Domů / Zprávy z regionů / Česko zasáhl silný vítr. Bez proudu jsou stále tisíce domácností, zejména na Moravě

Česko zasáhl silný vítr. Bez proudu jsou stále tisíce domácností, zejména na Moravě

Kvůli silnému větru, který Česko zasáhl v sobotu odpoledne a v noci na neděli, bylo ráno bez proudu přes 13 500 odběratelů. Společnost ČEZ kolem 8:00 evidovala téměř 8000 odběrných míst bez elektřiny, distributor E.ON 5700 domácností bez proudu. Nejvíc výpadků je na Moravě a na východě Čech. V pátek vydané varování meteorologů před silným větrem vypršelo dnes v 08:00.

ČEZ, který je největším distributorem elektřiny, měl v neděli ráno hlášených 25 poruch na vedení vysokého napětí. Nejvíc jich bylo v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Podle mluvčí firmy Soni Holingerové bylo bez elektřiny téměř 8000 odběratelů, zejména v okresech Jeseník, Šumperk a Olomouc. ČEZ předpokládá že poruchy se podaří odstranit během neděle.

Distributor E.ON, který působí především na jihu Čech a Moravy, přes noc zaznamenal výrazný nárůst počtu poruch. „Celkem jsme k nedělnímu ránu evidovali na našem distribučním území 11 poruch na linkách vysokého napětí a zhruba stovku poruch na linkách nízkého napětí,“ uvedl za firmu Roman Šperňák.

Bez dodávek elektrické energie bylo ráno zhruba 5700 zákazníků firmy E.ON. „V Jihomoravském kraji se jednalo o víc než 1000 domácností kolem Břeclavi a dalších 1400 odběrných míst kolem Blanska,“ upřesnil Šperňák. Ve Zlínském kraji jsou problémy zejména v okolí Slušovic, kde má E.ON kolem 1300 domácností bez dodávek elektřiny. Na Vysočině je bez proudu přibližně tisícovka odběratelů, hlavně v okolí Třebíče.

Silný vítr působil energetikům problémy od sobotního odpoledne. Kolem 20:00 vlivem silného větru a následných pádů větví i celých stromů do vedení bylo v celém Česku odříznuto od elektřiny přibližně 12 000 odběratelů. Přes noc se sice technikům podařilo dodávky částečně obnovit, na jiných místech se situace kvůli nepříznivému počasí naopak zhoršila.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Dva „pravdoláskaři“ probouzejí Cheb. Chceme být západ, ne zapadákov, říkají

Lucie Poláková a Jindřich Novák jsou životní partneři a také učitelé na Vyšší odborné škole …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *