Domů / Zahraniční zprávy / Inspiroval film Hotel Rwanda, doma ho zatkli. Rodina Paula Rusesabagina žádá o pomoc

Inspiroval film Hotel Rwanda, doma ho zatkli. Rodina Paula Rusesabagina žádá o pomoc

Rodina Paula Rusesabagina, jehož činy se staly inspirací pro hollywoodský film Hotel Rwanda, dnes vyzvala Evropskou unii, Belgii a Spojené státy, aby apelovaly na jeho propuštění z věznice ve Rwandě, napsala agentura Reuters.

Muž, který byl ve filmu vylíčen jako hrdina, protože před smrtí zachránil více než 1200 lidí, nyní čelí v Kigali obvinění z terorismu a dalších činů vztahujících se ke genocidě ve Rwandě v roce 1994. Koncem září se před soudem k části obvinění přiznal.

Rusesabagina, který žil jako politický disident v exilu ve Spojených státech a v Belgii, se v srpnu vrátil do Rwandy, kde byl zatčen a obviněn. Jeho případ vyvolal značnou mezinárodní pozornost díky tomu, že jeho příběh o tom, jak během genocidy chránil hosty z etnika Tutsiů, inspiroval populární hollywoodský film.

Dosud nebylo jasné, jaké byly okolnosti jeho návratu do Rwandy. Podle prohlášení rodiny byl do země vylákán trikem, když nasedl do soukromého letadla, o němž předpokládal, že ho dopraví do Burundi. Místo toho přistáli ve Rwandě, kde byl ihned zatčen. Po obvinění neměl možnost si sám vybral obhájce a místo toho mu právní tým určila rwandská vláda.

Násilí ve Rwandě vypuklo v dubnu 1994 a za sto dní bylo povražděno na 800 000 etnických Tutsiů a umírněných Hutuů. Na masakrech se podílela skupina Demokratické síly pro osvobození Rwandy (FDLR).

Rusesabagina přiznal, že se podílel na založení ozbrojeného křídla FDLR, jak uvádí prokuratura. Nepopřel, že se skupina dopustila zločinů, ale on sám prý působil jen v roli diplomata. Ke 13 bodům obvinění patří také financování terorismu, spoluúčast na vraždě a nábor dětských vojáků. V případě usvědčení obžalovanému hrozí 25 let vězení.

Šestašedesátiletý Rusesabagina patří ke kritikům prezidenta Paula Kagameho, má belgické občanství a povolení k trvalému pobytu ve Spojených státech.

Hollywoodský snímek Hotel Rwanda měl premiéru deset let po masakrech a pojednává o skutečné události, kdy Rusesabagina jako manažer luxusního hotelu využil kontaktů s elitními Hutuy a poskytl přístřeší bezbranným uprchlíkům. Zachránil jich 1268. V USA mu byla udělena prezidentská medaile, rwandské úřady ho ale kritizují za komentáře o údajném porušování lidských práv Kagameho vládou.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Demonstrace kvůli karikaturám Mohameda. V muslimských zemích pálí fotky Macrona

V bangladéšské metropoli Dháce v úterý demonstrovaly desítky tisíc lidí, kteří volali po bojkotu francouzských …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *