Domů / Domácí zprávy / Obrazem: Brutální potlačení protestů v srpnu 1969. Stát odškodní oběti násilí

Obrazem: Brutální potlačení protestů v srpnu 1969. Stát odškodní oběti násilí

Rok po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa pálila komunistické ozbrojené složky do demonstrantů. Pět Čechů na ulici zemřelo, desítky lidí si odnesly zranění či doživotní zmrzačení. Sněmovna ve středu v prvním kole projednávání schválila návrh, aby byli oběti násilí odškodněni. Podívejte se na fotografie z té doby.

Návrh na odškodnění předložili poslanci ze všech stran kromě komunistů. Příbuzní těch, kteří při demonstracích zemřeli po zásahu ozbrojených složek státu, by mohli dostat 200 tisíc korun. Lidé, kteří utrpěli zranění s trvalými následky 90 tisíc a ostatní zranění pak 40 tisíc korun.

Pro byli všichni přítomní poslanci i Jiří Dolejš a Leo Luzar z KSČM. Zdrželi se jen komunisté Stanislav Grospič a Zdeněk Ondráček.

Oficiální statistiky hovoří o tom, že při demonstracích proti sovětské okupaci v srpnu 1969 přišlo o život pět lidí, pět bylo zraněno těžce a 26 lehce. Nicméně tehdy lékaři mnoho zraněných nehlásili, aby je ochránili před šikanou komunistických úřadů. Proto se předpokládá, že budou počty zraněných mnohem vyšší. Návrh zákona počítá s náklady na odškodnění až 4,5 milionu korun.

V srpnu 1969 zastřelily lidové milice, armáda a policie v Praze Františka Kohouta, Vladimíra Krubu a Bohumila Siřínka. V Brně pak Danuši Muzikářovou a Stanislava Valehracha.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Blatného podivné vysvětlení čísla R. Ve škole bych ho za to nevyhodil, říká matematik

Do pátečního jednání sněmovny o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru výrazně vstoupil nový ministr …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *