Domů / Domácí zprávy / Prymula přiznal milion z „jiného zdroje“. Od koho peníze dostal, ale nevysvětlil

Prymula přiznal milion z „jiného zdroje“. Od koho peníze dostal, ale nevysvětlil

Ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula (za ANO) vykázal za minulý rok mezi běžnými příjmy také jeden milion korun z „jiného zdroje“. Takto označené peníze tak neplynuly ani od právnické, ani fyzické osoby. Serveru Seznam Zprávy, který s informací přišel, však Prymula neuměl upřesnit, od koho peníze dostal.

Server Seznam Zprávy nahlédl do majetkových přiznání nového ministra. To poslední podával na konci letošního června, přesto si už nepamatuje, od koho rovný milion korun dostal. Částka je v přiznání označena jen jako „jiný peněžitý příjem“.

„Je možné, že šlo o nějaký cenný papír, musel bych se podívat,“ reagoval Roman Prymula minulou středu na otázku redakce. Od té doby ale odpověď od ministra, ani jeho tiskového oddělení navzdory urgencím nepřišla, uvedl Seznam.

Podle serveru ministr pobíral asi 45 tisíc korun měsíčně za vojenské výsluhy a necelých 36 tisíc z Lékařské fakulty UK v Hradci Králové, kde přednáší. Ministr také působí v dozorčí radě Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra, kam byl jako náměstek ministerstva jmenován za vládu. Tato pozice mu vynáší přes 24 tisíc měsíčně. 

Největší položku, kterou Prymula ve svém majetkovém přiznání uvedl, je plat náměstka ministra zdravotnictví, tedy asi 100 tisíc korun čistého měsíčně.

Odvolán pro střet zájmů

Finanční situace nejnovějšího člena vlády je přitom problém, který si s sebou Roman Prymula nese již nějakou dobu. Jeho příjmy z farmaceutického byznysu ho stály místo ředitele hradecké nemocnice. Podle tehdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka se dostal Prymula do střetu zájmů. 

Mezi lety 2010 a 2014, kdy také řídil hradeckou nemocnici, Prymula podle Zdravotnického deníku uváděl v oznámení o příjmech různé aktivity s označením „věda,“ „výzkum,“ „přednášky“ nebo „OSVČ.“ Celkem měl takto inkasovat 32 667 630 korun.

V těchto oznámeních ale dnešní ministr zdravotnictví nepřiznal svoji pozici ve firmě Biovomed, kterou vlastnila jeho dcera. Společnost podle deníku inkasovala ročně přes 41 milionů korun od farmaceutických firem. Seznam Zprávy také před dvěma lety popsaly, že hradecká nemocnice zaplatila přes miliardu korun společnostem, se kterými obchodoval Biovomed. Prymula ale tehdy argumentoval, že nešlo o přímou vazbu, neboť mezi nemocnicí a farmaceutickými společnostmi figurují distributoři.

Video: Partie plukovníka Prymuly

Životopis muže, který se chystá opustit ministerstvo a možná se stane vládním zmocněncem, prošla Daniela Drtinová. | Video: Daniela Drtinová


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Státní bezpečnost, prodloužená ruka sovětské KGB, vznikla před 75 lety v říjnu 1945

Československá Státní bezpečnost (StB) byla téměř od samého počátku prodlouženou rukou sovětské tajné služby KGB. …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *