Domů / Zahraniční zprávy / Policisté vedli Afroameričana na laně ulicemi, muž je nyní žaluje o milion dolarů

Policisté vedli Afroameričana na laně ulicemi, muž je nyní žaluje o milion dolarů

ČTK

Aktualizováno před 8 minutami

Černošský muž ve Spojených státech žaluje policejní sbor v texaském městě Galveston o milion dolarů (23 milionů korun) kvůli tomu, že ho tam loni dva strážníci na koních zatkli a vedli po ulici na provaze. Podle řady kritiků scéna připomínala praktiky z doby, kdy bylo na jihu USA povoleno otroctví, napsal list The Guardian.

Čtyřiačtyřicetiletý Donald Neely tvrdí, že jednání policistů bylo „extrémní a nehorázné“ a způsobilo mu jak fyzická poranění, tak psychickou újmu.

Na videu pořízeném v srpnu loňského roku jsou vidět strážníci na koních, kteří Neelyho zatkli, následně mu na pouta navázali provaz a vedli ho ulicemi. Jeden ze strážníků přitom opakovaně se smíchem říká, že celý výjev bude „vypadat špatně“.

Žaloba obviňuje město a jeho policejní sbor z nedbalosti. Neelyho právníci tvrdí, že policisté měli předpokládat, že muž bude považovat za urážlivé, když jej povedou na laně, „jako kdyby byl otrok„. „Neely se cítil, jako kdyby byl vystavován na odiv, jako dříve bývali otroci,“ pokračuje žaloba.

Policejní šéf tamního sboru v době incidentu prohlásil, že vedení zadrženého na provazu je vyzkoušená technika, jež je v některých případech nejlepším řešením. Uznal však, že policisté v tomto případě projevili špatný úsudek. Galvestonská policie od té doby používání této praktiky zakázala. Dřívější vyšetřování úřadů došlo k závěru, že policisté při zatčení Neelyho neporušili zákon.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Naděje pro vymírající druhy: Vědci umí uměle ochladit klima

Jak chránit přírodu před klimatickou změnou, když zastavit oteplování planety se nedaří a přechod na …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *