Domů / Zahraniční zprávy / Boje v Náhorním Karabachu musí skončit, prohlásil Putin. Mrtvých dál přibývá

Boje v Náhorním Karabachu musí skončit, prohlásil Putin. Mrtvých dál přibývá

Ministerstvo obrany Náhorního Karabachu ohlásilo dalších 40 mrtvých vojáků v současných bojích o tuto oblast ovládanou arménskými separatisty. Podle agentury Interfax tak stoupl počet obětí na straně Arménie od začátku bojů, tedy od 27. září, na 280 mrtvých. Proti sobě v něm stojí ázerbájdžánská armáda a jednotky etnických Arménů.

Jde o nejvážnější konflikt mezi Ázerbájdžánem a Arménií za více než 25 let. Ruský prezident Vladimir Putin k tomu ve středu řekl, že boje o Náhorní Karabach musí skončit. V televizním rozhovoru dodal, že je ve stálém kontaktu s arménským premiérem Nikolou Pašinjanem. Telefonicky s ním hovořil i ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev.

Podle zdrojů agentury AFP odešla z domovů kvůli bojům až polovina obyvatel Náhorního Karabachu, tedy 70 000 až 75 000 lidí. Podle tohoto zdroje tvoří 90 procent z nich ženy a děti. „Z domovů odešlo 70 000 až 75 000 lidí, a to buď do vnitrozemí Arcachu (arménský název Náhorního Karabachu), nebo na jiná bezpečná místa mimo hranice tohoto území,“ sdělil zdroj AFP.

Obyvatelé Náhorního Karabachu utíkají před boji mezi Ázerbájdžánem a Arménií. | Foto: Reuters

Mezinárodní společenství republiku Arcach neuznává. Žije tam něco přes 140 tisíc lidí a z nich 99 procent jsou etničtí Arméni. Arménie a Ázerbájdžán vedou o toto území spor desítky let. Převážně arménské obyvatelstvo této oblasti se odtrhlo od Ázerbájdžánu na přelomu 80. a 90. let minulého století v krvavé válce, která si vyžádala asi 30 tisíc mrtvých a statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

V současném boji se obě bojující strany obviňují z ohrožování civilistů, a to zejména ve středisku území Stěpanakertu, který je domovem 50 tisíc lidí.

Konflikt sleduje mnoho zemí z obav, že se do něj vloží cizí státy. Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu prohlásil, že boje mohou přerůst v regionální válku. Dodal, že Írán nedovolí, aby země posílaly k jeho hranicím teroristy. Syrský prezident Bašár Asad v úterý řekl, že do Náhorního Karabachu odcházejí radikálové ze Sýrie a z rozdmýchávání napětí obvinil Turecko.

Řecko odvolalo svého velvyslance z Ázerbájdžánu kvůli údajným „nepodloženým a urážlivým“ vyjádřením ázerbájdžánské vlády. Podle ní Řecko toleruje na svém území cizí bojovníky. Atény dnes svého velvyslance odvolaly ke konzultacím.

Video: Konflikt v Náhorním Karabachu: Ázerbájdžánci zřejmě použili kazetové bomby

Konflikt v Náhorním Karabachu: Ázerbájdžánci zřejmě použili kazetové bomby | Video: Reuters


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Foto: Tady je Bidenovo. Navštívili jsme město, kde žije kandidát na prezidenta USA

Přesně týden zbývá do amerických prezidentských voleb, v nichž se o Bílý dům utkají Donald …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *