Domů / Domácí zprávy / Krajský soud potvrdil zproštění obžaloby v kauze Studénka. Nařídil nové jednání

Krajský soud potvrdil zproštění obžaloby v kauze Studénka. Nařídil nové jednání

ČTK

Aktualizováno před 22 minutami

Krajský soud v Ostravě ve čtvrtek jako odvolací soud potvrdil zproštění obžaloby pěti z deseti obžalovaných v kauze železničního neštěstí ve Studénce na Novojičínsku. U pěti dalších obžalovaných ale prvoinstanční zproštění viny zrušil a nařídil nové projednání jejich případu. Případ se tak potřetí dostane před Okresní soud v Novém Jičíně, který obžalované už dvakrát obžaloby zprostil.

Nehoda se stala 8. srpna 2008. Do trosek zříceného silničního mostu narazil mezinárodní rychlík. Osm cestujících tragédii nepřežilo a desítky dalších utrpěly zranění, někteří s dlouhodobými následky.

Mezi obžalovanými, jejichž zproštění soud ve čtvrtek zrušil, je většina hlavních obžalovaných z řad manažerů dvou firem, které se na stavbě podílely. Vyhlášení rozhodnutí se účastnili jen tři obžalovaní. Dorazilo i několik cestujících či příbuzných obětí. Většina rozhodnutí odmítla komentovat.

Richard Salamon, který ve vlaku cestoval, vyslechl verdikt soudu se slzami v očích. „Pokud nebude někdo odsouzen, nemáme jistotu, že se taková tragédie nebude opakovat. Myslím si, že jsou vinni všichni,“ dodal.

Krajský soud se případem zabýval na základě odvolání státního zástupce. Ten zprošťující rozsudek okresního soudu označil za nezákonný. Navrhoval zrušení osvobozujícího rozsudku a nové projednání.

Novojičínský okresní soud loni už podruhé zprostil deset obžalovaných viny. Zproštění obžaloby soudce novojičínského okresního soudu Jaromír Pšenica opakovaně zdůvodnil tím, že se přesně neví, proč most spadl, a neprokázalo se, že skutek spáchali obžalovaní.

Neštěstí se stalo 8. srpna 2008. Na trať ve Studénce spadl opravovaný silniční most a do jeho trosek pak narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli dva muži a čtyři ženy, dva zranění zemřeli později. Při nehodě bylo zraněno 95 lidí, z toho deset těžce, někteří mají následky.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Státní bezpečnost, prodloužená ruka sovětské KGB, vznikla před 75 lety v říjnu 1945

Československá Státní bezpečnost (StB) byla téměř od samého počátku prodlouženou rukou sovětské tajné služby KGB. …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *