Domů / Zahraniční zprávy / Stoletá katastrofa. Nemilosrdný živel na jihu Evropy trhal mosty a elektrická vedení

Stoletá katastrofa. Nemilosrdný živel na jihu Evropy trhal mosty a elektrická vedení

Na jihovýchodě Francie a severu pokračují pátrací akce a práce na odstraňování škod po extrémně silných deštích, které alpské oblasti zasáhly v pátek a v sobotu. Řeky se tam rozvodnily a strhávaly domy či silnice poté, co za několik hodin spadly desítky až stovky milimetrů srážek.

Povodně v jihofrancouzském horském středisku Saint-Martin-Vésubie | Video: Reuters, Aktuálně.cz

Podle údajů z neděle večer při záplavách na obou stranách hranic zemřelo nejméně osm lidi, z toho dva ve Francii. U břehů severozápadní Itálie úřady  objevily pět těl. Podle francouzských hasičů se v souvislosti s bouřemi stále pohřešuje osm lidí.

„Bezprecedentní katastrofa, událost, jakou jsme neviděli po více než století,“ hodnotil podle webu franceinfo situaci starosta města Nice Christian Estrosi. Právě oblast kolem centra Azurového pobřeží je z francouzských regionů nejhůře postižena. Silný déšť tam začal už před pátečním polednem a srážkové úhrny za desetihodinový úsek se pak vyšplhaly až k 500 milimetrů.

Výsledkem byla povodňová vlna, která strhávala mosty i celé domy, přerušila dodávky proudu a některé obce odstřihla od okolního světa. Podle informací agentury AFP bylo v neděli ráno ve francouzském departementu Alpes-Maritimes v terénu na 1000 hasičů ve snaze odstranit škody a zajistit pohřešované. Do pátracích akcí byly zapojeny i stovky záchranářů a příslušníků ozbrojených sil. Francouzští hasiči oznámili, že nedaleko Nice našli tělo muže v zatopeném autě. Italský pátrací tým mezitím našel tělo francouzského pastevce, informovala agentura Reuters.

Podobný vývoj hlásilo vícero italských regionů, zejména Val d’Aosta (Údolí Aosty) a Piemont. Podle agentury ANSA některá místa zaznamenala rekordní srážkové úhrny, když za „několik málo hodin“ spadlo tolik deště, jako běžně za šest měsíců. Materiální škody se prý vyšplhají na desítky milionů eur poté, co velká voda ničila obydlí i pozemní komunikace.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Indie se bojí další vlny. Zemi čekají obří svátky, přenos viru usnadňuje i smog

Od poloviny září, kdy denní počty nakažených koronavirem v Indii přesahovaly 90 tisíc případů, se …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *