Domů / Zahraniční zprávy / Polští sedláci, kteří ukrývali Polanského před nacisty, dostali posmrtně ocenění

Polští sedláci, kteří ukrývali Polanského před nacisty, dostali posmrtně ocenění

ČTK

Aktualizováno před 12 minutami

Režisér Roman Polanski přežil druhou světovou válku i díky nezištné pomoci rodiny polských sedláků, která ho téměř dva roky ukrývala před nacisty. Manželé Stefania a Jan Buchalovi dostali posmrtně ocenění od jeruzalémského památníku obětí holokaustu Jad Vašem, který jim udělil titul Spravedlivý mezi národy. Slavnosti v Gliwicích se osobně zúčastnil i Polanski, napsala agentura Reuters.

Účast Polanského se pořadatelé snažili držet v tajnosti, aby se vyhnuli případným kontroverzím či protestům v souvislosti s jeho kauzami týkajícími se sexu s nezletilou a znásilnění. Filmař je v USA stíhán kvůli sexuálnímu styku s nezletilou v roce 1977, ve Francii jej loni ze znásilnění v 70. letech obvinila fotografka Valentine Monnierová.

Polanski jako desetiletý chlapec uprchl z ghetta v Krakově a od roku 1943 až do konce války se skrýval na venkově. Starala se o něj právě chudá rodina Buchalových v jihopolské vesnici Wysoka. „Bez přemýšlení, jen z lásky k druhému člověku, Stefania riskovala vlastní život, život svého manžela a svých dětí, když mě skoro dva roky skrývala ve svém domě,“ napsal Polanski v dopise, kterým památník Jad Vašem o ocenění svých zachránců požádal. „Navzdory vlastní bídě a nedostatku jídla se starala o můj úkryt i stravu,“ popsal režisér.

Polanski domovskou vesnici Buchalových po válce několikrát navštívil, aby se s nimi setkal, už nikdy se mu je ale nepodařilo najít. Manželé zemřeli v roce 1953 a 87letý filmový tvůrce tak ocenění předal jejich vnukovi.

Útěk z Krakova Polanskému nejspíše zachránil život. Jeho matka putovala s transportem do Osvětimi, kde byla zavražděna, otec skončil v koncentračním táboře Mauthausen, válku přežil.

Oscarový režisér Polanski od začátku 60. let žije mimo Polsko. V USA natočil například snímky Čínská čtvrť, Rosemary má děťátko či Tess, ale po obvinění ze sexu s nezletilou v roce 1978 uprchl do Evropy. Svou válečnou zkušenost zpracoval i ve snímku Pianista, jenž dostal v roce 2003 tři americké Oscary.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Nezapomínejme na klimatickou krizi. Musíme snížit emise, říká šéf E.ON Záklasník

Generální ředitel energetické společnosti E.ON Martin Záklasník se zapojil do klimatického speciálu Planeta v nouzi. …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *