Domů / Domácí zprávy / Nový impuls v kauze Rath II. Státní zástupce se odvolal, požaduje přísnější tresty

Nový impuls v kauze Rath II. Státní zástupce se odvolal, požaduje přísnější tresty

Druhá větev korupční kauzy kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) získala nový náboj. Žalobce se odvolal proti rozsudku s jedinou výjimkou vůči všem fyzickým osobám, které v kauze figurovaly. Odvolání míří i proti Davidu Rathovi. Žalobce brojí proti vyměřeným trestům, požadoval přísnější. Podstatou kauzy je manipulace s veřejnými zakázkami ve středočeských nemocnicích.

Davida Ratha s Kateřinou Kottovou (tehdy Pancovou) a Petrem Kottem spojuje dlouhodobé přátelství. Manželská dvojice styky s Rathem využívala, když v letech 2011 a 2012 domlouvala průběh veřejných zakázek na rekonstrukci kladenské nemocnice, špitálu v Kolíně či výstavbu nového pavilonu nemocnice v Mladé Boleslavi. Rath coby hejtman spravoval krajské peníze. Kottovi s jeho vědomím promýšleli machinace s tendry a sháněli úplatky.

Letos v lednu Krajský soud v Praze celou skupinu čítající osm firem a devět fyzických osob uznal vinnými z několika korupčních trestných činů, Rath a Kottovi dostali 8 let vězení. Rozsudek se psal skoro osm měsíců, 16. září jej rozesílali všem aktérům případu. O týden později se dozorový státní zástupce odvolal.

Kdy jindy zabavit majetek

„Odvolání státního zástupce je podáno v neprospěch všech obžalovaných, u nichž soud volil mírnější tresty, než byly v závěrečném návrhu státního zástupce. Konkrétně je odvolání podáno v neprospěch všech obžalovaných fyzických osob vyjma obžalovaného Jiřího Anděla,“ potvrdil Aktuálně.cz Jiří Wažik, mluvčí Krajského soudu v Praze, jenž odvolání přijal. Kauzu v druhé instanci vyřídí Vrchní soud v Praze.

Odvolání žalobce zatím není odůvodněné, stejně jako ho zatím nekomentuje Vrchní státní zastupitelství v Praze. Ale z podstaty míří proti výši trestů. Rath dostal 8 let, zatímco pro něj žalobce požadoval 9,5 roku. Chtěl také úplné propadnutí veškerého majetku Ratha a Kottových. „U těchto obžalovaných jsou další čtyři skutky navíc, takže kdy jindy, když ne v takovém případě, je na místě tento trest uložit,“ sdělil Aktuálně.cz už dříve Pražák.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Autoškoly budou mít etický kodex. Sexuální obtěžování musíme zarazit, míní ombudsman

Některá svědectví obtěžovaných žaček autoškol, které se na redakci obrátily, jsou skutečně drsná. Namátkou: „Lektor …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *