Domů / Zahraniční zprávy / Pečovatel v Německu okrádal klienty a zabíjel je inzulinem, dostal doživotí

Pečovatel v Německu okrádal klienty a zabíjel je inzulinem, dostal doživotí

ČTK

Aktualizováno před 5 minutami

Na doživotí v úterý poslal soud v Mnichově do vězení 38letého pečovatele Grzegorze W. za trojnásobnou vraždu, čtyřnásobný pokus o ni, loupež se smrtelnými následky a těžké ublížení na těle. Informuje o tom agentura DPA. Klientům, o které se měl starat, ošetřovatel dával vysoké dávky inzulinu. Odůvodnil to tím, že chtěl mít klid.

Polák Grzegorz W., který byl už v minulosti trestaný za krádeže, začal v Německu pracovat v roce 2015. Tento vyučený zámečník a mechanik absolvoval 120hodinový kurz pro pečovatele. Přidělen byl celkem do skoro 70 domácností, kde se měl nepřetržitě staral o staré, zesláblé, nemocné a částečně i nepohyblivé pacienty. V práci byl nespokojený: jednou mu vadilo, že v domě, kde zrovna působil, nebyl internet, jindy se zase zlobil kvůli tomu, že musí v noci vstávat, aby se postaral o klienta. Od dubna 2017 do února 2018 podával pacientům inzulin, kterým disponoval, protože je sám diabetik. „Chtěl jsem mít svůj klid,“ řekl policii.

Obžaloba uvedla, že když se Grzegorzovi v domácnosti nějakého klienta nelíbilo, nechtěl čekat na uplynutí běžné výpovědní lhůty, a tak ho raději zabil, aby mohl odejít. Své oběti navíc okrádal, jednoho seniora připravil například o 1230 eur (přibližně 33.200 korun) a šperky. U dalšího důchodce nic cenného neobjevil, tak odcizil alespoň několik čistících prostředků, parfém a toaletní papír. Původně byl tento muž, kterého žalobci nazývali „anděl smrti“ nebo „ďábel s lidskou podobou“, podezřelý z vraždy šesti lidí.

Deník Süddeutsche Zeitung na svých internetových stránkách uvedl, že Grzegorz W. během celého procesu působil nezúčastněným dojmem a za své činy se omluvil teprve v závěrečné řeči. Podle své obhájkyně se minulý měsíc dopisem omluvil poškozeným a pozůstalým po svých obětech. Označil se v něm za „zdegenerovaného vraha, který už nikdy neuvidí denní světlo“. Obhájkyně předpokládá, že Grzegorz W. bude v budoucnu přesunut z německého vězení do polského.

V Německu byl už loni také k doživotnímu vězení odsouzen jiný ošetřovatel, Němec Niels Högel. Ten pacienty vraždil v nemocnicích, celkem má podle rozsudku na svědomí 85 lidských životů. Pomocí léků ovlivňujících činnost srdce přiváděl nemocné do stavu vyžadujícího oživování, aby následně mohl prokazovat svoje schopnosti. Oživit se mu je ale často nepovedlo.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Nezapomínejme na klimatickou krizi. Musíme snížit emise, říká šéf E.ON Záklasník

Generální ředitel energetické společnosti E.ON Martin Záklasník se zapojil do klimatického speciálu Planeta v nouzi. …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *