Domů / Domácí zprávy / První stupeň základních škol se v listopadu otevřít nemusí, připustil Plaga

První stupeň základních škol se v listopadu otevřít nemusí, připustil Plaga

První stupeň základních škol se 2. listopadu otevřít nemusí, řekl dnes v České televizi (ČT) ministr školství Robert Plaga (ANO). Zůstane podle něj zavřený, pokud nynější opatření proti šíření koronaviru nepomohou a nakažených bude dál přibývat. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) přitom večer v televizním projevu řekl, že návrat bude 2. listopadu bez dalších podmínek.

Plaga uvedl, že středeční zpřísnění opatření proti koronaviru, k nimž patří také uzavření škol s výjimkou mateřských a speciálních, by mělo snížit reprodukční číslo ukazující, kolik lidí se průměrně nakazí od jednoho pozitivně testovaného. Nyní je reprodukční číslo na hodnotě 1,5, a pokud podle Plagy do 2. listopadu neklesne, první stupeň se neotevře. Bude totiž muset muset nastat lockdown, tedy zásadní omezení života lidí i ekonomiky kvůli epidemii, zdůraznil ministr. „Pokud zůstane reprodukční číslo, tak to je obrovská katastrofa a nebudeme se vůbec bavit o návratu dětí do škol,“ řekl Plaga.

První stupeň základních škol se naopak 2. listopadu otevře, pokud opatření zafungují a reprodukční číslo se sníží zhruba k hodnotě jedna, upřesnil Plaga. Ostatní školy by se podle něj měly vrátit do provozu, pokud se reprodukční číslo koronaviru dostane na 0,8.

Otevření prvního stupně základních škol 2. listopadu přislíbil v úterý po jednání vlády také premiér Andrej Babiš (ANO). Na tiskové konferenci uvedl, že Prymula na zasedání kabinetu potvrdil, že první stupeň se otevře v pondělí 2. listopadu.

Na distanční výuku musejí školy přejít od středy, potrvá zatím do konce příštího týdne a pak budou následovat celotýdenní podzimní prázdniny. Otevřené vedle mateřských a speciálních škol zůstanou také základní školy pro děti policistů, záchranářů nebo pracovníků sociálních služeb. Určily je dnes kraje, aby v práci mohli zůstat lidé v profesích potřebných pro zvládnutí epidemie.

Prymula v úterý nutnost zavřít školy vysvětloval tím, že se tam nakazilo 4500 pedagogů a žáci a studenti tvoří 16 procent všech infikovaných. V poslední době děti ze škol podle epidemiologů přenášejí nákazu zejména do svých rodin.

Od středy budou v Česku jako opatření proti koronaviru zavřené také restaurace, bary a kluby, pokrmy si budou moci lidé koupit ve výdejových okéncích. Shromažďovat se lidé budou moci maximálně v počtu šesti. Nebudou rovněž smět pít alkohol na veřejně přístupných místech.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Vojenský lazaret v Letňanech je skoro hotový. Čeká na první nakažené

Do polní nemocnice v pražských Letňanech pro lidi nakažené nemocí covid-19 už dorazila většina z pěti stovek …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *