Domů / Zahraniční zprávy / Izrael je klíčovým spojencem a prodejcem zbraní Ázerbájdžánu

Izrael je klíčovým spojencem a prodejcem zbraní Ázerbájdžánu

Ázerbájdžánská armáda ostřeluje z děl, letadel a dronů Náhorní Karabach, její vojáci obsadili několik vesnic. Karabašské jednotky zase ostřelují některé cíle v Ázerbájdžánu, jehož prezident Ilham Alijev odmítá výzvy k příměří a tvrdí, že jeho země musí Karabach dobýt zpět. Obě strany konfliktu mají své podporovatele, v případě Ázerbájdžánu jednoho neobvyklého.

Konflikt v Náhorním Karabachu: Ázerbájdžánci zřejmě použili kazetové bomby | Video: Reuters

Více než týden trvající boje si vyžádaly stovky mrtvých, proti sobě v nich stojí Arménie a Ázerbájdžán. Z Karabachu prchají před dopadajícími bombami civilisté.

Zatímco Arménie má obrannou smlouvu s Ruskem a ruská armáda má na arménském území dvě vojenské základny, hlavním spojencem Ázerbájdžánců je Turecko: Azerové a Turci jsou etnicky spříznění.

Baku má však ještě jeden důležitý spřátelený stát, o který se opírá jak hospodářsky, tak vojensky. Izrael.

Proto také Írán nikdy v minulosti nezastával proázerbájdžánský postoj na Kavkaze, přestože Ázerbájdžán je nejen muslimskou, ale dokonce převážně šíitskou zemí, stejně jako Írán. Platí zde heslo „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“. Když se už v roce 1992 první zvolený prezident Abulfaz Elčibej zmínil, že má zájem o styky s Izraelem, označil ho Írán za sionistického agenta.

Efektivní izraelské drony

Ačkoliv velkými dodavateli zbraní Ázerbájdžánu jsou také Rusko a zmíněné Turecko, izraelský podíl je nezanedbatelný. Izraelci dodávají vyspělou techniku. Protitankové zbraně, rakety země-vzduch a také drony, které Ázerbájdžánci používají při ostřelování Náhorního Karabachu.

„Máme izraelské drony, průzkumné i bombardéry. Máme izraelské drony Harop, které se ukázaly být velmi efektivními,“ prohlásil minulý týden v rozhovoru pro izraelský server Walla poradce ázerbájdžánského prezidenta Hikmat Hadžijev.

Izraelci také vybavili bezpečnostním systémem letiště v metropoli Baku a modernizovali starší sovětskou techniku. Izraelští instruktoři cvičili speciální ázerbájdžánské jednotky. Podle prezidenta Alijeva Baku koupilo v Izraeli zbraně a vojenskou techniku za pět miliard dolarů (v přepočtu 115 miliard korun).

Na konci minulého týdne Arménie odvolala svého velvyslance z Tel Avivu. Na protest proti tomu, že Izrael dál a ve velké míře Ázerbájdžán vyzbrojuje. „Izraelské jednání je nepřijatelné,“ prohlásila mluvčí arménského ministerstva zahraničí Anna Naghdaljanová.

Spolupráce se ale týká i jiných oblastí. Izraelci prodávají Ázerbájdžánu moderní zemědělské a zdravotnické technologie. Na druhé straně Izrael kupuje ázerbájdžánskou ropu z ropovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan.

Proč ale Izrael, který má dost problémů s arabskými a muslimskými zeměmi, ve sporu s křesťanskou Arménií podporuje muslimský Ázerbájdžán? Navíc Židé a Arméni jsou určitým způsobem spojeni historickou zkušeností masového vyvražďování. Židé z doby holokaustu za druhé světové války, Arméni z genocidy spáchané v osmanské říši na začátku 20. století.

Neobvyklé partnerství

Spojenectví Izrael-Ázerbájdžán má svoji geopolitickou logiku. Židovský stát se vždy snažil o spolupráci a dobré vztahy s těmi islámskými zeměmi, které o to projevily zájem a daly najevo, že nesdílejí zásadní odpor k Izraeli. V republice na Kavkaze takový stát Izraelci našli, diplomatické vztahy obě země navázaly už v roce 1993.

Navíc Ázerbájdžán sousedí s Íránem, nepřítelem Izraele. O to důležitějším partnerem pro židovský stát je.

Baku a Teherán mají také mezi sebou méně známý problém. Írán je totiž mnohonárodnostní stát, kde Peršané tvoří jen něco přes polovinu obyvatel. Přes dvacet procent Íránců je azerského původu, jinými slovy stejné národnosti jako většina lidí v Ázerbájdžánu. A z možného azerského separatismu a snahy vytvořit takzvaný velký Ázerbájdžán na íránský úkor má Teherán obavy.

Boje v Karabachu: Zničené tanky, mrtví civilisté

Zničené tanky, mrtví civilisté. Boje mezi Arménií a Ázerbájdžánem v Náhorním Karabachu pokračují. | Video: Reuters


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Nezapomínejme na klimatickou krizi. Musíme snížit emise, říká šéf E.ON Záklasník

Generální ředitel energetické společnosti E.ON Martin Záklasník se zapojil do klimatického speciálu Planeta v nouzi. …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *