Domů / Zprávy z regionů / Bylo předem dohodnuté, kdo bude vítěz a předá úplatek, vypověděl svědek v kauze Stoka

Bylo předem dohodnuté, kdo bude vítěz a předá úplatek, vypověděl svědek v kauze Stoka

Klíčový svědek v takzvané kauze Stoka, obžalovaný podnikatel Saman El-Talabani, začal v úterý u Krajského soudu v Brně rozkrývat údajné ovlivňování zakázek na městské části Brno-střed. Vypověděl, že koncem roku 2014 ho oslovil dřívější známý, tehdejší politik za ANO Jiří Švachula, který se stal místostarostou městské části. Vyprávěl mu údajně, jak by se dalo vydělávat na veřejných zakázkách.

Talabani je klíčový svědek obžaloby jako spolupracující obviněný. U soudu uvedl, že Švachula mu předával informace k zakázkám, Talabani je předával spoluobžalovanému podnikateli Pavlu Ovčarčinovi, který byl podle něj dohodnutý s Lubomírem Smolkou, spoluvlastníkem stavební společnosti Kros-stav. Smolka i Kros-stav jsou mezi obžalovanými. Firmy tak podle Talabaniho věděly, kdo bude osloven a do jaké částky se práce může provést. Za to měly platit desetiprocentní poplatek.

„Ty firmy měly jako soutěžit, ale bylo předem dohodnuté, kdo bude vítěz a bude předávat úplatek,“ uvedl Talabani. O úplatky se podle něj dělili.

Obdobně to podle něj začalo fungovat u správy nemovitostí na radnici, kdy podnikatelé platili 15 procent za zakázku, řekl. Švachula si z toho bral polovinu, vypověděl Talabani. Později tento systém tak podle něj začal fungovat i u některých městských společností, které peníze vyplácely čtvrtletně. Šlo o Teplárny Brno, Technické sítě Brno a SAKO Brno, všechny tři se na začátku hlavního líčení připojily s nárokem na náhradu škody.

Před soudem stojí 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Soud líčení zahájil ve druhé polovině září po roce a půl od policejní razie na radnici městské části Brno-střed. Její bývalý místostarosta Švachula byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici této městské části.

Mezi 11 obžalovanými je i bývalý vedoucí investičního odboru v Brně-středu Petr Liškutin (dříve ANO). Výše úplatků podle státního zastupitelství dosáhla až 47 milionů korun.

Video: Brněnská Stoka: Nikdo neví, pro koho si policie přijde. Vokřál prohrál, říká Valášek

Petr Vokřál byl primátorem v době, kdy korupční pavučina bujela, politickou odpovědnost za to má, popisuje reportér Aktuálně.cz Lukáš Valášek. | Video: Emma Smetana


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Poslední čtyři opravny bot v Plzni budou mít po krizi problémy

Posledním čtyřem tradičním kamenným opravnám obuvi ve 170tisícové Plzni přibyly čtvrtečním uzavřením existenční problémy. Přísná …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *