Domů / Zahraniční zprávy / Vlivný předseda PiS Jaroslaw Kaczyński se stane vicepremiérem polské vlády

Vlivný předseda PiS Jaroslaw Kaczyński se stane vicepremiérem polské vlády

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński je označován za jednoho z nejmocnějších mužů dnešního Polska, přestože byl v posledních letech „jen“ řadovým poslancem. Svou stranu loni dovedl k drtivému vítězství ve volbách, premiérem se ale stal dosavadní předseda vlády Mateusz Morawiecki.

Úřad předsedy vlády sice 71letý Jaroslaw Kaczyński jednou zastával zhruba rok a půl v letech 2006 až 2007, tedy v době, kdy byl jeho bratr Lech Kaczyński prezidentem, jinak ale zůstává od roku 2003 hlavně předsedou své strany. Po smrti sourozence, který zahynul při havárii vládního letadla u Smolenska v dubnu 2010 krátce před vypršením jeho pětiletého mandátu, svedl Jaroslaw v roce 2010 vyrovnaný souboj o prezidentské křeslo s Bronislawem Komorowským, kterému těsně podlehl.

Úspěšná cesta dvojčat Kaczyńských k moci, která vyvrcholila v letech 2006 a 2007 obsazením dvou vrcholných funkcí, byla podle mnohých pozorovatelů především triumfem o 45 minut staršího Jaroslawa. Právě on byl hlavním stratégem sourozeneckého tandemu, který se proslavil už v dobách dětství rolemi ve filmu Dva, kteří ukradli měsíc (1962) a na vrchol polské politiky se dostal po prezidentských volbách 2005, po kterých následoval triumf PiS při volbách do parlamentu.

V čele vlády ovšem tehdy Jaroslaw Kaczyński pobyl jen rok a čtyři měsíce. Kabinetu, který Právo a spravedlnost (PiS) sestavilo s nacionalistickou Ligou polských rodin a ultrakatolickou stranou Sebeobrana, se nevyhnuly časté personální změny, rozmíšky a aféry. V létě 2007 tak koalice PiS s oběma stranami označovanými za extremistické oficiálně skončila a v listopadu následovaly předčasné volby.

Ty vyhrála liberální Občanská platforma (PO) a Kaczyńského v premiérském úřadě vystřídal Donald Tusk, který o dva roky dříve ve finále prezidentské volby prohrál – s Lechem Kaczyńským. Do vlády Tusk přizval lidovce a společně pak obě strany pokračovaly i po volbách 2011. Z funkce ale Tusk po třech letech odstoupil, aby se stal předsedou Evropské rady. A po jeho odchodu PO prohrála v parlamentních volbách.

Rok 2015 byl vůbec ve znamení návratu Práva a spravedlnosti. Z ústraní jej dirigoval Jaroslaw Kaczyński, stále truchlící za bratra. Na veřejnosti se objevoval prakticky jen v černém obleku a s černou kravatou. Nejprve v květnu porazil nepříliš známý právník a europoslanec Andrzej Duda kandidující za PiS dosavadního prezidenta Bronislawa Komorowského a v říjnu PiS dominovalo parlamentním volbám. Jaroslaw Kaczyński ovšem zůstal řadovým poslancem, do premiérského křesla vyslal jiné.

To samé se opakovalo i po loňských volbách. „Ne, je mi dobře ve funkci, kterou zastávám, tedy předsedy strany. To mi vyhovuje nejlépe. Nemám ambici nahradit Mateusze Morawieckého, protože bych chtěl, aby zůstal šéfem vlády,“ řekl loni před volbami.

Začátky v politice

V politice se bratři Kaczyńští, narozeni 18. června 1949 ve Varšavě, začali angažovat již za komunistického režimu, od 70. let minulého století se podíleli na činnosti opozičních uskupení. V roce 1989 se zúčastnili jednání u kulatého stolu a v prvních polosvobodných volbách byli zvoleni do Senátu, který v roce 1991 vyměnili za dolní parlamentní komoru. Počátkem 90. let patřili k okruhu nejbližších spolupracovníků Lecha Walesy, se kterým se ale brzy rozešli ve zlém.

S někdejším prezidentem se Jaroslaw Kaczyński dokonce nedávno dostal do soudního sporu, když požadoval omluvu za Walesovy výroky, které Kaczyńskému připisovaly odpovědnost za katastrofu vládního letadla u ruského Smolenska, kde zahynul jeho bratr Lech.

Ani rozchod s nejznámější postavou protikomunistického hnutí neznamenal pro bratry Kaczyńské konec v politice, byť v roce 1993 jejich Dohoda středu v parlamentních volbách propadla. Do Sejmu se Jaroslaw znovu dostal o čtyři roky později, kdy kandidoval za pravicovou koalici Volební akce Solidarita (AWS), po jejím rozpadu pak Kazcyńští – z nichž to tehdy Lech dotáhl až na ministra spravedlnosti – stáli u zrodu nově vytvořeného Práva a spravedlnosti.

Obhájce národních zájmů

Za něj se Jaroslaw dostal v roce 2001 do parlamentu, zatímco Lech (v té době šéf PiS) se na podzim 2002 stal starostou Varšavy. Rozhodujícím obdobím na cestě k moci se stal podzim 2005, kdy PiS vyhrála volby. Jaroslaw však premiérskou funkci nepřevzal, nejspíš proto, aby neohrozil bratrovu prezidentskou kandidaturu. Lech byl v říjnu 2005 skutečně zvolen hlavou státu a už jako prezident jmenoval v polovině následujícího roku Jaroslawa premiérem.

Kaczyński, který se nikdy neoženil, má podle polských médií značný vliv na politiku Morawieckého vlády a někdy bývá označován za klíčového polského politika současnosti. Vystupuje jako obhájce národních zájmů. Letos obvinil zahraniční média, že se vměšují do prezidentských voleb, které nakonec opět vyhrál kandidát PiS Duda. „Média v Polsku by měla být polská,“ prohlásil také Kaczyński.

Video: Polská veřejnoprávní televize likviduje oponenty vlády, obsluhuje tvrdé jádro, říká Brolík

Reálný vládce země je Jaroslav Kaczyński a ten chce Polsko změnit. Pokud by vyhrál opoziční kandidát, tak má smůlu, říká Tomáš Brolík z Respektu. | Video: Daniela Drtinová
Zdroj příspěvku

Koukněte také

Nezapomínejme na klimatickou krizi. Musíme snížit emise, říká šéf E.ON Záklasník

Generální ředitel energetické společnosti E.ON Martin Záklasník se zapojil do klimatického speciálu Planeta v nouzi. …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *