Domů / Zahraniční zprávy / Afghánské ženy stále musí nedobrovolně na testy panenství, i když jsou protizákonné

Afghánské ženy stále musí nedobrovolně na testy panenství, i když jsou protizákonné

ČTK

Aktualizováno před 3 minutami

Afghánské ženy stále musí nedobrovolně podstupovat takzvané testy panenství, upozornila Afghánská nezávislá komise pro lidská práva. Podle zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters Foundation přitom zákon v muslimské zemi už dva roky vyžaduje souhlas ženy s touto procedurou anebo soudní příkaz.

Afghánská nezávislá komise pro lidská práva vyzpovídala 129 žen napříč Afghánistánem a zjistila, že u 92 procent z nich zdravotníci provedli testy panenství bez souhlasu nebo soudního příkazu. „Afghánské ženy byly vždy oběťmi násilí, často se s nimi zacházelo zle kvůli zločinům, které spáchali muži. Nedobrovolná gynekologická vyšetření jsou jedním z příkladů násilí páchaného na Afghánkách, které narušuje jejich lidskou důstojnost, ponižuje je a uráží,“ prohlásila předsedkyně komise Šahrazád Akbarová.

Součástí testu je lékařské vyšetření, jehož cílem je zjistit, jestli má žena neporušenou panenskou blánu. OSN proceduru označuje za bolestivou, ponižující a traumatickou. Afghánská nezávislá komise pro lidská práva a další mezinárodní organizace jako Světová zdravotnická organizace volají po úplném zrušení těchto praktik.

Zdravotníci navíc upozorňují, že testy neprokazují, zda dívka nebo žena měla sex, jelikož panenskou blánu si mohla protrhnout při fyzické aktivitě nebo při použití tamponu. Některé dívky se bez ní i rodí.

V konzervativní afghánské společnosti se očekává, že ženy a dívky zůstanou pannami až do svatby. Pokud měly předmanželský sex, hrozí jim veřejné zostuzení, vězení a mohou se stát i obětí takzvaného zabití ze cti, popsal už dříve server BBC.

Afghánistán není jedinou zemí, která se k testování panenství stále uchyluje, například v Indonésii musí podobný test kvůli „morálním důvodům“ podstoupit ženy, které se hlásí do služby k policii. V Iráku až do roku 2016 prováděli Kurdové obdobné testy u Jezídek, které unesl Islámský stát, dodala Thomson Reuters Foundation.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Nezapomínejme na klimatickou krizi. Musíme snížit emise, říká šéf E.ON Záklasník

Generální ředitel energetické společnosti E.ON Martin Záklasník se zapojil do klimatického speciálu Planeta v nouzi. …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *