Domů / Zahraniční zprávy / Čínu kvůli porušování práv Ujgurů kritizovalo v OSN 39 zemí, Česko mezi nimi není

Čínu kvůli porušování práv Ujgurů kritizovalo v OSN 39 zemí, Česko mezi nimi není

ČTK

Aktualizováno před 21 minutami

Německý velvyslanec při OSN přednesl společné prohlášení 39 zemí, které kritizuje porušování práv Ujgurů ze strany Číny. Informovala o tom agentura AFP. Dokument podpořilo 20 členských zemí Evropské unie, Británie či Spojené státy. Česká republika na rozdíl od Slovenska mezi nimi není. Peking prohlášení kritizoval a jeho postoj sdílí přes pět desítek především mimoevropských států.

„Velice nás znepokojuje stav lidských práv v Sin-ťiangu a nedávný vývoj v Hongkongu,“ stojí v prohlášení, které velvyslanec Christoph Heusgen přečetl na zasedání třetího výboru Valného shromáždění OSN, jenž se mimo jiné zabývá humanitárními otázkami. Podle prohlášení existuje v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiangu síť táborů určených k politické indoktrinaci. „Věrohodné zprávy tvrdí, že (v táborech) je svévolně vězněno přes milion lidí,“ stojí v prohlášení. Dokument vyzývá Čínu, aby pustila do Sin-ťiangu nezávislé pozorovatele s cílem monitorovat dodržování lidských práv Ujgurů.

Prohlášení také kritizuje počínání Číny v Hongkongu, a to v souvislosti s takzvaným bezpečnostním zákonem, který Peking přijal. Prohlášení upozorňuje, že zákon v některých případech umožňuje vydat osobu k trestnímu stíhání z Hongkongu do Číny, a žádá dodržovat Mezinárodní úmluvu o občanských a politických právech.

Na prohlášení reagoval čínský velvyslanec při OSN Čang Ťün, který obvinil signatářské země z pokrytectví. Čínu podpořilo 54 převážně mimoevropských zemí. Podle stanoviska, které přednesl pákistánský velvyslanec, kritika poměrů v Hongkongu představuje vměšování do čínských vnitřních záležitostí. Agentura AFP uvádí, že podle západních diplomatů si Čína podpis zemí pod takové stanovisko vynucuje pohrůžkami.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Studie ukázala vliv znečištěného ovzduší na úmrtí na covid. Česko vede žebříček

Znečištěné ovzduší přispělo k 15 procentům úmrtí pacientů s nemocí covid-19. To je odhad mezinárodní …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *