Domů / Domácí zprávy / Nová expozice pro lední medvědy po téměř 90 letech. Jinak Praha o šelmy přijde

Nová expozice pro lední medvědy po téměř 90 letech. Jinak Praha o šelmy přijde

Pražská zoologická zahrada chystá novou expozici Arktida, kterou budou obývat hlavně lední medvědi. Jejich současné obydlí, jež funguje už od 30. let minulého století, je dle ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka nevyhovující. Navíc stávající expozice šelem původem z Arktidy stojí na „rozpáleném“ jižním svahu a zaostává za vyspělými zahradami.

„Nároky na kvalitu života ledních medvědů v lidské péči se neustále zvyšují a v budoucnu budou k vidění pouze ve špičkových zoologických zahradách. Pokud zásadně nezlepšíme podmínky jejich chovu, nepodaří se nám je v Praze udržet,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) a poukázal na to, že lední medvědi jsou s pražskou zoo spjatí téměř 90 let.

Stávající expozice ledních medvědů byla otevřená v roce 1933 a podle ředitele Miroslava Bobka je vůbec nejstarším zařízením v zoo. Medvědi v něm žijí už od začátku – jako jediná zvířata v zoo. Ostatním se jejich obydlí postupně přesunulo nebo zrekonstruovalo. Teď se konečně dočkají i bílé šelmy. 

„Obydlí ledních medvědů se nachází na jihovýchodně orientovaném svahu, který se v teplých měsících ohřívá do velmi vysokých teplot,“ upozornil ředitel zahrady. To pochopitelně šelmám původem z Arktidy nevyhovuje. Špatné umístění výběhu ale není jediný problém. Dalším je velikost, příliš malý je výběh i bazén. A celková opotřebovanost zázemí, kde zvířata dlouhá desetiletí žila. 

Dostatečný prostor pro zábavu i samotu 

Expozice Arktida bude podle návrhu velká 8000 metrů čtverečních. Budou v ní dva výběhy a čtyři bazény, dále různé aktivizační prvky a místa k ochlazení. Počítá se i s klidovými zónami pro samotářské šelmy a zejména pro březí samice. Kromě ledních medvědů budou expozici obývat i další živočichové, například tuleň obecný. Plánuje se i výstavba restaurace a dalších návštěvnických prostor.  

O konečné podobě expozice a o jejím umístění – na severozápadní straně zoo, vedle Gočárových domů – bude rozhodovat zřizovatel zoologické zahrady, tedy hlavní město Praha. Od jeho rozhodnutí se bude také odvíjet, kdy stavba začne a kolik bude stát. „Nyní se připravuje projektová dokumentace pro stavební povolení,“ řekl ČTK ředitel zoo Bobek. 

Zoologická zahrada v Troji poprvé otevřela 28. září 1931. Chová přes 670 druhů zvířat. Patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze i Česku. Loni do ní přišlo bezmála 1,5 milionu návštěvníků. Letos byla návštěvnost ovlivněna jarní vlnou koronaviru, kdy byla zoo uzavřená kvůli vládním opatřením. Nižší návštěvnost podle dřívějšího vyjádření ředitele Bobka zoo opětovně zaznamenává od září.

Nyní je nutné mít ve vnitřních prostorách zakrytá ústa a nos rouškou a dodržovat rozestupy. Od soboty 19. září je pro veřejnost uzavřen pavilon Indonéská džungle a expozice lemurů. Důvodem je, že primáti mohou onemocnět covidem-19 stejně jako lidé. Dočasně, prozatím do 18. října, byla zrušeno mimo jiné komentované krmení, komentované prohlídky a výukové programy pro školy. Vyplývá to z informací na webu zoo.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Foto: Polní nemocnice v Letňanech je téměř hotová. Podívejte se, jak to uvnitř vypadá

Nahlédněte do polní nemocnice v obřích halách výstaviště v pražských Letňanech. Od neděle bude připravená, …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *