Domů / Ekonomika / Slapská elektrárna je ze dvou třetin jako nová. Další část oprav vyšla na 150 milionů

Slapská elektrárna je ze dvou třetin jako nová. Další část oprav vyšla na 150 milionů

Vodní elektrárna Slapy je ze dvou třetin jako nová a opět jede na plný výkon. Dělníci dokončili rekonstrukci dalšího soustrojí za 150 milionů korun. Díky tomu se zvýšila účinnost této části elektrárny o čtyři procenta, což přinese nárůst roční produkce o deset milionů kilowatthodiny.

Jak ve středu informoval mluvčí společnost ČEZ Martin Schreier, tato část hydrocentrály prošla vůbec největší modernizací za 65 let provozu.

Na druhé nejvýkonnější vltavské elektrárně na Slapech vyrábí bezemisní elektřinu tři soustrojí. První bylo zmodernizováno v roce 2011, druhé se opravilo nyní a poslední přijde na řadu začátkem příštího roku.

Elektrárna díky rekonstrukci dodá bezemisní elektřinu dalším 3000 domácností ve středních Čechách. „V rámci série opatření proti suchu je jednoznačným pozitivem, že nyní dokážeme vyrobit stejné množství elektřiny z nižšího objemu vody,“ uvedl ředitel Vodních elektráren ČEZ Petr Maralík.

Soustrojí bylo postupně demontováno k opravám a zčásti nahrazeno efektivnějšími prvky vyrobenými na základě nejnovějších technických poznatků. Letos dělníci postupně usadili na své pozice nejdůležitější části, zejména oběžné kolo, stator a rotor generátoru. Obnovili také vnitřní ochranný nátěr ve více než 50 metrů dlouhém a pět metrů širokém ocelovém tlakovém přivaděči k turbíně.

Elektrárna Slapy loni dodala do sítě 236 milionů kWh, a pokryla tak roční spotřebu 70 000 domácností ve středních Čechách. V provozu je podle potřeb energetického dispečinku, zejména v ranní a večerní odběrové špičce.

Usazování rotoru generátoru o hmotnosti 250 tun na Slapech | Foto: ČEZ

Video: Prunéřov spolykal 120 vagonů uhlí denně. Bylo tady fajn i s ním, svěřili se místní

Po 53 letech utichla hnědouhelná elektrárna Prunéřov I. Za tu dobu vyrobila energii, která by Česku stačila na dva roky. | Video: Blahoslav Baťa, Kristýna Pružinová


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Průzkum zjišťoval, proč si lidé berou hypotéku

Hypotéku má nyní více než pětina Čechů, tedy téměř 700 tisíc domácností. Tato čísla ale …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *