Domů / Finance / Vládní pomoc restauracím: Mzdy v plné výši, proplacení půlky nájmu, okénko až do noci

Vládní pomoc restauracím: Mzdy v plné výši, proplacení půlky nájmu, okénko až do noci

Vláda jedná o pomoci restauracím a barům, opatření podle ministra Havlíčka oznámí ještě dnes. Aktuálně.cz získalo připravený návrh opatření, podle kterého by obor gastronomie měl získat řadu výrazných kompenzací.

Oslovené podniky a asociace se zatím k detailům návrhu nechtějí příliš vyjadřovat, chtějí si počkat až na jeho schválení. Nicméně v porovnání s jarní pomocí různých jiných oborů, jsou navržené body výrazně velkorysejší.

Situace v gastronomii je totiž výrazně horší než na jaře. Jak již v úterý napsalo Aktuálně.cz, mnohé podniky spotřebovaly během jarního zákazu provozu úspory a letní sezóna nemohla obří propad tržeb nahradit.

Na stole má tak vláda návrh na uhrazení plné výše mezd včetně odvodů pro zaměstnance v gastronomii, a to i přesto, že je umožněn prodej z okének. „Pokud bude toto schváleno, tak to považujeme za megaúspěch. Vláda by tak zachránila jedoucí vlak od nárazu do zdi. V oboru pracuje velké množství lidí, v současnosti zhruba 150 tisíc. Pokud nepřijde rychlá pomoc, hrozí masivní propouštění a ukončování provozu, a to by byl velký problém,“ varuje Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků ČR a zároveň spolumajitelem skupiny Hospodska. 

Zda půjde o nový záchranný program nebo bude spadat pod program Antivirus s označením „D“ není podle něj až tak důležité. Podmínky čerpání budou údajně stejné, jako právě v případě Antiviru. 

„Cílem je mít pro gastronomii nástroj na kompenzaci mezd i po skončení omezujících opatření, alespoň do konce roku 2020, ideálně do konce měsíce února 2021,“ dodává Kastner. 

Další pomocí je znovu otevření programu Covid – Nájemné, který skončil v srpnu. Restauracím, barům a klubům bude poskytnuta kompenzace ve výši 50 procent nájemného po dobu tří měsíců.

Důležitý je podle předkladatelů co nejrychlejší převod úhrady celkové částky provozovatelům zařízení za třetí kvartál. „Může jít o rychlý převod peněz v horizontu maximálně týdnů, neboť k žádosti nebude třeba dokládat souhlas pronajímatele,“ upřesňuje Kastner. Právě doložení slevy na nájemném ze strany pronajímatele bylo nutnou podmínkou jarní státní pomoci. Nyní již i podle včerejších vyjádření ministra Havlíčka nebude třeba. 

Další pomocí, byť ne tak významnou, je to, že restaurace budou moci prodávat jídlo i po 20. hodině, a to prostřednictvím společností realizující rozvoz jídel. Předpokládá se posunutí časové hranice alespoň na 22. hodinu. Nyní mohou prodávat jídlo přes výdejní „okénka“ jen do 20. hodiny. 

Ministerstvo financí ve středu také prodloužilo platnost daňových úlev představených v rámci jarních liberačních balíčků a rozšířilo je o další. Novinkou je odložení daňových povinností těm podnikatelům, jejich činnost byla bezprostředně omezena vládním nařízením.

Podnikatelé, jejichž převažující činnost spadá do některého z oborů, na které explicitně míří vládní zákazy, což je nyní právě gastronomie, mají nově automaticky odloženy všechny úhrady DPH, daní z příjmů a silniční daně, k jejichž splatnosti došlo v období nouzového stavu. „Stačí, aby finanční správě zaslali oznámení, že splňují podmínky generálního pardonu ministryně financí, a to i emailem,“ uvádí ministerstvo financí. 

Dále se chtějí asociace působící v gastronomii zaměřit na jednání se Svazem měst a obcí a jednotlivými kraji, aby mohla být kompenzace a podpora restauratérům realizována i regionálně. „Města a kraje zatím vesměs pomáhají cestovnímu ruchu, my ale potřebujeme, aby zvážili i nějaké finanční kompenzace přímo lokálním provozovatelům restaurací a barů,“ říká Kastner. 

V aktivním jednání je také odklad plateb splátek úvěrů podnikatelům v gastru. Na konci října totiž končí vládní moratorium odkladu splátek úvěrů a ministerstvo financí chce s Českou bankovní asociací projednat jeho posunutí, alespoň pro určité sektory. Podle Kastnera ale jednání nejsou jednoduchá, bankovní asociace tento týden oznámila, že nevidí důvod, proč by se mělo moratorium prodlužovat. Podle ní jsou banky připravené pomoci každému, kdo se kvůli finanční tísni dostane do problémů se splácením úvěrů.

Vláda na začátku týdne oznámila, že restaurace, bary a kluby musí být až do 3. listopadu, tedy do konce nouzového stavu, úplně uzavřeny.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Důchodci chudnou. Podíl českých penzistů živořících pod hranicí bídy se zdvojnásobil

Výše starobních důchodů | Foto: ČSSZ Náklady na život rostou, penze na to nestačí Medián …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *