Domů / Domácí zprávy / Pirk a Šmucler píší vládě kvůli virovým opatřením. Nerozumí tomu, vzkázal Prymula

Pirk a Šmucler píší vládě kvůli virovým opatřením. Nerozumí tomu, vzkázal Prymula

Skupina lékařů kritizuje vládní opatření, která mají zamezit dalšímu šíření koronaviru. V otevřeném dopise, který podepsali mimo jiné kardiochirurg Jan Pirk nebo stomatolog Roman Šmucler, vyčítají ministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) například nošení roušek ve školách. Ten jejich jednání označil za nezodpovědné.

Autoři dopisu, mezi kterými jsou kromě Pirka a Šmuclera i psychiatr Radkin Honzák nebo celostní a rehabilitační lékař Jan Hnízdil, nevidí k prohlubování protikoronavirových opatření důvod. Vláda podle nich obyvatelstvo děsí. „Mnohem větší nebezpečí ohrožení celkového zdraví lidu vidíme v drastických vládních opatřeních, než v nemoci covid jako takové,“ uvádí lékaři. Ze zbytečného stresování lidí viní i média.

Autentičnost dopisu i svého podpisu potvrdil redakci Aktuálně.cz kardiochirurg Jan Pirk. 

„Plošné nošení roušek není vhodné. Dlouhodobé nošení roušky nepřispívá ke zdraví toho, kdo ji nosí. Zavádění roušek ve školách je zcela v rozporu se zdravým rozumem. Děti nepatří do ohrožené skupiny obyvatel, jen jsou zbytečně stresovány. Stejně nesmyslné je zavírání škol kvůli nemoci, jejíž prodělání dětem neublíží, jen posílí jejich imunitní systém,“ píše se dále v dopisu. 

Podepsaným také vadí, že testování je povinné i pro bezpříznakové osoby. Pokud se nejedná o samoplátce, zbytečně to podle nich vyčerpává pojišťovny a zatěžuje zdravotní systém. Lékaři se také obávají narychlo vyvinuté vakcíny a povinného očkování populace. 

Ministr zdravotnictví reagoval na otevřený dopis na Twitteru. Nikdo z podepsaných podle něj nerozumí epidemiologii a nechápe ani základní fakta. „Když nebudeme nic dělat, za další měsíc bude umírat 200 lidí denně v příznivém scénáři. To snad přece nikdo z nás nechce. Podobně nesmyslné jsou informace o vakcíně, ta povinná nebude,“ napsal Prymula. 
Zdroj příspěvku

Koukněte také

Vojenský lazaret v Letňanech je skoro hotový. Čeká na první nakažené

Do polní nemocnice v pražských Letňanech pro lidi nakažené nemocí covid-19 už dorazila většina z pěti stovek …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *