Domů / Zahraniční zprávy / EU musí změnit přístup, jinak obchodní dohoda s Británií nebude, řekl Johnson

EU musí změnit přístup, jinak obchodní dohoda s Británií nebude, řekl Johnson

ČTK

Aktualizováno před 11 minutami

Podle britského premiéra Borise Johnsona je čas připravit se na to, že Británie a Evropská unie spolu nakonec neuzavřou obchodní dohodu. Taková varianta nastane, pokud evropský blok zásadně nezmění svůj přístup k jednáním, zdůraznil v pátek ministerský předseda v televizním vyjádření k aktuálnímu vývoji rozhovorů. Čtvrteční signály ze summitu EU podle něj nebyly zrovna povzbudivé.

Premiéři a prezidenti zemí Evropské unie ve čtvrtek v Bruselu konstatovali, že dosavadní stav jednání s Británií neumožňuje uzavřít dohodu o budoucích vztazích, a vyzvali Londýn, aby učinil „nutné kroky“.

„Dospěl jsem k závěru, že bychom se měli připravit na 1. leden s uspořádáním, které je více podobné tomu australskému, založenému na prostých zásadách světového volného obchodu,“ prohlásil Johnson. „Dokud nenastane zásadní změna přístupu, zvolíme australské řešení,“ dodal konzervativní politik.

„Z nějakého důvodu je od summitu jasné, že po 45 letech členství nejsou ochotní, pokud nenastane nějaká zásadní změna v přístupu, nabídnout této zemi stejné podmínky jako Kanadě,“ vyčetl Johnson EU.

Pokud pětiletá brexitová krize vyústí ve finále bez dohody, vyvolá to chaos v citlivých dodavatelských řetězcích napříč Británií, EU i mimo ně, poznamenala agentura Reuters. Unijní summit ale ve čtvrtek vyjádřil znepokojení nad nedostatečným pokrokem v jednáních a vyzval Londýn k ústupkům v klíčových bodech.

Podle britského premiéra nebyl summit EU „příliš povzbudivý“. Pokud ale bude k ústupkům ochotná unie, je Londýn připraven k dalším rozhovorům, zdůraznil Johnson.

Spojené království opustilo EU v lednu a obě strany se od té doby neúspěšně snaží sblížit postoje v několika klíčových sporných tématech týkajících se budoucích vztahů. Sporné otázky se týkají rovných pravidel hospodářské soutěže, dohledu nad dodržováním budoucí smluvy a zejména práva rybolovu v britských vodách.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab v pátek ale prohlásil, že dohoda je blízko. „S dobrou vůlí na obou stranách k ní můžeme dospět,“ myslí si.

Pokud se strany nedomluví, zatíží od ledna, kdy skončí nynější přechodné období, vzájemný obchod cla a kvóty podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO).

Video: Johnson je jako rocková hvězda, dopad brexitu poznáme až po letech, říká Žantovský

Na Theresu Mayovou se bude vzpomínat jako na slušnou, obětavou ženu.
Boris Johnson byl černým koněm v Konzervativní straně, říká Žantovský. | Video: DVTV, Martin Veselovský


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Obří německý finanční podvod narůstá. Bankéře Maršálka podezírají i ze špionáže

Největší finanční podvod v německých dějinách sahá až přes půl světa. Hlavní postavou případu firmy …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *