jehož dopadení se podílel.

„Až dosud byla armáda nedotknutelná, obzvláště samotný ministr obrany,“ vysvětlila pro španělský list El País Eunice Rendónová, mexická bezpečnostní expertka. „Je to tvrdá rána institucionálně i symbolicky, protože Cienfuegos je generál.“


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Máme dobrou zprávu, vakcína reaguje, tvrdí britští vědci o látce proti koronaviru

Vakcína “dělá vše tak, jak jsme očekávali, což je dobrá zpráva v našem boji proti …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *