Domů / Domácí zprávy / Koalice v Pardubickém kraji bude bez vítězného ANO. Scénář se může opakovat i jinde

Koalice v Pardubickém kraji bude bez vítězného ANO. Scénář se může opakovat i jinde

Krátce po sečtení hlasů se již začaly v jednotlivých krajích rýsovat první koaliční spolupráce. A ukazuje se, že hnutí ANO může skončit v opozici i v regionech, kde zvítězilo, například v Jihomoravském či Pardubickém. Stát se mu to může třeba také v Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském či Olomouckém kraji.

Středočeský kraj: Lídryně vítězného hnutí STAN ve Středočeském kraji Petra Pecková chce o koalici jednat s ODS, Piráty a TOP 09. Dosud vládnoucí hnutí ANO skončilo až na třetím místě za ODS a jeho éra tu zřejmě končí. Jejich dosavadní partneři – ČSSD a KSČM – se do krajského zastupitelstva vůbec nedostali.

Jihočeský kraj:  Vítězné hnutí ANO získalo stejně jako druhá ODS 12 mandátů, obě strany dělí pouhých 0,6 procenta hlasů. Lídr Martin Kuba řekl, že volební výsledek ODS opravňuje k tomu, aby žádala pozici hejtmana. Zástupci ODS již zahájili koaliční jednání. Mluvit chtějí se všemi demokratickými stranami. Jednou z možných koalic v kraji je spojení ODS, KDU-ČSL s TOP 09, ČSSD a uskupením Jihočeši 2012. Variantou je i širší koalice.

Plzeňský kraj: Piráti a STAN, kteří podle propočtů skončili v krajských volbách v Plzeňském kraji na čtvrtém a třetím místě, se dohodli na společném povolebním postupu. Spojením tak vznikne zřejmě nejsilnější subjekt v novém zastupitelstvu, řekl lídr Pirátů Rudolf Špoták. Sám bude usilovat o post hejtmana. Volby v kraji vyhrálo ANO před ODS, do zastupitelstva se dostane i ČSSD, SPD a KSČM. Piráti se STAN budou jednat s dalšími stranami kromě KSČM a SPD. Koaliční jednání chce vést také Roman Zarzycký, lídr a krajský šéf ANO jako vítěz voleb v kraji. Osloví k jednání všechny úspěšné strany, odmítá se bavit pouze s ultralevicí a ultrapravicí. 

Karlovarský kraj: Existují zatím dvě varianty. První je koalice bez vítězného ANO. Musely by se ale spojit téměř všechny liberální strany, které se do zastupitelstva dostaly. Druhou variantou je pokračování koalice pod vedením ANO buď na stávajícím nebo podobném formátu.

Ústecký kraj: Volby zde vyhrálo ANO, získalo 17 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Druhá skončila ODS s osmi mandáty, třetí STAN bude mít sedm zastupitelů, čtvrtí Piráti mají šest mandátů, pátá SPD získala pět křesel, šestá KSČM čtyři mandáty stejně jako Spojenci pro kraj. Na osmém místě skončil Lepší sever rovněž s čtyřmi mandáty. Koalice se tu zatím nerýsuje, již teď je zřejmé, že komunisti opustí své jediné křeslo hejtmana.

Liberecký kraj: Volby tu vyhráli Starostové pro Liberecký kraj, získali 22 mandátů v 45členném zastupitelstvu. Hejtman Martin Půta chce vytvořit silnou a stabilní koalici. Nejreálnější je pro něj spojení s Piráty a ODS. Jednání chce zahájit se všemi stranami, které se do zastupitelstva dostaly, s výjimkou SPD. Chce spolupracovat i s ANO, ale ne ve vládnoucí koalici.

Královéhradecký kraj: Povolební vyjednávání začala již v sobotu, výsledek by mohl být do konce příštího týdne, sdělil lídr vítězné koalice ODS, STAN a Východočechů Martin Červíček (ODS), někdejší policejní prezident. Z povolebních vyjednávání s úspěšnými subjekty vyloučil jen SPD.

Pardubický kraj:  Volby tu sice vyhrálo ANO, strany dosavadní koalice ale získaly více než 50 procent hlasů a chtějí pokračovat na podobném půdorysu, tedy ODS (tentokrát v koalici s TOP 09), Koalice pro Pardubický kraj (lidovci, nestraníci a SNK ED), STAN a strana dosavadního hejtmana Martina Netolického 3PK-Pro prosperující Pardubický kraj, která nahradila ČSSD, za niž byl Netolický zvolen v roce 2016. Zástupci všech subjektů se již sešli na krajském úřadu.

Kraj Vysočina: Volby vyhrálo ANO před Piráty, v krajském zastupitelstvu však obsadí pouze deset ze 45 mandátů. Vítěz bude jednat se všemi stranami, které se do zastupitelstva probojovaly, tedy s koalicí ODS se Starosty pro občany, KDU-ČSL, ČSSD a zřejmě i s komunisty.

Jihomoravský kraj: Volby na jihu Moravy sice vyhrálo hnutí ANO, přesto zřejmě skončí v opozici. Na koalici se totiž domluvili zástupci druhé KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starosty pro jižní Moravu. Hejtmana Bohumila Šimka (za ANO) by měl vystřídat starosta Velatic Jan Grolich (KDU-ČSL). Koalice by měla 37 z 65 mandátů. V opozici kromě ANO tak skončí i SPD, ČSSD a Spolu pro Moravu složené z TOP 09, Zelených a dalších subjektů. 

Zlínský kraj: Reálný je vznik koalice ANO, Pirátů, ODS a ČSSD, řekl lídr vítězného hnutí ANO Radim Holiš. Vyjednávání o koalici už začala. Volby byly tak trochu referendem za výstavbu osmimiliardové nemocnice ve Zlíně, kterou prosazovala Čunkova KDU-ČSL a také STAN. Obě dosud vládnoucí strany se mohou ocitnout v opozici.

Olomoucký kraj: Krajské volby v Olomouckém kraji vyhrálo ANO s 18 mandáty v 55členném zastupitelstvu. Druhá skončila koalice Pirátů a STAN se 13 mandáty. Třetí Koalice pro Olomoucký kraj (spojení KDU-ČSL, TOP 09, Zelených a hnutí ProOlomouc) bude mít 12 zastupitelů. Čtvrtá ODS má sedm mandátů. Na pátém místě je SPD s pěti zastupiteli. Dosavadní hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) chce hledat spojence do koalice, jenže možný je i scénář, že se proti němu spojí demokratické opoziční strany, od nichž zaznívá, že je v kraji čas na změnu.

Moravskoslezský kraj: V koalici bude kromě vítězné ANO, ODS s podporou TOP 09 a KDU-ČSL zřejmě i ČSSD. Dosavadní hejtman Ivo Vondrák (ANO) uvedl, že k jednání se tyto subjekty sejdou v neděli. Vondrák už odpoledne řekl, že vznik koalice očekává brzy, chce i v dalším období spolupracovat s KDU-ČSL a ODS a jednat bude i s ČSSD a Piráty.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Rychlé, levné, ale málo spolehlivé. Antigenní testy neodhalily třetinu nakažených

Rychlé antigenní testy podle srovnávací studie českých odborníků neodhalí covid-19 asi u třetiny nakažených. Nákazu …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *