Domů / Domácí zprávy / Pane Babiši, zasáhněte proti pěšákovi, vašemu lídrovi v Plzni, píše poslanec KSČM

Pane Babiši, zasáhněte proti pěšákovi, vašemu lídrovi v Plzni, píše poslanec KSČM

Krátce po krajských volbách, kdy komunisté propadli mimo jiné proto, že jim hlasy vzal Andrej Babiš s hnutím ANO, napsal poslanec KSČM Jiří Valenta dopis Babišovi. Stěžuje si na to, že ačkoliv komunisté drží jeho vládu při moci, jeden z krajských lídrů hnutí ANO odmítá s komunisty jednat.

Poslanec z Plzeňského kraje Jiří Valenta patří mezi patnáct komunistických poslanců, kteří podpořili vznik vlády premiéra Andreje Babiše. KSČM mu zároveň v Poslanecké sněmovně pomáhá ve chvílích, kdy mu při důležitých hlasováních chybí potřebné hlasy. Jestli tento princip beze zbytku naplní i po krajských volbách, jasné zcela není, protože sami komunisté vysvětlují debakl ve volbách tím, že mnoho jejich voličů odešlo právě k Babišovi. Komunisté vypadli z většiny zastupitelstev a získali jen 13 křesel oproti 125 v minulých krajských volbách.

O vzrůstající nespokojenosti komunistů svědčí i pondělní dopis poslance a lídra kandidátky v Plzeňském kraji Valenty, který adresuje přímo Babišovi a stěžuje si v něm na chování lídra ANO v Plzeňském kraji a zároveň prvního náměstka primátora Plzně Romana Zarzyckého. Toho přitom Valenta tituluje výrazem „pěšák.“

Hnutí ANO v kraji volby vyhrálo s 12 mandáty, druhá ODS má mandátů 11, STAN a Česká pirátská strana 7, SPD a ČSSD 3 a jako poslední se dostala do zastupitelstva KSČM s 2 hlasy. Kdo nakonec kraj povede, nebylo zatím rozhodnuto, Zarzycký upozornil, že jednání s politickými stranami bude několik dnů trvat. 

„Nechci jednat s SDP ani KSČM. S ostatními stranami určitě jednat můžeme a budeme,“ prohlásil. Právě tato zmínka se Valentovi nelíbí, a proto apeluje na šéfa hnutí ANO.

Komunistický poslanec hned v úvodu dopisu připomíná, že bez komunistů by nebyl premiérem a neměl ani vládu. „Vážený předsedo vlády České republiky, přesně toho vrcholného exekutivního orgánu, který by bez předchozí vyjádřené důvěry poslankyň a poslanců Komunistické strany Čech a Moravy nemohl v rámci ústavního pořádku a systému parlamentní demokracie naší země v roce 2017 vzniknout,“ píše Valenta a následně ještě jednou zdůrazňuje, že jednorázová politická podpora KSČM jemu a hnutí ANO „umožnila vstoupit do Strakovy akademie v Praze hlavním vchodem“.

Potom už si stěžuje na Zarzyckého kvůli jeho slovům, že nebude s komunisty vůbec vyjednávat. „Velice mě znepokojuje demagogický a předpojatý přístup regionálního představitele Vašeho hnutí,“ pokračuje Valenta. „Nelze přijmout fakt, že hnutí ANO 2011 je na celostátní úrovni tolerováno KSČM a současně si někteří jeho „pěšáci“ odehrávají v Plzeňském kraji vlastní ideologické a nenávistné války právě na vrub komunistů!“ píše. 

Zároveň Babišovi připomíná, že zakládal hnutí proto, aby vystupoval proti kmotrům ODS, kteří podle Valenty dodnes ovlivňují politiku v Plzni. „A ani Vaši politici to v našem městě prozatím nezvládají!“ vytýká Valenta Babišovi.

Váš lídr fakticky prohrál, tvrdí poslanec KSČM Babišovi

V závěru se Babišovi omlouvá a tvrdí, že prý jeho lídr ve skutečnosti ve volbách neuspěl. „Omluvte mne za moji otevřenost, ovšem vyjevované pokrytectví, politická ubohost a zejména ideologická předpojatost cloumající Vaším kandidátem na hejtmana v Plzeňském kraji, v podstatě v kombinaci s jeho faktickou volební prohrou (22,5 % získaných hlasů, místo průzkumy předpokládaných 30 % +), mne skutečně zaráží,“ konstatuje komunistický poslanec a žádá Babiše o zásah.

„Byl bych velice rád, kdybyste na klíčové osoby hnutí ANO 2011 v Plzeňském kraji apeloval, neboť se domnívám, že nejen Vám, ale i KSČM by mohlo jít o společnou věc. O život občanů, pokud možno na co nejvyšší úrovni, o jejich bezpečí nebo také, a to v neposlední řadě, o rovnost před zákonem,“ končí s tím, že v opačném případě nese Babiš „plnou politickou zodpovědnost“  za dění na Plzeňsku.

Andrej Babiš zatím na dopis nijak nereagoval, v pondělí od rána jedná vláda. V minulosti už ale mnohokrát upozorňoval, že nebude nijak zasahovat do jednání o koalicích v jednotlivých krajích.

Sami komunisté debatují, jak se dál budou k vládě hnutí ANO chovat a jakou taktiku zvolí na příští měsíce. Předseda KSČM Vojtěch Filip, na kterém bylo hned po vyhlášení volebních výsledků v sobotu patrné, jak těžce debakl nese, vážně zvažuje odchod z vedení strany. V čele KSČM je dlouhých patnáct let a čtyři dny.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Autoškoly budou mít etický kodex. Sexuální obtěžování musíme zarazit, míní ombudsman

Některá svědectví obtěžovaných žaček autoškol, které se na redakci obrátily, jsou skutečně drsná. Namátkou: „Lektor …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *