Domů / Zahraniční zprávy / Trump má koronavirus, Bidenovi se smál kvůli roušce

Trump má koronavirus, Bidenovi se smál kvůli roušce

Letošní americké prezidentské volby se budou zásadně lišit od všech předchozích. Je to jasné od pátku, kdy prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že on a jeho manželka Melania měli pozitivní test na koronavirus. Jsou tak dalšími dvěma ze zhruba 7,3 milionu Američanů, u kterých se prokázala infekce.

Minimálně na dva týdny musí být Trump v karanténě, a nemůže se tak osobně zúčastnit předvolebních mítinků. Nebude moci dělat kampaň takzvaně v terénu a objíždět města či státy, kde se bude 4. listopadu rozhodovat o výsledku voleb. Jeho oblíbený způsob komunikace přes sociální síť Twitter ale karanténou nijak zasažen není.

Prezidentský pár zůstane v karanténě v Bílém domě, ale Trump musí zrušit všechny schůzky a jednání. Podle listu Wall Street Journal se téměř jistě neuskuteční druhá předvolební televizní debata s kandidátem Demokratické strany Joem Bidenem, naplánovaná na 15. říjen do Miami.

Kuriózní je, že Trump v minulé, úterní debatě zesměšňoval Bidena za nošení roušky. „Mohl by mluvit z velké vzdálenosti, ale on se ukáže v největší roušce, jakou jsem kdy viděl,“ uvedl Trump s odkazem na to, že podle něj stačí stát dostatečně daleko od člověka s covidem-19, aniž by se nákaza přenesla. Sám Trump se nakonec nakazil od své poradkyně Hope Hicksové.

Na předvolebních shromážděních, konaných na jeho podporu, drtivá většina lidí roušky nenosí. Sám Trump ji nosil výjimečně.

Koronavirus jako politický problém

Politologové a analytici se shodují, že Trump má větší šanci obhájit mandát, pokud koronavirus nebude hlavním tématem pro voliče. Fakt, že se sám prezident nakazil, hovoří v tomto směru v jeho neprospěch.

„I kdyby se ukázalo, že průběh nemoci u něj nebude závažný, politicky pro něj pozitivní test znamená problém. Vzhledem k tomu, že měsíce zlehčoval závažnost pandemie a tvrdil, že vědci a odborníci se mýlí,“ napsal americký list New York Times.

Není ale jasné, jaké příznaky prezident má a zda by mohl být u něj průběh nemoci tak vážný, že by se dokonce nemohl voleb vůbec zúčastnit. Do hlasování zbývá 32 dní.

Pokud by se zdravotní stav čtyřiasedmdesátiletého Trumpa zhoršil a vyžadoval by hospitalizaci, jeho pravomoce by převzal podle ústavy viceprezident Mike Pence. V minulosti taková situace nastala dvakrát, když se operaci podrobili Ronald Reagan a George W. Bush.

„Propuknutí epidemie v Bílém domě je velmi špatný scénář. Je nutné zajistit, aby se nákaza nerozšířila na nejvyšší místa v americké vládě,“ uvedla k tomu Sam Vinogradová, bývalá bezpečnostní poradkyně předchozího prezidenta Baracka Obamy.

Od začátku pandemie zemřelo ve Spojených státech na covid-19 přes 200 tisíc lidí.

Čínský virus

„Obávám se, že Trump bude ještě agresivnější vůči Číně, když se virem sám nakazil. Přijde mi, že i britský premiér Boris Johnson výrazně přidal na antičínské rétorice poté, co prodělal covid-19,“ cituje agentura Reuters japonského ekonoma Naoju Ošikubeho ze společnosti Sumitomo Mitsui Trust Asset Management v Tokiu.

Americký prezident viní Peking z toho, že nezvládl počátek epidemie na začátku letošního roku a kvůli tomu se nemoc rozšířila do celého světa. Naposledy to zopakoval 22. září, kdy vyzval Organizaci spojených národů (OSN), aby Čínu volala k odpovědnosti. Opakovaně také použil výraz „čínský virus“.

Video: Trump chtěl ukázat, že je macho, hodnotí americkou televizní debatu Dan Anýž

Podle všech ukazatelů by měl Donald Trump velký problém vyhrát volby, proto z nich musí udělat referendum o Joe Bidenovi, míní redaktor Aktuálně.cz. | Video: Martin Veselovský
Zdroj příspěvku

Koukněte také

Studie ukázala vliv znečištěného ovzduší na úmrtí na covid. Česko vede žebříček

Znečištěné ovzduší přispělo k 15 procentům úmrtí pacientů s nemocí covid-19. To je odhad mezinárodní …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *