Domů / Zahraniční zprávy / Zpoždění 75 let. V Polsku vybuchla obávaná bomba, v detailu to zachytily kamery

Zpoždění 75 let. V Polsku vybuchla obávaná bomba, v detailu to zachytily kamery

Ve Svinoústí (Świnoujście) na severozápadě Polska v pondělí pod vodou explodovala patrně největší bomba, která v Evropě zůstala od dob druhé světové války. Podle portálu onet.pl se nikomu nic nestalo a zřejmě nevznikly ani žádné materiální škody. Pyrotechnici původně chtěli britskou bombu typu Tallboy zlikvidovat metodou podzvukového spalování.

V Polsku pod vodou vybuchla bomba, již zneškodňovali vojáci | Video: Reuters

„Objekt lze uznat za zneškodněný, už nebude představovat nebezpečí na plavební dráze Štětín – Svinoústí,“ cituje onet.pl Grzegorze Lewandowského z jednotky pobřežní ochrany. Někteří obyvatelé Svinoústí uvedli, že výbuch zaznamenali: lehce se zatřásla země a uslyšeli silnou ránu. Nyní budou potápěči prohlížet to, co z bomby zůstalo.

Na více než než pět tun vážící bombu se přišlo loni v září při prohlubování kanálu mezi Svinoústím a Štětínem. Terčem Tallboye byl německý těžký křižník Lützow (původně kapesní bitevní loď Deutschland, než byla přejmenována a překlasifikována), který britské bombardéry zasáhly v roce 1945. Jedna z bomb ale zjevně cíl minula a selhaly i její roznětky.

Zneškodňování Tallboye začalo v pondělí a bylo původně plánováno na pět dní. Své domovy muselo kvůli tomu opustit 750 lidí bydlících v okolí 2,5 kilometru od bomby. Pak se do práce pustili potápěči, aby bombu očistili od nánosů na dně kanálu.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Foto: Tady je Bidenovo. Navštívili jsme město, kde žije kandidát na prezidenta USA

Přesně týden zbývá do amerických prezidentských voleb, v nichž se o Bílý dům utkají Donald …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *