Domů / Zahraniční zprávy / ON-LINE: Šíření koronaviru v Česku a ve světě

ON-LINE: Šíření koronaviru v Česku a ve světě

V Česku v neděli zemřelo 24 lidí s koronavirem, nejvíc za jeden den od začátku epidemie. V pondělí zatím přibylo dlaších 10 případů na celkových 757 úmrtí. Události kolem pandemie sledujeme v on-line reportáži.

Ilustrační foto | Foto: Reuters


Aktualizovat reportáž

18:21

V Česku v neděli zemřelo 24 lidí s koronavirem, nejvíc za jeden den od začátku epidemie. Dnes zatím přibylo dlaších 10 případů na celkových 757 úmrtí.

18:01

Věkovou skupinou, ve které je v Plzeňském kraji aktuálně nejvíc nakažených koronavirem, jsou lidé ve věku 30 až 54 let. Nejvíc pozitivně testovaných vykazuje město Plzeň, řekla ČTK po dnešním jednání krajského krizového štábu mluvčí kraje Alena Marešová. Podle ní čísla ukazují dynamický nárůst počtu pozitivních na covid-19, což kopíruje vývoj v ČR.

18:01

Kvůli pokračující koronavirové pandemii přijde Ruhpolding v lednu o závody Světového poháru v biatlonu. Ve snaze omezit cestování umístila mezinárodní unie IBU dva díly elitního seriálu do jiného německého střediska Oberhofu. Třetí lednovou zastávkou zůstane podle plánu italská Anterselva.

17:31

Slavnostní jmenování nových polských ministrů bylo dnes odloženo poté, co se nákaza koronavirem potvrdila u nastupujícího ministra školství Przemyslawa Czarneka. Do karantény následně musela řada jeho kolegů, informovala agentura Reuters.

Třiačtyřicetiletý nastupující ministr školství oznámil pozitivní test na koronavirus krátce předtím, než měl prezident Andrzej Duda odpoledne jmenovat nové ministry po přestavbě vlády oznámené minulý týden.

17:00

Manželka amerického prezidenta Melanie Trumpová oznámila na Twitteru, že se cítí lépe a dobře se zotavuje  z nemoci covid-19.

16:54

Sbor a orchestr Jihočeského divadla jsou v karanténě. Prokázaly se u nich případy pozitivních na koronavirus. Divadlo ale dál připravuje premiéru operety Polská krev, žádná představení kvůli karanténě neruší. Některé hry jako Společenstvo vlastníků nebo Holky a kluci jsou vyprodané. Kvůli vládním koronavirovým omezením zrušila scéna již dříve reprízy oper Nabucco a La Traviata. 

16:42

Fakultní nemocnici u svaté Anny kvůli zhoršování epidemické situace v Brně ubývá dárců krve. Ve srovnání s létem má až o pětinu dárců méně. Nemocnice musí víc než polovinu potřebné krve nakupovat.

„Momentálně chybí nejvíce krevní skupiny B+ a 0-. „V Odběrovém centru Krevní banky Fakultní nemocnice u sv. Anny jsme rádi za dárce jakékoliv krevní skupiny. Krev je nenahraditelná tekutina, potřebují ji operovaní pacienti, zejména u některých akutních operací je opravdu velká spotřeba. Člověk sám nikdy dopředu neví, kdy bude krev potřebovat,“ uvedla primářka Krevní banky Jarmila Celerová.

16:33

Rakouský kancléř Sebastian Kurz ruší všechny schůzky poté, co se v jeho bezprostřením okolí vyskytl člověk, testovaný pozitivně na covid-19. Sám kancléř půjde na test.

16:32

Stát se letos chystá rozdělit mezi zájezdové autobusové dopravce až miliardu korun. Chce jim tak kompenzovat ztrátu tržeb během jarní koronavirové krize. Dotace bude dopravcům vyplácet za sedačku a den. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, na který dnes upozornil server zdopravy.cz. Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů. Podle sdružení Česmad Bohemia až polovině z nich hrozí krach.

16:31

Záruky z programů COVID chce vláda prodloužit do příštího roku. Zatím jsou v platnosti do konce tohoto roku. Vliv bude mít rozhodnutí Evropské komise o trvání takzvaného dočasného rámce. Zatím uvažuje o jeho prodloužení do 30. června, Česká republika navrhovala termín do konce roku. Toto datum je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) stále „ve hře“. Podle ministryně financí Aleny Schillerová (za ANO) čeká novelizace program COVID III. Kromě provozních výdajů by ho mohli podnikatelé využít i na investice. Ministři to dnes řekli na sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR.

16:19

V souvislosti s ohniskem covidu-19 v Domově pro seniory Slunečnice Ostrava evidují hygienici 124 nakažených. Jde o klienty domova i zaměstnance. V současnosti jde o největší ohnisko nákazy v Moravskoslezském kraji. Kraj vytváří databázi lidí pro případnou personální výpomoc ve zdravotnických nebo sociálních zařízeních. Po jednání krizového štábu kraje to dnes řekli hejtman Ivo Vondrák (ANO) a ředitelka krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová.

15:54

Finanční správa eviduje do dneška 8467 žádostí o příspěvek, takzvaný kompenzační bonus, od zaměstnanců pracujících na dohodu, kteří byli postižení dopady pandemie koronaviru. Vyřídila 8437 žádostí a vyplatila 115,4 milionu korun. Vyplývá to z informací na twitteru finanční správy. Růst počtu žádostí i objemu vyplácených peněz ve srovnání s předchozími týdny zpomalil.

15:38

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že koronavirem se od začátku pandemie nakazilo až deset procent populace na Zemi. To by znamenalo, že koronavirem se ve světě nakazilo zhruba 760 milionů osob, tedy více než dvacetinásobek dosud potvrzených případů.

„Nemoc se nadále šíří a v mnoha částech světa je na vzestupu,“ uvedl výkonný ředitel krizových programů WHO Michael Ryan. Podle něj ale existují v šíření covidu-19 významné regionální rozdíly. Nemoc se šíří jiným tempem ve městech a na venkově a v různých společenských vrstvách. Riziko nákazy hrozí „většině světa“, uvedl Ryan.

Odhad WHO je výrazně vyšší než počet potvrzených případů nemoci covid-19. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se od začátku pandemie potvrdilo 35,2 milionu případů nákazy koronavirem. Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 překonal na konci září jeden milion osob a nyní činí podle JHU asi 1,038 milionu.

15:15

Zdravotní stav prezidenta USA Donalda Trumpa nakaženého koronavirem se v noci na dnešek nadále zlepšoval. Jeho administrativa tak věří v to, že Trump ještě dnes opustí nemocnici a vrátí se ke svému obvyklému pracovnímu rozvrhu. Prezidenta podle něj mají ještě prohlédnout jeho lékaři, kteří znovu zhodnotí jeho zdravotní stav. „Stále jsme optimističtí ohledně toho, že se ještě dnes bude schopen vrátit do Bílého domu,“ dodal podle stanice Fox News personální šéf Bílého domu Mark Meadows.

Trump v nemocnici leží už čtvrtý den, jeho tým přitom podle agentury Reuters o jeho zdravotním stavu vysílá rozporuplné informace. Ačkoliv již v neděli informovali lékaři o tom, že by se mohl dnes vrátit do Bílého domu, uvedli zároveň, že dvakrát trpěl nedostatečnou hladinou kyslíku v krvi a že mu je podáván kortikosteroid dexametazon či látka remdesivir, jež se obvykle používají u pacientů s těžkým průběhem covidu-19.

Někteří lékaři mimo prezidentův tým přitom spekulují o tom, že by mohl být Trumpův zdravotní stav horší, než jeho doktoři sdělují veřejnosti. Prezident totiž patří do rizikové kategorie pacientů kvůli svému vysokému věku a nadváze.

15:13

Ve vlacích a autobusech dál ubývají cestující, aktuálně je poptávka zhruba na 60 procentech původního stavu. České dráhy v tomto týdnu proto omezí několik komerčních spojů, o dalších se rozhodne podle vývoje. Zájem cestujících a případně zásahy do provozu analyzují i ostatní dopravci. Už dříve dopravci omezovali kvůli restrikcím některé spoje do zahraničí. Během jarní krize se poptávka snížila až na desetinu.

15:02

Pražský magistrát nechal natisknout 687 000 letáků s informacemi o epidemii covidu-19, které rozešle do všech pražských domácností. Po dnešním jednání rady hlavního města to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Cena letáků byla podle něj 70 haléřů za jeden. Primátor dodal, že město plánuje i další informační kampaně, jež mají zajistit informovanost zejména starších lidí, kteří tolik nevyužívají internet.

14:38

Pražský magistrát pořídí pro střední školy 500 modemů. Využijí je žáci ze sociálně slabších rodin pro distanční výuku, která je nařízena kvůli pandemii nemoci covid-19. Za jeden modem město zaplatí firmě Vodafone 100 korun a měsíční tarif s 60 gigabajty dat vyjde na 250 korun. Modemy plánuje město pořídit i pro městské části a základní školy, které zřizují. Novinářům to dnes řekl radní Vít Šimral (Piráti).

13:55

Europoslanec a šéf pražských zastupitelů koaličních Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09) dnes opouští pražskou motolskou nemocnici, kde byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče kvůli onemocnění covidem-19. Informoval o tom na Twitteru. Bývalý předseda TOP 09 minulý čtvrtek uvedl, že se u něj nákaza koronavirem zkomplikovala a kvůli zápalu plic a problémům s dýcháním musel do nemocnice.

13:53

Krizový štáb Senátu aktualizoval na dobu nouzového stavu kvůli koronaviru omezení, které se týkají sídla horní komory. Briefingy pro média se budou nově konat pouze ve venkovních prostorách, informovala dnes senátní tisková tajemnice Sue Nguyen.

13:29

Liberecké divadlo F. X. Šaldy musí zrušit všechna představení minimálně na týden, nejdřív bude hrát zřejmě příští týden ve středu. Důvodem jsou hlavně karanténní opatření spojená s koronavirem, sdělila mluvčí divadla Michaela Pompová. Karanténa zasáhne částečně i druhé libereckého divadlo, Naivní, které bude muset zrušit sobotní premiéru loutkové hry Boj o oheň.

13:27

Půjčovny svatebních a společenských šatů zaznamenaly kvůli koronavirové krizi výrazný pokles poptávky. Například pražské Studio Agnes už 14 nikdo nenavštívil. Nevěsty výběr šatů na příští rok odkládají, přestaly chodit také maturantky, řekli zástupci pražských salonů. V České republice dnes začal na 30 dní platit nouzový stav. Nejméně dva týdny se nemohou konat plesy a podobné akce, od 19. října začne platit omezení pro svatby. Zúčastnit se jich bude moci do konce nouzového stavu nejvýše 30 lidí.

13:26

Od úterý budou moci Češi se zájezdy zaplacenými před začátkem září a negativním testem na koronavirus cestovat do Maďarska. Obnovena tak bude výjimka pro občany zemí visegrádské čtyřky (V4 – ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko), jež platila už v září. V dnešní tiskové zprávě to po jednání ministrů zahraničí obou zemí uvedla česká diplomacie. Výjimka bude platit do konce října, poté ji Maďarsko vyhodnotí. Země jinak nechala hranice pro turisty uzavřené.

13:25

Zdravotníků, kteří jsou aktuálně v izolaci kvůli pozitivnímu testu na covid-19, je desetkrát víc než na začátku září. Celkem jich je skoro 2500, více než tisícovka zdravotních sester. Vyplývá to z dat ke 3. říjnu, která zveřejnila Česká lékařské komora. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v neděli v České televizi uvedl, že ve zdravotnických zařízeních se nakazilo asi deset procent z pozitivně testovaných lékařů a 17 procent sester. Zdravotnické odbory naopak minulý týden uvedly, že se domnívají, že se jich v práci nakazila většina.

12:26

Ukrajina má dnes 3774 nových případů nákazy, oba víkendové dny počet nově nakažených překročil 4000. Ministr zdravotnictví Maksym Stepanov varoval, že v tomto týdnu by mohl denní přírůstek nakažených překročit 5000. Podle ministerstva zdravotnictví Ukrajina již zaznamenala celkem 226 462 případů nákazy a 4397 lidí s covidem-19 zemřelo. Země má zhruba 42 milionů obyvatel.

12:18

V Jihomoravském kraji přibylo za pátek, sobotu a neděli přes 1400 potvrzených případů nemoci covid-19, informovala Radka Boháčová z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. Podle ní nárazový skok způsobilo zrychlení systému hygieniků, který začal pracovat automaticky. Předtím do něj hygienici vkládali případy ručně, což trvalo delší dobu. V kraji je 143 hospitalizovaných, před víkendem jich bylo méně než 100.

11:40

Vláda pro potřeby škol, a to mateřských, základních a středních, uvolní 2,9 milionu respirátorů. Dohodli se na tom ministři na dnešním zasedání. Do krajů rozvezou ochranné pomůcky hasiči. Každý zaměstnanec v regionálním školství by jich měl dostat deset. Informoval o tom tiskový odbor vlády.

10:57

České Budějovice upravily příjmy a výdaje rozpočtu kvůli koronavirové pandemii. Město zvýšilo příjmovou část o 108,5 milionu Kč, běžné výdaje snížilo o 1,94 milionu, kapitálové výdaje budou nižší o 254,1 milionu. Rozhodli o tom dnes zastupitelé. Radnice nebude škrtat investice, zvažuje, že zapojí fond rezerv a zvýší úvěr. Ze sdílených daní přijde letos město asi o 419 milionů, řekl primátor Jiří Svoboda (ANO).

10:11
Vlajka Ruské federace.

Rusko za posledních 24 hodin ohlásilo 10 888 nových případů nákazy, 117 lidí s covidem-19 zemřelo. Jde o nejvyšší počet od 12. května, informovala agentura Reuters.

10:11

Indie zaznamenala za poslední den 74 442 nových případů nákazy koronavirem. Druhá nejlidnatější země světa od začátku pandemie zaregistrovala celkem 6,63 milionu nakažených. Hlásí tak celkově druhý nejvyšší počet infekcí na světě, hned za Spojenými státy.

10:19

Fakultní nemocnice Brno kvůli narůstajícímu počtu lidí s nemocí covid-19 v kraji a v Brně zpřísňuje opatření a omezuje vstup do areálu. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní je nyní v nemocnici 75 pacientů s nemocí covid-19. Zařízení zatím ale neomezuje žádné operace.

10:09

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová je v karanténě poté, co se setkala s človekem, který má pozitivní test na covid-19.

09:26

Společnost Cineworld kvůli koronaviru dočasně uzavře všechna svá kina v USA a Británii. Bez práce se tak ocitne 45 000 lidí, uvedla firma.

09:25
Roman Prymula.

Pokud 30 až 40 procent obyvatel nebude respektovat současná opatření proti šíření koronaviru, vláda asi za deset dnů bude zřejmě muset přitvrdit, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Zatím podle něj není důvod uzavírat společnost, jak se to děje v Izraeli či v Madridu, dodal.

09:01
Roman Prymula.

Vláda dnes uvolnila 150 milionů korun na nákup tří milionů vakcín proti koronaviru nasmlouvaných Evropskou unií. První dodávka ve výši jedné desetiny celkového objemu by měla přijít do Česka před koncem roku, uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula. Celkem mohlo Česko z unijního balíku koupit sedm milionů dávek. Vláda ale už v létě rozhodla koupit pouze polovinu, aby měla i na nákup od jiných výrobců.

08:25

Novozélandská vláda zruší tento týden omezení, která platí kvůli boji s koronavirem v největším městě Aucklandu. Oznámila to dnes novozélandská premiérka Jacinda Ardernová, informovala agentura Reuters. Šíření viru SARS-CoV-2 se podle předsedkyně vlády ve městě podařilo téměř zastavit.

07:43

Italská vláda zvažuje, zda zavést povinné nošení roušek venku. V zemi už devátý týden narůstá počet nakažených koronavirem. Nařízení už platí v několika z dvaceti regionů, napsala agentura AP. Svou roli v tom hraje nedávné otevření škol, s nimiž je svázáno 900 případů infekce a 14 ohnisek nákazy.

07:42

Za měsíc přibylo ve světě devět milionů nakažených. Jejich počet po celém světě začal zrychlovat v červenci, v posledních týdnech roste o milion nakažených vždy za tři až čtyři dny. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse. 

07:31

V Paříži bude od úterý platit nejvyšší stupeň rizika nákazy koronavirem. Bary budou na dva týdny zavřené, restaurace musí zavést přísnější hygienická pravidla, informovalo v neděli francouzské ministerstvo vnitra.

„Nyní více než kdykoli dříve“ se má v oblasti Paříže upřednostňovat práce z domova a univerzitní sály by měly být jen z poloviny plné, uvedl resort vnitra v prohlášení. Zostřená pravidla mají platit od úterý na dva týdny.

07:15

V neděli přibylo v Česku 1841 případů nemoci covid-19, což byl největší nedělní nárůst od začátku epidemie. Jedná se také o čtvrtý nejvyšší nárůst nakažených za víkendový den od začátku března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci. Minulou neděli bylo například nakažených o zhruba 500 méně. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:14

Světově uznávaný epidemiolog Christian Drosten je hlavním autorem německé reakce na pandemii koronaviru. Nyní dostal vysoké státní vyznamenání – za vysvětlování lidem. „Poskytoval důležitá a světově uznávaná zjištění o průběhu infekce a inovativními způsoby je sděloval široké veřejnosti,“ zdůvodnil to německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

07:14

V Německu přibylo za poslední den 1382 nových případů nákazy koronavirem a pět pacientů tam s koronavirem zemřelo. Oznámila to dnes agentura Reuters s odvoláním na Institut Roberta Kocha. O den dříve to bylo 2556 nových případů a dvě úmrtí. 

Nárůst počtu nově infikovaných je v Německu opět nižší než v Česku s přibližně osmkrát menším počtem obyvatel. V neděli přibylo v ČR 1841 případů covidu-19, což byl největší nedělní nárůst od začátku epidemie.

07:13
Vlajka Brazílie

Brazílie zaznamenala v neděli 8456 případů nákazy koronavirem a 365 úmrtí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. O den dříve přibylo 26 310 nakažených a 599 úmrtí.

07:11

Americký prezident Donald Trump nakrátko opustil vojenskou nemocnici, v niž se léčí z nemoci covid-19 způsobované koronavirem, aby během projížďky v opancéřovaném voze pozdravil davy svých stoupenců, shromážděných před nemocnicí, uvedla agentura AP. 

Ještě před jízdou Trump zveřejnil na twitteru krátké video, ve kterém poděkoval lékařům. „Hodně jsem se dozvěděl o covidu. Naučil jsem se to tím, že jsem to sám prožil. Je to škola života,“ uvedl Trump s tím, že nejde o něco, o čem by se dočetl v knihách a že je to „něco velmi zajímavého“.

Tým prezidentových lékařů v neděli uvedl, že Trump od pátku nemá horečku, je mu lépe a pokud půjde léčba nadále dobře, mohl by být propuštěn z nemocnice už v pondělí.

07:02

Od pondělí v Česku znovu platí kvůli koronaviru nouzový stav. Minimálně na dva týdny se zakazují vnitřní akce nad deset lidí najednou, většinu středních škol čeká distanční výuka. Dřívější opatření už omezila otevírací dobu restaurací, hospod a barů, teď může u jednoho stolu sedět maximálně šest lidí. Podívejte se, co vše se od 5. října mění. 

06:48

Počty nakažených se v posledních týdnech zvyšují průměrně o asi 280 tisíc denně, milion případů tak přibývá za necelé čtyři dny. Hranici 30 milionů infikovaných svět překonal 17. září.

06:47

Koronavirus se celosvětově prokázal už u více než 35 milionů lidí. Vyplývá to z údajů na webu americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie monitoruje globálně. Hranice 34 milionů nakažených byla podle JHU překročena 1. října. Přes polovinu případů přitom hlásí tři nejhůře zasažené země, kterými jsou Spojené státy, Indie a Brazílie.

22:13

Newyorský starosta Bill de Blasio oznámil, že chce ve snaze zpomalit šíření koronaviru nechat zavřít školy a některé obchody v devíti čtvrtích, kde se nyní nacházejí takzvané klastry nemocných. Opatření, které ještě musí schválit guvernér Andrew Cuomo, by mělo vejít v platnost ve středu. Informovala o tom agentura Reuters.

Nové nařízení by se podle de Blasia týkalo devíti míst, kde nyní počty nakažených rostou, v některých případech kvůli nedodržování rozestupů a nenošení roušek. Na dalších 11 místech v New Yorku, kde počty nakažených také narůstají, úřady podle něj vývoj pečlivě monitorují.

21:01

Ministerstvo zdravotnictví vpodvečer výrazně revidovalo data o počtu aktivních případů a vyléčených. Podle posledních údajů se s nemocí potýká asi 37 000 lidí, vyléčených je 44 000. Předchozí data uváděla opačný poměr, aktivních případů bylo zhruba 41 000, vyléčených 39 100. Zemřelých s onemocněním covid je 722, hospitalizovaných 1182 pacientů, z nich 274 ve vážném stavu.

19:45

Tempo růstu počtu nakažených koronavirem v Česku se stále zrychluje, celkový počet pozitivních testů přesáhl 80 000, na posledních 10 000 potvrzených případů stačily tři dny. V sobotu přibylo 2556 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nárůst o víkendovém dni od začátku epidemie.

18:50

V neděli zatím přibylo 1107 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 300 méně než v sobotu za stejnou dobu. Počet zemřelých stoupl o 11 na celkových 722. Nákaza se celkem prokázala u 81 711 lidí. Ministerstvo zdravotnictví také výrazně revidovalo data o počtu aktivních případů a vyléčených. Podle posledních údajů se s nemocí potýká asi 37 000 lidí, vyléčených je 44 000. Laboratoře v sobotu provedly 14 863 testů, zhruba o 8000 méně než v pátek. Nakažených mezi testovanými bylo 2556, tedy největší podíl od začátku epidemie (17,2 procenta).

18:36

Průběh voleb, který zkomplikovala pandemie, pomohlo zajistit 1621 vojáků. Vojáci postavili 78 drive-in stanovišť a 124 stanů. Zapojily se útvary napříč celou armádou.

18:19

Značně omezený počet věřících v tradičních bezešvých oděvech se v neděli vrátil k muslimské svatyni Kaba uprostřed Velké mešity v Mekce. Návrat poutníků na nejposvátnější místo islámu se uskutečnil poté, co Saúdská Arábie ode dneška opět umožnila vykonávat umru, neboli malou pouť, kterou kvůli pandemii v březnu dočasně zakázala. Počet poutníků je však nadále kvůli koronaviru přísně regulován a cestu zatím mohou vykonávat jen obyvatelé království.

18:14

Americký prezident Donald Trump od pátku nemá horečku, je mu lépe a pokud půjde léčba nadále dobře, mohl by být propuštěn z nemocnice už v pondělí. V neděli to na brífinku před nemocnicí Waltera Reeda, kde je prezident hospitalizovaný kvůli nákaze koronavirem, oznámil tým jeho lékařů.

17:27

Na následky nemoci covid-19 zemřel v neděli v nemocnici Neuilly-sur-Seine u Paříže ve věku 81 let japonský módní návrhář Kenzó Takada, zakladatel značky Kenzo.

17:21

Skupina lékařů kritizuje vládní opatření, která mají zamezit dalšímu šíření koronaviru.

16:26

Koronavirová zima bude ještě náročná, na jaře však přijdou radikální změny, řekl britský premiér Boris Johnson. Zdůraznil také, že je nutné, aby lidé v boji s koronavirem spolupracovali a neztráceli naději, i když mnozí mohou nyní mít kvůli restrikcím na vládu vztek. Uvedla to agentura Reuters.

Británie, kde s koronavirem zemřelo nejvíce lidí v Evropě, se v létě postupně vymanila z celostátní karantény. Na mnoho oblastí včetně velkých měst, jako jsou severoanglický Manchester nebo skotské Glasgow se ale nyní vztahují místní omezení.

14:01

13:47
Roman Prymula.

Zvažovaných opatření, které chce ministerstvo představit v pátek, bude podle Prymuly zhruba 60, vláda z nich bude vybírat i podle dopadů na ekonomiku.

13:22
Roman Prymula.

Každý den podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) přibývá 420 pozitivně testovaných žáků a studentů. Celkově nakažených pedagogů je 1680 a žáků a studentů přes 8200. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že mezi dalšími zvažovanými opatřeními je uzavření druhých stupňů základních škol. Učit na dálku musí už vysoké školy, od pondělí také školy střední.

„Jsme si jisti tím, že distanční výuka je kvalitativně výrazně níže. Je mi jasné, že je špatně třeba pro první ročníky vysokých škol, kteří se ještě v systému nevyznají,“ řekl Prymula. První stupně základních škol rozhodně uzavírat nechce.

12:58

Celostátní karanténa nesmí nastat. Musíme podpořit malé firmy a živnostníky. Znovu vyzýváme kolegy ve vládě, abychom tento návrh ve středu ve sněmovně projednali a zachránili ekonomiku,“ řekl v pořadu Partie předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

12:47
Roman Prymula.

Většina pozitivních zdravotníků se podle Prymuly nenakazila v zaměstnání. „Pouhých 10 procent lékařů a 17 procent sester se nakazilo ve zdravotnických zařízeních,“ řekl Roman Prymula.

12:34
Roman Prymula.

V rámci plánu, který ministerstvo plánuje představit v pátek, se budou podle Prymuly upravovat pravidla semaforu. „Budou tam opatření, která budou vázána na semafor, ale také opatření plošnějšího rázu,“ řekl v ČT.

12:24
Roman Prymula.

„Reprodukční číslo už vylučuje izraelský scénář,“ řekl Prymula.

12:22
Roman Prymula.

Dlouhodobý plán dalších opatření bude podle ministra zdravotnictví představený v pátek. Budou od dalšího pátku a některá dlouhodobá, řekl v ČT.

„Komplex opatření bude představený v pátek. Bude řečeno, která nastanou příští pátek, a jaká chceme udělat dlouhodobě,“ řekl ministr. Podle něj je nutné přijmout i opatření na delší časové období, aby nemusela ČR fungovat v „peacích“, tedy aby se stav epidemie nezhoršoval a zlepšení zase bude vyžadovat přísnější opatření.

12:12
Roman Prymula.

„Opatření musí být připravena tak, aby tam nebyly chyby, jinak budou všichni diskutovat, že je to špatně,“ řekl Prymula v ČT.

12:09
Roman Prymula.

Situace je velmi rozpolcená a citlivá. Polovina národa je vystrašená, druhá polovina zase nic nechce… Buď se zvedne nevole těch, kteří si myslí, že se nemá nic udělat, nebo v opačném případě těch, co si myslí, že se má něco udělat,“ řekl k reakcím na vyhlášení nouzového stavu ministr Roman Prymula v ČT.

11:39

Zeman v pořadu Partie na CNN Prima News opět odsoudil chování lidí, kteří odmítají nosit roušky. „To máte něco podobného jako s Extinction Rebellion a dalšími uhozenými skupinami. Lidi, kteří bojují proti rouškám, pokládám velmi mírně řečeno za velmi neinformované,“ řekl.

Nakaženému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi podle svých slov neposlal žádný vzkaz. „Vzpomínám si, že se posmíval Joe Bidenovi, že nosí roušku, tak teď už ji nosí taky,“ řekl jen.

Prezident Miloš Zeman během natáčení pořadu TV Prima Partie.

Prezident Miloš Zeman během natáčení pořadu TV Prima Partie. | Foto: TV Prima

11:35

Podle Zemana vláda při uvolňování chybovala, osobně jí ale odpouští. „Byl tady návrh na zavedení roušek v letních měsících a proti tomu byl šílený odpor společnosti. Musíme také vědět, že politici reagují na nálady veřejnosti, to je dokonce součást jejích profese,“ řekl.

Dodal, že premiéra Babiše vnímá jako úspěšného lídra v době krize. „To, že přiznal chybu, že se domníval, že je virus poražený, to se stalo. Teď se ta krize řeší tím, že se povolává člověk, který byl vítězem nad první vlnou, do boje znova,“ dodal.

11:31

Prezident Zeman si dokáže představit, že v budoucnu ministerstvo zdravotnictví přistoupí k uzavírání větších měst do karantény, jako se to děje v Británii nebo ve Španělsku. „Lidé by museli předem vědět, aby nehysterčili, že je to časově omezené,“ řekl.

11:29

Prezident Zeman v Partii uvedl, že by si přál, aby ministerstvo zdravotnictví zavedlo „drastická“ opatření. Žádá ovšem o výjimku pro svátek 28. října. „Budu prosit, aby byl zachován svátek 28. října, byť jen ve velmi omezené formě. Vypustit tento svátek by byla kapitulace,“ řekl.

11:25

Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 1934 dalších infekcí, čímž jejich celkový počet od propuknutí epidemie v zemi překonal hranici 100 000.

11:24

Na Slovensku za sobotu přibylo 818 potvrzených případů nákazy koronavirem, informovalo dnes tamní národní centrum zdravotnických informací. Po dvou dnech mírně nižších bilancí se jedná o další rekordní přírůstek. 

11:24

Prezident Miloš Zeman podpořil vyhlášení nouzového stavu. „A to z velmi prostého důvodu, aby zase nějaké soudy netvrdily, že opatření ministerstva zdravotnictví jsou protizákonná,“ řekl v pořadu Partie na CNN Prima News.

10:19
Vlajka Ruské federace.

Rusko za uplynulých 24 hodin registrovalo 10 499 nových případů nákazy koronavirem, uvedl tamní operativní štáb. Denní přírůstek infikovaných tak poprvé od 15. května přesáhl hranici 10 000. Poprvé od května, kdy infekce v nejrozlehlejší zemi světa dosahovala vrcholu, se také v Moskvě potvrdilo více než 3000 nakažených za den.

08:39
Roman Prymula.

V České republice začne od pondělí kvůli vývoji koronavirové epidemie znovu platit nouzový stav. Doprovodí jej opatření avizovaná na dva týdny, například uzavření středních škol v rizikových oblastech nebo zákaz hromadných akcí ve vnitřních prostorách nad deset lidí, venku nad 20. V restauracích bude moci u jednoho stolu sedět maximálně šest lidí.

Nouzový stav bude platit po 30 dní, tedy do začátku listopadu. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) vyhlášení stavu nouze zdůvodnil snahou zbrzdit tempo růstu počtu nemocných. Resort jej podle Prymuly potřebuje mimo jiné proto, aby mohl zapojit do práce spojené s onemocněním covid-19 studenty medicíny. Mnoho zdravotníků je totiž v karanténě.

08:23

Přehled největších víkendových přírůstků nákazy koronavirem v Česku od začátku pandemie:

Den Počet potvrzených případů
Sobota 3. října 2556
Sobota 19. září 2044
Sobota 26. září 1983
Sobota 12. září 1537
Neděle 20. září 985
Neděle 13. září 791
Sobota 5. září 505
Neděle 6. září 410
Sobota 29. srpna 320
Neděle 28. června 305
Sobota 4. dubna 283
Neděle 30. srpna 274
Sobota 28. března 263
Sobota 27. června 260
Sobota 22. srpna 234

Zdroj: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

08:08

V posledních týdnech tempo růstu nákazy covidem-19 rychle roste. Zatímco hranice 10 000 nemocných padla za 3,5 měsíce 15. června a dalších 10 000 přibylo za dva měsíce (17. srpna), k dosažení hranice 30 000 prokázaných nákaz už stačily tři týdny (9. září). Nyní počet pozitivních testů roste v řádu několika tisíc denně, na posledních 10 000 potvrzených případů stačily tři dny.

Vývoj celkového počtu nakažených novým koronavirem (první případy se objevily 1. března):

Celkový počet nakažených (včetně uzdravených) Datum
1000 21. března
2000 26. března
3000 31. března
4000 3. dubna
5000 8. dubna
10.000 15. června
15.000 25. července
20.000 17. srpna
25.000 1. září
30.000 9. září
35.000 12. září
40.000 16. září
45.000 18. září
50.000 21. září
60.000 25. září
70.000 30. září
80.000 3. října

07:45

Restaurace v Praze zaznamenaly v září pokles návštěvnosti. Úbytek hostů způsobil nárůst počtu potvrzených případů koronaviru, a tedy větší obavy z nákazy, ale také vládní opatření, například omezení otevírací doby. Nejméně provozovatele stravovacích zařízení trápí nová restrikce, podle které bude moci od pondělí sedět u jednoho stolu maximálně šest hostů, vyplývá z ankety.

07:16

Americký prezident Donald Trump, který je s koronavirem v nemocnici, ve videu zveřejněném na Twitteru řekl, že příští dny budou opravdovou zkouškou. Připustil, že když do nemocnice přijel, nebylo mu moc dobře, nyní se ale prý cítí mnohem lépe.

„Uvidíme, co se bude dít v několika příštích dnech,“ řekl unaveně působící Trump na videu pořízeném v pracovně, kde seděl za stolem, oblečený v saku a košili bez kravaty. Šéf Bílého domu je v nemocnici Waltera Reeda v Marylandu od soboty SELČ. Jeho ošetřující lékař Sean Conley v sobotu informoval, že prezident je bez horečky a nepotřebuje kyslíkovou léčbu.

07:07
Vlajka Brazílie

V Brazílii přibylo za poslední den 599 mrtvých s koronavirem. Počet nakažených v nejlidnatější zemi Latinské Ameriky se zvýšil o 26 310 na více než 4,9 milionu. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

07:06

V sobotu přibylo v Česku 2556 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nárůst o víkendovém dni od začátku epidemie. Aktuálně nemocných je 40 821 a hospitalizovaných téměř 1200. S koronavirem v Česku dosud zemřelo 711 lidí, z toho pět v sobotu. 

07:05

V Německu přibylo za poslední den 2279 nových případů nákazy koronavirem. Dnes o tom informuje agentura DPA s odkazem na Institut Roberta Kocha. Nárůst počtu nově infikovaných je v Německu opět nižší než v přibližně osmkrát menším Česku, kde jich za sobotu přibylo 2556.

00:17

Tato tvrzení se tak rozchází se slovy Trumpova lékaře, že léčba je bez komplikací. Později se ukázalo, že zdrojem informace o klíčových 48 hodinách byl patrně personální šéf Bílého domu Mark Meadows. „Stále nejsme na jasné cestě k zotavení,“ citovala Meadowsova slova před nemocnicí agentura AP. Personální šéf podle ní také uvedl, že Trumpův páteční stav byl „velmi znepokojující“.

00:16

Agentura AP s odvoláním na další nejmenovaný zdroj uvedla, že stav prezidenta Donalda Trumpa byl v posledních 24 hodinách velmi znepokojivý, ale zlepšil se po nástupu do nemocnice. Obdobnou informaci s odkazem na svůj zdroj přinesla také agentura Reuters. Nadcházejících 48 hodin prý bude z hlediska Trumpovy léčby klíčových. 

23:13

Ve zhruba devítimilionovém Izraeli se nákaza koronavirem podle ministerstva zdravotnictví dosud prokázala u 264 443 lidí a 1682 z nich zemřelo. V posledních dnech země hlásí přes 7000 nově nakažených za den, o víkendu však bývají čísla nižší.

23:13

Protesty se konaly napříč Izraelem a většina z nich byla menší. V Tel Avivu se ale podle Reuters shromáždil dav několika tisíc lidí. Malá část demonstrantů se střetla s policisty a pokusila se zablokovat ulice ve městě. Zatčeno podle policejního mluvčího bylo zhruba 15 lidí.

23:11

Nařízení zakazuje Izraelcům pořádat demonstrace více než kilometr od jejich domovů a omezuje shromažďování na maximálně 20 osob. Opatření tak zpřísňuje současnou celoplošnou uzávěru zavedenou kvůli druhé vlně nákazy.

20:41

Francie v sobotu ohlásila rekordní počet nově nakažených koronavirem za uplynulých 24 hodin, téměř 17 tisíc lidí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tamní ministerstvo zdravotnictví.

Úhrnný počet infikovaných ve Francii, kde žije bezmála 67 milionů lidí, stoupl o 16 972 nově nakažených na 606 625 případů. Počet mrtvých pacientů s nemocí covid-19 stoupl o 49 na 32 198. Předchozí rekordní přírůstek nově infikovaných, 16 096 lidí, byl z minulého týdne.

20:40

Trumpův ošetřující lékař uvedl, že prezident je 72 hodin po diagnóze. To by podle listu Washington Post (WP) mohlo znamenat, že měl prezident pozitivní test už ve středu.

List The Guardian připomněl, že Trump byl před oficiálním potvrzením diagnózy ve svém golfovém klubu v New Jersey, kde se pořádala sbírka na jeho prezidentskou kampaň. Zdroj z Bílého domu ale WP sdělil, že lékař na brífinku uvedl nesprávný časový údaj ohledně diagnózy a zahájení léčby. Podle The Guardian chtěl lékař říct, že je to třetí den po diagnóze, nikoliv 72 hodin. Bílý dům neuvedl, zda bylo tvrzení lékaře v rozporu s časovými údaji, které veřejnosti sdělil Trump.

20:39

Americký prezident v sobotu na Twitteru vzdal hold lékařům a sestrám a uvedl, že díky jejich pomoci se cítí dobře. Agentura AP s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že stav prezidenta byl v posledních 24 hodinách velmi znepokojivý, ale zlepšil se po nástupu do nemocnice. Obdobnou informaci s odkazem na svůj zdroj přinesla také agentura Reuters. Nadcházejících 48 hodin prý bude z hlediska Trumpovy léčby klíčových. Tato tvrzení se tak rozchází se slovy Trumpova lékaře, že léčba je bez komplikací.

19:10

Na Northumbrijské univerzitě v severní Anglii testy prokázaly koronavirovou infekci u 770 studentů. V posledních týdnech nákaza propukla na téměř padesátce britských univerzit, což studenty vehnalo do karantény na kolejích jen několik dní po jejich příjezdu před začátkem nového semestru.

19:09

Do Venezuely dorazila první dávka ruské vakcíny proti nemoci covid-19, vakcína nazvaná Sputnik V tam bude testována ve třetí fázi klinických studií. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na venezuelskou viceprezidentku Delcy Rodríguezovou. Podle ministerstva zdravotnictví se začne vakcína testovat v Caracasu už tento měsíc.

Ruští vědci, kteří pracují na vakcíně proti koronaviru.

Ruští vědci, kteří pracují na vakcíně proti koronaviru. | Foto: Reuters

19:07

Počet potvrzených úmrtí v souvislosti s covidem-19 překonal v Indii hranici 100 tisíc, což je téměř deset procent globální bilance zemřelých, uvádí agentura AP.

19:07

V Německu za uplynulý den přibylo již potřetí za sebou více než 2500 potvrzených případů nákazy. Institut Roberta Kocha informoval o 2563 infekcích a 19 úmrtích v souvislosti s covidem-19, dalších 1300 lidí se vyléčilo.

Kancléřka Angela Merkelová při příležitosti oslav 30. výročí znovusjednocení země vyzvala Němce, aby i kvůli koronaviru statečně pokračovali v další cestě za jednotou. V důsledku pokračující pandemie nemoci covid-19 se v sobotu v Německu nekonají žádné hromadné oslavy se stovkami tisíc lidí a v ulicích nepanuje bujaré veselí.

 

18:57

Od začátku epidemie se v Česku novým typem koronaviru nakazilo přes 79 400 lidí, z toho více než 14 tisíc tento týden. Přibližně 45 procent ze všech dosud nakažených se uzdravilo.

U většiny infikovaných má nemoc lehký průběh. V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva 1198 lidí s covidem. Stav 245 z nich lékaři hodnotí jako těžký. Nejvýrazněji se teď nákaza šíří na Uherskohradišťsku, kde připadá za poslední týden na 100 tisíc obyvatel asi 378 případů covid-19. Na Benešovsku je to 289 a Praze 217 případů na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní.

18:46

Pražští hygienici v sobotu na svém webu oznámili, že až do pondělí nezveřejní aktuální údaje o počtu nově potvrzených případů covidu-19 v hlavním městě. Jako důvod uvedli plánovanou odstávku a kontrolu interních informačních systémů. 

Případů covidu-19 v metropoli v posledních týdnech výrazně přibývá. Jen od čtvrtečního do pátečního podvečera přibylo v hlavním městě rekordních 839 potvrzených případů. Od začátku týdne se počet nakažených zvýšil téměř o 2600.

18:45

V Česku se v sobotu potvrdila nákaza nemocí covid-19 u 1425 lidí. V pátek to bylo dvakrát více. Aktuálně nemocných je v Česku 43 475 osob, vyléčilo se 35 291 lidí. Koronaviru podlehlo od začátku pandemie již 709 lidí. 

Smrtnost v Česku však podle statistik patří k nejnižším v rámci Evropské unie. Nejvyšší podíl zemřelých v souvislosti s koronavirem na celkovém počtu nakažených má Itálie, Belgie a Švédsko.

Přehled vývoje počtu úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 a šíření nákazy v ČR:

Datum Počet zemřelých Počet nakažených
22. března 2 1165
2. dubna 50 3865
8. dubna 108 5324
13. dubna 158 6071
21. dubna 205 7045
1. května 250 7750
18. května 300 8600
4. července 350 12.451
15. srpna 400 19.881
9. září 452 31.020
17. září 501 44.133
26. září 608 63.279
2. října 705 78.050

Zdroj: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

Smrtnost, tedy podíl zemřelých v souvislosti s covidem na celkovém počtu nakažených, v zemích EU:

Země Smrtnost (v procentech)
Itálie 11,2
Belgie 8,1
Švédsko 6,3
Francie 5,1
Nizozemsko 4,9
Irsko 4,9
Španělsko 4,1
Bulharsko 3,9
Rumunsko 3,7
Finsko 3,4
Německo 3,2
Maďarsko 2,8
Polsko 2,7
Portugalsko 2,6
Slovinsko 2,5
Dánsko 2,2
Řecko 2,1
Lotyšsko 2,0
Estonsko 1,9
Litva 1,9
Rakousko 1,7
Chorvatsko 1,7
Lucembursko 1,4
Kypr 1,2
Malta 1,2
ČR 0,9
Slovensko 0,5

Zdroj: coronavirus.jhu.edu/data/mortality

Úmrtí v souvislosti s covidem-19 na 100 000 obyvatel v ČR a sousedních zemích od 30. srpna do 2. října (zaokrouhleno):

Země Počet úmrtí
Německo 11
Rakousko 9
Polsko 7
ČR 7
Slovensko 1

Zdroj: nakit.cz/koronadata

18:31

První dáma Melania Trumpová, která měla rovněž pozitivní test na koronavirus, se léčí doma. Podle Conleyho její stav hospitalizaci nevyžaduje.

18:30

Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který se nakazil koronavirem, se daří velmi dobře, nepotřebuje kyslíkovou léčbu a nemá horečku. Před vojenskou nemocnicí, kde je šéf Bílého domu hospitalizovaný, to uvedl jeho ošetřující lékař Sean Conley. 

Trump je podle Conleyho už více než 24 hodin bez horečky. Lékař však potvrdil, že u prezidenta se projevily příznaky nemoci covid-19, jako jsou například kašel či únava. Conley také opakovaně zdůrazňoval, že prezidentovi „v tuto chvíli“ není podáván dodatečný kyslík.

17:05

Policisté v Olomouckém kraji během letošních krajských a senátních voleb dosud zaznamenali tři případy, a to napříč krajem, kdy si voliči odmítli ve volebních místnostech nasadit roušky. Občané odmítající ochranu dýchacích cest mohli odvolit, jejich jednání bude mít dohru u přestupkové komise, řekla krajská policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

„Ty tři incidenty, kdy si voliči nechtěli nasadit roušku, se staly na začátku voleb. Bylo to v Přerově, v Olomouci a ve Vápenné na Jesenicku. Tito lidé měli právo odvolit, ale dopouští se přestupku, který my zaevidujeme a postupujeme ke správnímu orgánu,“ uvedla Neubauerová.

15:45

Donald Trump má za sebou první noc v nemocnici po diagnóze covidu-19. Po pozitivním testu ve čtvrtek a pátečních symptomech – zvýšené teplotě, ucpaném nosu a kašli – byl převezen do vojenské nemocnice Waltera Reeda vrtulníkem. Pravděpodobnost těžkého průběhu covidu-19 u něj zvyšuje hned několik faktorů, kromě vysokého věku je to i nadváha.

Podle agentury AP však má Trump na místě apartmá vybavené tak, aby mohl dál vykonávat prezidentskou funkci. A podle všeho je také stále v čele USA. Pokud by Trumpovi zdravotní stav neumožňoval pokračovat ve výkonu funkce, může jeho povinnosti dočasně převzít viceprezident Mike Pence. Ten už v pátek místo hlavy státu vedl telefonické jednání s guvernéry amerických států, napsal deník The New York Times.

Donald Trump vystupuje z vrtulníku, který ho odvezl do nemocnice.

Donald Trump vystupuje z vrtulníku, který ho odvezl do nemocnice. | Foto: Reuters

15:24

Kvůli podezření na nákazu koronavirem ve svém týmu odkládají extraligové zápasy hokejové kluby Zlína, Olomouce i Liberce.

13:02

V Královéhradeckém kraji od pátečního do dnešního rána přibylo 77 potvrzených případů onemocnění covid-19. Celkem v kraji bylo dosud zjištěno 2227 nákaz, jedenáct lidí s covidem zemřelo. Počet aktivních případů nemoci v kraji od pátku vzrostl o 26 na 1057.

Královéhradecký kraj nadále patří k méně zasaženým regionům v ČR. „U většiny případů se stále daří dohledat zdroj nákazy,“ uvedla v pátek mluvčí hradecké KHS Veronika Krejčí.

12:30

Rekordní denní přírůstek případů koronavirové nákazy dnes již třetí den za sebou oznámilo Polsko, tamní ministerstvo zdravotnictví eviduje 2367 nových infekcí. 

V Polsku s 38 miliony obyvatel se koronavirus od propuknutí epidemie potvrdil u 98 140 lidí. Země dnes oznámila 34 dalších úmrtí.

12:19

Brzké uzdravení popřáli americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho manželce mnozí politici, včetně severokorejského vůdce Kim Čong-una.

„Řekl, že upřímně doufá, že se co nejdříve uzdraví. Doufá, že to (i s první dámou) překonají. A zaslal jim vřelé pozdravy,“ uvedla severokorejská tisková agentura KCNA. Podle jihokorejské agentury Jonhap je to poprvé, co Kim Čong-Un poslal takové přání státníkovi s covidem-19.

12:03
Vlajka Ruské federace.

Rusko oznámilo 9589 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, informovala agentura TASS s odvoláním na operativní štáb. Jde o nejvyšší denní přírůstek od 15. května, kdy infekce v nejrozlehlejší zemi světa dosahovala vrcholu. Ukrajina hlásí rekordní denní přírůstek 4661 nakažených.

10:42

V Jihomoravském kraji přibylo za den rekordních 440 potvrzených případů nemoci covid-19. Vyplývá to z webových stránek ministerstva zdravotnictví. Zatímco v pátek uváděly 6617 nakažených od začátku pandemie, k dnešnímu dni je jich 7057.

V posledních týdnech přibývá na jižní Moravě denně více než 200 případů, v posledních dnech bylo podle hygieniků i přes 300 případů denně. Nejvíce případů se dlouhodobě objevuje v Brně, ale také v okrese Brno-venkov a na Hodonínsku.

10:08

Na Slovensku za pátek přibylo 704 nových případů nákazy.

10:00
Vlajka Ruské federace.

Počty nakažených rychle stoupají také v Rusku. Za posledních 24 hodin přibylo skoro 10 tisíc nově nakažených a zemřelo 174 lidí.

09:50

Další rekord padl na Zlínsku. 

Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulých čtyřiadvacet hodin podle krajské hygienické stanice 236 případů nákazy novým typem koronaviru.

 V kraji je Uherskohradišťsko na takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví v červené barvě, která značí nejvyšší riziko nákazy koronavirem.

08:01

Také v Olomouckém kraji padl rekord. Přibylo zde za uplynulých čtyřiadvacet hodin 289 případů nákaz novým typem koronaviru, od počátku pandemie je to nejvyšší denní přírůstek. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. 

07:50

Česko je na tom ve srovnání se sousedy nejhůře. Vykazuje v přepočtu na 100 000 lidí zhruba devítinásobek proti Německu. A na počet obyvatel má Česko jedenáctkrát více případů než Německo.

Tady tabulka je se srovnáním celkového počtu případů nakažených novým typem koronaviru za uplynulý týden v ČR, sousedních zemích a v Maďarsku (řazeno podle počtu případů na 100 000 obyvatel):

Země Celkový počet případů za uplynulých sedm dní na 100 000 obyvatel Celkový počet případů za uplynulých sedm dní
ČR 156,7 16 754
Maďarsko 66,6 6504
Slovensko 65,4 3569
Rakousko 55,0 4874
Polsko 30,0 11 377
Německo 17,0 14 072

zdroj: nakit.cz/koronadata; koronavirus.mzcr.cz; výpočet ČTK

 

07:19

Lékaři Trumpovi v pátek doporučili strávit „pár dní v nemocnici z preventivních důvodů“. 

V pátek večer místního času Trumpův lékař oznámil, že prezident je unavený, ale v dobré náladě, a že mu byl podán experimentální lék vyvinutý farmaceutickou společností Regeneron, u něhož se prokázaly dobré výsledky v klinických studiích u menšího počtu pacientů.

Později jeho lékař oznámil, že Trump nepotřebuje podpůrný kyslík, ale že po konzultaci se specialisty u něj zvolili léčbu remdesivirem a že už dostal první dávku tohoto léku.

Donald Trump vystupuje z vrtulníku, který ho odvezl do nemocnice.

Donald Trump vystupuje z vrtulníku, který ho odvezl do nemocnice. | Foto: Reuters

07:16

Americký prezident Donald Trump (74) byl v noci na sobotu (v pátek večer místního času) převezen do vojenské nemocnice poté, co se u něj ve čtvrtek potvrdil koronavirus. Lékař Bílého domu oznámil, že Trump začal brát lék remdesivir, ale že nepotřebuje kyslíkovou podporu, informovala dnes agentura Reuters. Trump ráno z nemocnice na Twitteru napsal, že se cítí dobře.

Už po převozu do nemocnice zveřejnil na Twitteru video, natočené krátce předtím, na němž řekl, že je mu velmi dobře. „Chci všem poděkovat za obrovskou podporu,“ řekl Trump na videu. „Myslím, že je mi velmi dobře,“ dodal Trump.

07:11

07:10

Od pondělí začne v Česku kvůli šíření nemoci covid-19 platit nouzový stav. Jeho zavedení na měsíc schválila ve středu vláda. Od pondělí budou na dva týdny platit také nová omezení, která ovlivní provoz škol, trávení volného času, kulturní, sportovní a další hromadné akce, svatby i bohoslužby.

07:09

Od začátku epidemie se v Česku novým typem koronaviru nakazilo přes 78 000 lidí, z toho 13 466 tento týden. Přibližně 45 procent ze všech dosud nakažených už se uzdravilo.

Nejvýrazněji se nyní nákaza šíří na Uherskohradišťsku, kde za poslední týden připadá na 100 000 obyvatel asi 341 případů koronaviru. Na Benešovsku je to přes 264, na Pelhřimovsku 202 a v Praze 196 případů na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní.

U většiny infikovaných má nemoc lehký průběh. V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva 1134 lidí s covidem. Stav 221 z nich lékaři hodnotí jako těžký.

07:08

Počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 byl v Česku druhý den po sobě rekordní. V pátek testy potvrdily nový koronavirus u 3793 lidí, což bylo o 300 více než dosavadní maximum ze čtvrtka. 

Aktuálně nemocných je v Česku 42 320 lidí. Počet úmrtí v pátek stoupl o 12 na celkových 699. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

07:08

Počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 byl v Česku druhý den po sobě rekordní. V pátek testy potvrdily nový koronavirus u 3793 lidí, což bylo o 300 více než dosavadní maximum ze čtvrtka. 

Aktuálně nemocných je v Česku 42 320 lidí. Počet úmrtí v pátek stoupl o 12 na celkových 699. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

07:06

Vážení čtenáři, vítáme vás u nového on-line přenosu, v němž společně sledujeme vývoj pandemie nového koronaviru v Česku i ve světě.

Předchozí události můžete sledovat v reportáži zde:


Domácí


Zahraničí


ČTK


Domácí,


Zahraničí,


ČTK

Aktualizováno před 9 minutami

 
Zdroj příspěvku

Koukněte také

Nezapomínejme na klimatickou krizi. Musíme snížit emise, říká šéf E.ON Záklasník

Generální ředitel energetické společnosti E.ON Martin Záklasník se zapojil do klimatického speciálu Planeta v nouzi. …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *