Domů / Zahraniční zprávy / Šéfové zemí EU stále vidí naději na dohodu s Británií

Šéfové zemí EU stále vidí naději na dohodu s Británií

ČTK

Aktualizováno před 13 minutami

Naději na uzavření dohody s Británií stále vidí většina lídrů zemí Evropské unie, kteří o dosud bezvýsledných rozhovorech a rychle se krátícím čase k jejich dokončení debatovali na pátečním bruselském summitu. Podle českého premiéra Andreje Babiše se však šéfové států a vlád unijní sedmadvacítky také shodli, že je lepší neuzavřít s Londýnem žádnou dohodu, než dojednat smlouvu špatnou.

Političtí vůdci zemí EU hodnotili aktuální průběh jednání, jejichž další týdenní kolo v pátek skončilo bez zásadního průlomu. Ve čtvrtek navíc Evropská komise zahájila s Londýnem řízení kvůli porušení loni dojednané smlouvy o britském vystoupení z EU v souvislosti s tamním návrhem zákona o vnitřním trhu.

„Dokud brexitová jednání trvají, jsem optimistická,“ řekla novinářům po skončení dvoudenního summitu německá kancléřka Angela Merkelová. Podobně se vyjadřovala i řada dalších šéfů států či vlád. Irský premiér Micheal Martin vyzval britskou vládu, aby dodržovala brexitovou smlouvu, kterou loni podepsal stávající britský premiér Boris Johnson.

Dohodu podle komise porušuje britský návrh zákona o vnitřním trhu, k jehož úpravě unijní exekutiva Londýn neúspěšně nabádala. Návrh schválený britskou Dolní sněmovnou je podle EK v rozporu s takzvaným protokolem o Severním Irsku zajišťujícím, aby mezi tímto britským regionem a Irskem nevznikla tvrdá hranice. Podle unijních politiků tento návrh a následné řízení zahájené komisí jednání s Británií komplikuje, avšak nikoli znemožňuje.

Lídři doufají, že Britové ustoupí

„Kde je vůle, tam je cesta,“ řekla po pátečním jednání s unijními lídry předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. „Dosáhli jsme pokroku v mnoha obtížných oblastech, ale ty hlavní jsou ještě stále otevřené,“ konstatovala s odkazem na přetrvávající spory v otázkách hospodářské konkurence, dohledu na dodržování pravidel či rybolovných práv.

Šéfka unijní exekutivy bude o aktuálním stavu jednání v sobotu hovořit s premiérem Johnsonem.

Prezidenti a premiéři unijních zemí se shodli, že se brexitu budou podrobně věnovat na dalším summitu už za dva týdny. Vyjednávači obou stran dávají dlouhodobě najevo, že polovina října je mezním termínem pro dosažení dohody, aby ji poté mohly schválit parlamenty.

„My jsme konstatovali, že pro členské státy je lepší nemít žádný deal (dohodu), než špatný deal,“ řekl po jednání novinářům premiér Babiš. Stejně jako další unijní lídři doufá, že Británie ustoupí ze svých požadavků, které by jí zajišťovaly přístup na jednotný trh EU bez splnění podmínek, které platí pro ostatní země s podobným přístupem.

Přibáň: Češi se bojí, libra padá, nikdo neví, jaké budou vztahy s Británií po Brexitu (video z 31. 1. 2020)

Nastává nejisté období pro asi 3 miliony lidí. Do vyjednání definitivní dohody se nic neděje, do budoucna se status změní, říká Přibáň. | Video: DVTV, Martin Veselovský


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Soud ruskému herci Jefremovovi zmírnil o půl roku trest za nehodu v opilosti

ČTK Aktualizováno před 7 minutami Moskevský městský soud ve čtvrtek zmírnil trest známému herci Michailu …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *