Domů / Finance / Česko má nejvíce včelařů na obyvatele, medu je však málo. Brzy zdraží až o třetinu

Česko má nejvíce včelařů na obyvatele, medu je však málo. Brzy zdraží až o třetinu

Pavla Adamcová

před 1 minutou

Česko má nejvíce včelařů na obyvatele a české včely vyprodukují ročně přes 10 tisíc tun medu. Ani to ale nestačí české spotřebě, říká zpráva projektu Česko v datech. Výrobní cena českého medu je přitom podle ní s asi 50 Kč za kilogram
třetí nejnižší v EU a prodejní cena 173 korun pak jen těsně přesahuje unijní průměr. Letos se k tomu přidává katastrofická „neúroda“ a lze tak čekat prudké zdražení.

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Česko má podle zjištění projektu Evropa v datech v přepočtu na počet obyvatel nejvíce včelařů mezi státy EU. Zároveň drží třetí nejvyšší podíl úlů v poměru k rozloze země, konkrétně osm na kilometr čtvereční.

Českomoravská společnost chovatelů (ČSCH) eviduje k letošnímu dubnu téměř 64 tisíc včelařů, jejichž počty postupně rostou. Metodologie sčítání se ale mezi jednotlivými zdroji liší – například podle Eurostatu máme včelařů o dva tisíce méně. I tak jsme ale v jejich počtu na třetím místě v EU.

  • „Při přepočtu včelařů na obyvatelstvo se však dostáváme na absolutní špičku. A to s téměř 58 včelaři na 10 tisíc obyvatel, čímž o více než tři včelaře převyšujeme druhé Slovinsko,“ uvádí Jan Krupička z projektu Evropa v datech.

Počet včelstev v Česku podle ČSCH aktuálně přesahuje 685 tisíc. S osmi včelstvy na kilometr čtvereční tak máme podle Organizace pro výživu a zemědělství třetí nejvyšší míru zavčelení po Maďarsku a Řecku.


 


Zdroj příspěvku

Koukněte také

E-shop Zoot začal prodávat oblečení přes Alzu. V pilotní fázi nabídne bundy i kalhoty

On-line prodejce módy a doplňků Zoot začal prodávat část svého sortimentu přes největší český e-shop …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *