Domů / Domácí zprávy / Muzeum paměti 20. století bude na Hradčanech. Dočasně, poté by mohlo být na Strahově

Muzeum paměti 20. století bude na Hradčanech. Dočasně, poté by mohlo být na Strahově

V takzvaném Domě pážat na Hradčanech by mělo sídlit Muzeum paměti 20. století věnující se totalitním režimům. Pronájem domu na dobu neurčitou schválila rada hlavního města. Nájemné činí 128 000 korun za měsíc, uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

„Objekt byl dlouhá léta prázdný a nevyužívaný, případné záměry k možnému komerčnímu využití se ne vždy setkávaly s úspěchem. Z pohledu majetkového i funkčního hlediska pro město se jedná o optimální variantu nové funkce této budovy,“ uvedl radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

Podle radní Hany Kordové Marvanové (STAN) bude Muzeum paměti 20. století v Domě pážat sídlit pouze dočasně. V budoucnu by mělo najít své místo ve zrekonstruovaných prostorách Strahovského stadionu. Vzhledem k jeho současnému technickému stavu však s přesunutím nelze podle Hofmana v nejbližších letech počítat.

Muzeum by mělo připomínat totalitní režimy na území Československa včetně jejich odpůrců a obětí a přispět k pochopení modelů autoritativního vládnutí.

„Vznikem muzea tak Praha splácí svůj dluh obětem boje za spravedlnost. V okolních metropolích tyto instituce běžně jsou, proto je ostudou, že muzeum připomínající hrůzy totalitních režimů u nás dodnes chybělo,“ doplnila radní hlavního města Kordová Marvanová.

V budově muzea by měla být i socha Koněva

Podobné tematice se věnuje například Muzeum Varšavského povstání ve Varšavě, Muzeum II. světové války v polském Gdaňsku nebo Muzeum holocaustu ve Washingtonu.

Instituce Muzeum paměti 20. století oficiálně vznikla počátkem letošního roku, dosud však nemělo vlastní budovu. Zástupci instituce v čele s ředitelem Jiřím Šestákem proto pořádali konference a debaty.

V budově muzea by měla být umístěná i socha sovětského maršála Ivana Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku. Na začátku dubna ji z náměstí v Bubenči nechala radnice Prahy 6, jakožto vlastník sochy, na základě rozhodnutí zastupitelstva městské části odstranit. Proti postupu radnice ostře protestovali čeští komunisté, Rusko i prezident Miloš Zeman. V Rusku vyvolalo jednání vlnu protestů. Nyní je socha uložena v depozitáři v Měšicích v Praze-východ.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Jak vláda žádá sněmovnu o delší nouzový stav. Efekt opatření nehodnotí, plán nenabízí

Vláda Andreje Babiše se na svém posledním zasedání usnesla, že kvůli zhoršujícímu se stavu epidemie …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *