Domů / Domácí zprávy / Čína virus tajila a teď slaví, Česko míří k lockdownu. Důvodů je víc, říká virolog

Čína virus tajila a teď slaví, Česko míří k lockdownu. Důvodů je víc, říká virolog

Počty nově nakažených koronavirem se v Číně v posledních týdnech pohybují v řádu jednotek a život v zemi se na rozdíl od mnoha evropských států dal znovu do pohybu. Je to důsledkem toho, že se tam lidé byli ochotni vzdát části svého pohodlí a nosit roušky třeba i během léta. Byli schopni to dodržovat, a proto si myslím, že jsou jejich čísla tak nízká,“ komentuje situaci v Číně virolog Jiří Černý.

Život v pandemii: Druhá vlna – virolog Jiří Černý | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa

Podle virologa Černého z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze jsou obyvatelé východoasijských zemí zvyklejší žít pro svou komunitu, více se přizpůsobit a omezit svoje osobní blaho. „To, co také udělali podle mého názoru dobře, je, že po opadnutí první vlny nezrušili všechna protiepidemická opatření, která byla zavedená, ale podrželi si je buď po delší dobu, anebo je rušili jen velmi omezeně,“ komentuje Černý.

Rychlé trasování a sledování nakažených, které během první vlny pandemie v Číně probíhalo, podle virologa v tuzemsku není možné kvůli dlouhodobému podfinancování hygienických stanic. „V našem případě teď doplácíme na to, jakým způsobem se o naše krajské hygienické stanice staralo vedení v předchozích mnoha letech,“ dodává Černý.

Podívejte se na další díl z cyklu Život v pandemii, kde virolog Černý vysvětluje další důvody nízkého počtu nakažených koronavirem v Číně.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Pohřební služby přešly kvůli koronaviru na on-line, živě přenášejí obřady

Pohřební služby v souvislosti s aktuálním šířením nákazy koronaviru více inzerují možnost sjednat si pohřeb …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *