Domů / Zahraniční zprávy / Chaos a destrukce. Kamera zachytila zničení ulice v Karabachu zakázanou pumou

Chaos a destrukce. Kamera zachytila zničení ulice v Karabachu zakázanou pumou

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje bombardování jedné z ulic v hlavním městě Náhorního Karabachu, Stěpanakertu. Podle pozorovatelů z Amnesty International je na záběrech vidět dopad tzv. kazetových pum, jejichž použití zakazuje mezinárodní právo. Podle lidskoprávní organizace ázerbájdžánské síly použily munici M095 DPICM izraelské výroby. 

Shazování kazetových bomb na Karabach | Video: Twitter / Dr. Artyom Tonoyan

Amnesty International upozorňuje na to, že deset let starou úmluvu o nepoužívání kazetových bomb podepsalo víc než 100 států. Ázerbájdžán ani Arménie ale mezi signátáři dodnes nejsou.

Kazetové pumy se skládají z kontejneru, který je naplněn submunicí, nejčastěji v podobě menších exploziv či hořlavých látek. Ať už je taková bomba svržena z letadla či vystřelena ze země, výsledek je devastující: po otevření kazety se submunice rozptýlí do prostoru a po výbuchu likviduje vše, co jí stojí v cestě.

Ministerstvo obrany Náhorního Karabachu ve středu ohlásilo dalších 40 mrtvých vojáků v současných bojích o tuto oblast ovládanou arménskými separatisty. Podle agentury Interfax tak stoupl počet obětí na straně Arménie od začátku bojů, tedy od 27. září, na 280 mrtvých. 

V současném boji se obě bojující strany obviňují z ohrožování civilistů, a to zejména ve středisku území Stěpanakertu, který je domovem 50 000 lidí.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Německý poslanec za SPD Oppermann zemřel po náhlém kolapsu. Bylo mu 66 let

Místopředseda německého Spolkového sněmu a dlouholetý sociálnědemokratický poslanec Thomas Oppermann zemřel v neděli po náhlém …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *