Domů / Zahraniční zprávy / Arménii hrozí úplná porážka. Jejich rozvědka totálně selhala, říká válečný reportér

Arménii hrozí úplná porážka. Jejich rozvědka totálně selhala, říká válečný reportér

Ázerbájdžánská armáda masivně bombarduje město Stěpanakert a další oblasti Náhorního Karabachu. Obsadila také několik vesnic, které jednotky karabašských Arménů opustily.

Mrtvých jsou na arménské straně stovky, ze 150 tisíc obyvatel Náhorního Karabachu musela polovina obyvatel kvůli válce uprchnout ze svých domovů.

Baku však údaje o počtu svých zabitých vojáků nezveřejňuje. Zatímco evropské země, Rusko, Írán i Spojené státy vyzývají k příměří, Turecko podporuje ázerbájdžánskou ofenzívu. Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev řekl ve středu ruské televizi, že je „ochotný jednat s Arménií po skončení akutní fáze vojenských operací v Náhorním Karabachu“.

Foto: Aktuálně.cz

Přímo z karabašské metropole Stěpanakertu se vrátil reportér Českého rozhlasu Martin Dorazín. Nyní je v Jerevanu a deníku Aktuálně.cz telefonicky popsal, že podle jeho názoru hrozí Arménům úplná ztráta Náhorního Karabachu.

„Ázerbájdžánská armáda je silnější a lépe vyzbrojená. Arménům skutečně hrozí, že se Ázerbájdžánci zmocní Stěpanakertu. Arménie je slabší a je vidět, že na konflikt nebyla připravená. Je to obrovské selhání arménské rozvědky. I lidé z armády, se kterými jsem mluvil, říkají, že je to katastrofální selhání. Také říkají, že armáda v Karabachu vydrží ještě tak tři týdny,“ tvrdí novinář Dorazín.

Arménský premiér Nikola Pašinjan ve čtvrtek šéfa rozvědky Národní bezpečnostní služby Argišti Kjaramjana odvolal z funkce. Podle Dorazína to v arménském vedení vře.

„Existují velké spory mezi premiérem Pašinjanem a generálním štábem armády. Vojáci ho nemají rádi a je možné, že události v Karabachu povedou k jeho svržení. Pašinjana příliš nemusí ani ruský prezident Vladimir Putin. Slyšel jsem tady v Arménii názory, že Moskva vyčkává a zasáhne do konfliktu v Karabachu, až to pro ni bude výhodné a vláda v Jerevanu jí bude muset být zavázaná. Že Putin chce Pašinjana dostat na kolena a teprve pak mu případně pomoci,“ uvádí reportér.

Jerevanu podle něj nezbývá nic jiného než se spoléhat právě na Moskvu. Dorazín zároveň říká, že Arméni nejsou nějak zvlášť proruští, ale na situaci hledí pragmaticky. „Rusko je vlastně jediný spojenec, kterého mají. A ještě možná Írán, ale o ten se příliš opírat nemohou,“ dodává Martin Dorazín.

Vladimir Putin vyzval k příměří a hovořil telefonicky s politiky obou znesvářených stran. Kreml má s Arménií obrannou dohodu a na jejím území jsou dvě ruské vojenské základny, smlouva se však netýká Karabachu, který formálně není součástí Arménie.

Ve čtvrtek večer se mají v Ženevě sejít diplomaté Francie, Ruska a USA k jednání o příměří s ázerbájdžánským ministrem zahraničí Ceyhunem Bajramovem. Arménie účast na schůzce odmítla. „Nelze vyjednávat a zároveň vést vojenské operace,“ uvedlo arménské ministerstvo zahraničí. Premiér Pašinjan uvedl, že na straně Baku bojují i turečtí vojáci a žoldnéři ze Sýrie.

Arméni vyhráli válku v roce 1994, ale žádná země nezávislost Náhorního Karabachu na Ázerbájdžánu neuznala.

Video: Shazování kazetových bomb na Karabach

Shazování kazetových bomb na Karabach | Video: Twitter / Dr. Artyom Tonoyan


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Proti zákazu potratů demonstrovaly ve Varšavě desetitisíce lidí

ČTK Aktualizováno před 10 hodinami Navzdory koronavirovým restrikcím se v pátek desetitisíce lidí z celého …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *