Domů / Zahraniční zprávy / Čína naočkovala 350 tisíc lidí vakcínou proti koronaviru

Čína naočkovala 350 tisíc lidí vakcínou proti koronaviru

Přestože ještě několik měsíců potrvá, než bude možné očkovat proti koronaviru, 350 tisíc lidí už vakcínu dostalo. Konkrétně v Číně. Tamní státní rada schválila užití dosud neověřené vakcíny pro zaměstnance nezbytných profesí. Zahraniční experti však upozorňují na možné nežádoucí účinky.

Běžně musí nové léky a vakcíny projít složitým testováním, které zaručí, že jsou látky nejen účinné, ale také bezpečné. To probíhá ve vyspělých zemích na tisících až desítkách tisíc dobrovolníků.

K této takzvané třetí fázi přistoupilo několik čínských výrobců potenciálních vakcín v červnu. Například farmaceutická firma SinoPharm nechala podat vakcíny 40 tisícům lidí, kteří jsou nyní na pozorování. Celý proces ještě neskončil a výsledky nebyly zveřejněny.

V červenci ale čínská rada, vládní orgán, v jehož čele je prezident Si Ťin-pching, schválila nouzové použití vakcín pro rizikové skupiny, informuje čínský server Yicai Global. O následném očkování části obyvatelstva se dlouho nevědělo, nyní se však ukazuje, že vakcínu už dostali zaměstnanci farmaceutických firem a státních podniků. Podle státní rozhlasové stanice, na kterou se odkazuje hongkongský deník South China Morning Post, jich bylo 350 tisíc.

Kromě zmíněné firmy SinoPharm se ví také o podání vakcíny od další farmaceutické společnosti Sinovac. Ta naočkovala tři tisíce svých zaměstnanců a jejich příbuzných.

Další lidé s neschválenou vakcínou budou přibývat. Jak píše americký deník New York Times, místní vláda ve městě Šao-jang v provincii jižně od Šanghaje vytvořila speciální kategorii lidí, kteří mají právo na nouzové očkování. Úřady sem zařadily pracovníky škol, školek, pečovatelských domů, zaměstnance supermarketů a také ty, kteří cestují do rizikových oblastí. Výzvy k vytvoření podobných seznamů prý dostaly i správy jiných oblastí. 

„Cílem je nejprve vybudovat imunologickou bariéru pro zvláštní část obyvatelstva, která zaručí stabilitu následných procesů v celých městech,“ uvedl Čeng Čung-wej z Čínské národní zdravotní komise. Podle něj se tak chce vláda vyhnout zpomalení ekonomiky, kdyby došlo k návratu nemoci na podzim a v zimě. 

Psychologický efekt očkování

Testování čínských vakcín probíhá v zahraničí, například ve Spojených arabských emirátech, Maroku, Peru nebo Argentině. Tamní dobrovolníky monitorují zdravotníci a zaznamenávají případné komplikace. Zda něco podobného probíhá i u lidí v Číně, kteří si prošli nouzovým očkováním, není jasné. Neví se ani to, zda tito lidé dostali informace o možných vedlejších účincích.

Očkování neschválenou vakcínou proto kritizují někteří zahraniční odborníci. „Má to mnoho negativních dopadů. Lidé mohou být nakažení a šířit infekci, aniž by to věděli, protože budou relativně bez příznaků, pokud vakcína částečně zafunguje,“ popisuje jeden z možných problémů Jerome Kim z neziskové organizace Mezinárodní institut pro vakcíny (IVI).

S tím částečně souhlasí i čínský virolog Jang Čan-čchiou z univerzity ve Wu-chanu, který se domnívá, že vakcína může být jen placebo – bude mít pouze „psychologický efekt na uklidnění zaměstnanců“.

Lékař Kim Mulholland z Murdochova dětského výzkumného ústavu v australském Melbourne, který dohlíží na testování tamních vakcín na koronavirus, se obává i dobrovolnosti takového očkování. „Bojím se, že pro zaměstnance státních firem může být těžké ho odmítnout,“ říká.

„Je to paradoxní, protože v Číně je nyní míra infekce velmi nízká,“ doplňuje pro server Vox imunolog John Moore z americké Weill Cornell Medical College. „Jsou v pozici, kdy by si mohli dovolit čekat na výsledky třetí fáze a mezitím pořádně porozumět bezpečnosti vakcíny bez ohrožení zdraví lidí,“ myslí si. 

Žádné vyjádření od zaměstnanců ale zahraniční deníky nezískaly, protože ti museli podepsat dohodu o mlčenlivosti.

Důležitá třetí fáze

Kritiku však čínská strana odmítá. Výrobci vakcín tvrdí, že z lidí, kteří byli od července naočkovaní, se zatím nikdo koronavirem nenakazil. Ani se u nich neprojevily vážnější nežádoucí účinky.

Čeng Čung-wej ze zdravotní komise navíc uvádí, že nouzové očkování obyvatelstva získalo „porozumění a podporu“ Světové zdravotnické organizace (WHO). Ta to však odmítla. WHO se už dříve vyjádřila, že testování ve třetí fázi je pro použití vakcín nezbytné.

Například britská farmaceutická firma AstraZeneca nedávno pozastavila vývoj své vakcíny, když ve třetí fázi testování jeden dobrovolník z neznámých důvodů vážně onemocněl. 

Čínská vakcína by měla být oficiálně schválena letos v listopadu a její cena by se měla pohybovat kolem tisíce jüanů, tedy necelých tří a půl tisíce korun.

Video: Vakcínu proti koronaviru bych zavedl jako povinnou, usnuli jsme na vavřínech, říká imunolog

Rychlost vývoje vakcíny nebude mít vliv na její účinnost, nemůžeme dopředu vědět, jak se bude v těle chovat, musí mít klinické testy, říká Zadražil | Video: Emma Smetana
Zdroj příspěvku

Koukněte také

Hackeři z Ruska se chystali napadnout olympiádu. Ruští sportovci z ní byli vyloučeni

Ruští hackeři ve službách vojenské rozvědky se chystali napadnout letní olympijské a paralympijské hry v …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *