Domů / Domácí zprávy / O druhé kolo voleb byl na drive-in stanovištích mizivý zájem, některá zůstala prázdná

O druhé kolo voleb byl na drive-in stanovištích mizivý zájem, některá zůstala prázdná

Malý či nulový zájem provázel středeční hlasování z auta pro lidi v izolaci nebo v karanténě kvůli covidu-19. Na stanovištích drive-in mohli od 7:00 do 15:00 hlasovat ve druhém kole senátních voleb. Na většinu ze 44 míst dorazili jednotlivci a někde na voliče čekali marně. Senátora lidé volí ve 26 obvodech, standardní volební místnosti se otevřou v pátek a sobotu.

Minulou středu měli lidé v karanténě či izolaci k dispozici 78 stanovišť a účast byla vyšší, kromě Prahy se volilo současně do krajských zastupitelstev.

Voliči v izolaci nebo karanténě bez auta nebo kteří nemohou přijet na speciální volební místo, mohou požádat do čtvrtečního večera o hlasování do přenosné volební schránky. Čtvrtek a pátek je vyhrazen pro hlasování v zařízeních sociální péče zavřených kvůli nákaze. Zajištění voleb se řeší v Domově pro seniory Slunečnice v Ostravě, kde se koronavirem nakazilo 139 lidí. Volit tam budou zřejmě v pátek, stejně jako klienti jihočeských domovů pro seniory Sousedovice na Strakonicku a Otín na Jindřichohradecku. Ve většině okrsků není v karanténě žádný domov pro seniory.

V hlavním městě se volí do horní parlamentní komory v obvodech Praha 1, Praha 5 a Praha 9. Drive-in stanoviště byla na Letné a na Proseku, volilo z nich 136 voličů. V prvním kole voleb přijelo k urnám 183 lidí. V Kolíně ve středních Čechách dorazila do 14:30 k volebnímu stanovišti dvě auta, odvolili čtyři lidé. Před týdnem dorazily asi čtyři desítky voličů.

V jižních Čechách volilo z auta 39 lidí, minulý týden jich bylo 69. Na stanovišti v Písku hlasovalo deset lidí, v Prachaticích nikdo, ve Strakonicích dorazilo 17 voličů a v Jindřichově Hradci 12. V Plzeňském kraji využilo možnosti volit 11 lidí. Před týdnem jich bylo 267. Do plzeňského areálu DEPO2015 vhodilo hlas do urny devět voličů, ve Stříbře hlasovali dva. V drive-in stanovišti v Chebu v Karlovarském kraji za celý den přijelo 13 lidí.

V Královéhradeckém kraji na čtyřech stanovištích volilo 26 lidí, před týdnem na pěti místech 191. V Hradci Králové přijelo 19 voličů, v Rychnově nad Kněžnou pět, v Trutnově dva lidé a v Náchodě se nedostavil nikdo. Volby z auta v Pardubicích a Ústí nad Orlicí nikdo nevyužil. Byly určeny pro voliče z rychnovského obvodu, který zahrnuje i přibližně 50 obcí v Pardubickém kraji.

I v Libereckém kraji, kde voliči rozhodují o senátorovi v obvodu Česká Lípa, byl zájem mizivý. Možnosti hlasovat využilo pět voličů v České Lípě, v Liberci nikdo. Na Lounsku v Ústeckém kraji přijelo hlasovat sedm lidí, před týdnem 214.

Na Vysočině hlasovalo z auta do 14:30 v obvodu Pelhřimov 27 lidí a v obvodu Žďár nad Sázavou 16 voličů v karanténě. Účast na obou místech byla zhruba o 62 procent nižší než před týdnem.

K hlasování do 2. kola voleb do Senátu přijelo 58 voličů. Nejvíc odevzdalo hlas v Brně.

Ve Zlínském kraji přijelo na tři stanoviště dohromady 64 lidí – v Uherském Hradišti jich bylo 54, ve Zlíně deset, ve Vsetíně nikdo. V Moravskoslezském kraji využilo možnost volit z auta 25 lidí, zhruba devětkrát méně než před týdnem. V Ostravě přijelo hlasovat 14 lidí, dalších devět do Frýdku-Místku a dva do Karviné. Na stanoviště v Opavě a Novém Jičíně nedorazil žádný volič.

S nezájmem voličů se setkalo druhé kolo senátních voleb i v Olomouckém kraji, v němž se volí senátoři ve dvou volebních obvodech zasahujících okresy Olomouc, Přerov a Šumperk. Na speciální stanoviště v Olomouci, Bochoři na Přerovsku a ve Vikýřovicích na Šumpersku přijelo za osm hodin odvolit 11 lidí. V Olomouci nepřijel na stanoviště nikdo, do Bochoře dorazilo pět lidí a do Vikýřovic šest. Minulý týden odvolilo na speciálních stanovištích 233 lidí.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Blatného podivné vysvětlení čísla R. Ve škole bych ho za to nevyhodil, říká matematik

Do pátečního jednání sněmovny o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru výrazně vstoupil nový ministr …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *