Domů / Domácí zprávy / Klimatičtí aktivisté zablokovali ulici u sněmovny, policie zadržela 44 lidí

Klimatičtí aktivisté zablokovali ulici u sněmovny, policie zadržela 44 lidí

Na tři desítky aktivistů klimatického hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) ve čtvrtek ráno zablokovalo v Praze dopravu v Thunovské ulici u sněmovny. Chtějí, aby vláda vyhlásila stav klimatické nouze a jednala o klimatických opatřeních. Krátce předtím se podle ČTK skupina pokusila neúspěšně dostat do sněmovny. Policie zadržela celkem 44 lidí.

Policie uvedla, že ochranná služba u sněmovní budovy zadržela deset lidí, protože neuposlechli výzvy a narušili chráněný prostor. Po jedenácté hodině pak doplnila, že v souvislosti s navazujícími přestupky v ulici Tomášská zajistila 32 lidí. Celkem je podle policie 44 zadržených. Všechny čeká převoz na policejní služebnu.

Dopravu z Thunovské ulice policie odklonila. Po jejím zablokování aktivisty se totiž vytvořila před ní kolona aut, která se táhla přes nedaleké Valdštejnské náměstí.

Policisté zasahovali u dolní parlamentní komory krátce po 8:00, důvodem podle ní bylo to, že skupina aktivistů neuposlechla výzvy a narušila chráněný prostor. „Deset osob bylo za použití donucovacích prostředků zajištěno a předáno pražským policistům,“ uvedla policie a doplnila, že na místě je pořádková jednotka.

„V permafrostu jsou horší věci než koronavirus“

Aktivisté v ulici přiléhající ke sněmovně i po zásahu policie zůstali, hráli a zpívali. Někteří se zavěsili na konstrukci, kterou si tam sestavili. Ostatní stáli za velkým bannerem, na kterém bylo mimo jiné napsáno „Rebel for life“ nebo „V permafrostu jsou horší věci než koronavirus, nenechme ho roztát.“

„Cílem akce je upozornit jak veřejnost, tak hlavně vládu a sněmovnu, že se nacházíme ve stavu klimatické krize a požadujeme po ní, aby se zachovala tak, že vyhlásí stav klimatické nouze. Což je podle nás něco naprosto samozřejmého,“ řekla mluvčí pořádajícího hnutí Adéla Hrdličková.

Podle ní je obecným cílem hnutí dosažení uhlíkové neutrality do roku 2025, aby se Česká republika udržela pod oteplením 1,5 stupně Celsia, protože jen tak bude mít 66procentní šanci vyhnout se nejhoršímu scénáři, ke kterému klimatická krize zatím míří.

„A to bude mít dopad na každého občana. Proto jsme přistoupili k takovému jednání z nouze, to je blokování ulice. Víme, že to může mnoho obyvatel Prahy naštvat, protože se třeba nedostanou do práce, ale je to jednání v nouzi a my požadujeme stav klimatické nouze,“ odůvodnila mluvčí zablokování ulice.

Členové hnutí své požadavky demonstrovali v úterý i před ministerstvem financí v Praze. Někteří se nechali přivázat k vchodovým dveřím, přístup do budovy však úplně nezablokovali. ER požadovali, aby resort prosazoval ekologičtější strategii v ekonomice a dalších oblastech. Akci stejně jako ve čtvrtek monitorovali policisté.

Protest byl součástí takzvané Velké rebelie za život, v rámci níž pražská odnož hnutí v dalších dnech hodlá uspořádat několik dalších podobných akcí. Na čtvrtek měli naplánovanou blokádu neznámé instituce.

Video: Ekologičtí aktivisté loni narušili provoz metra v Londýně


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Autoškoly budou mít etický kodex. Sexuální obtěžování musíme zarazit, míní ombudsman

Některá svědectví obtěžovaných žaček autoškol, které se na redakci obrátily, jsou skutečně drsná. Namátkou: „Lektor …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *