Domů / Zahraniční zprávy / Porucha a drsné přistání v tajze. Kosmonauti málem umrzli, na záchranu čekali 2 dny

Porucha a drsné přistání v tajze. Kosmonauti málem umrzli, na záchranu čekali 2 dny

Rus Alexej Leonov se jako první člověk odvážil vstoupit do volného vesmíru. O několik hodin později mohl ale umrznout v sibiřské tajze. Loď Voschod 2 přistála 19. března 1965 po dramatickém sestupu v hustých lesích Permské oblasti. Dnes se těžko dostupné místo snaží pro turisty zpřístupnit místní dobrovolníci.

Záběry z dramatické cesty Alexeje Leonova a Pavla Beljajeva, kterou chtějí oživit dnešní mladí Rusové. | Video: Asociated Press, YouTube/Smithsonian National Air and Space Museum

Voschodu 2 při sestupu selhalo automatické řízení, velitel lodi Pavel Beljajev nasměroval loď ručně a zapnul brzdící motor. Nakonec oba kosmonauti přistáli v hluboké tajze asi tři sta kilometrů od sibiřského města Perm. Tým je objevil po čtyřech hodinách, ale kvůli hlubokému sněhu se mohli evakuovat až třetí den.

Oba kosmonauti strávili dvě noci v lese za silného mrazu. Protože se záchranáři s vrtulníkem nemohli dostat na místo, Rusové se museli zabalit do izolační tkaniny vesmírné lodi. Od té doby se astronauti cvičí pro přežití v lese v zimě.

Dobrovolníci dnes chtějí k místu přistání přivést více lidí. Nejbližší vesnice je ale 27 kilometrů daleko. Pro turisty v těžko dostupném terénu vybudovali stovky metrů chodníku. Počítá se i s novým pomníkem, parkovištěm, kempem a toaletami.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Indie se bojí další vlny. Zemi čekají obří svátky, přenos viru usnadňuje i smog

Od poloviny září, kdy denní počty nakažených koronavirem v Indii přesahovaly 90 tisíc případů, se …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *