Domů / Finance / Ve volném čase se nepracuje. Data ukázala, kde to šéfové ignorují a své lidi úkolují

Ve volném čase se nepracuje. Data ukázala, kde to šéfové ignorují a své lidi úkolují

Pro mnohé lidi je sice práce středobodem jejich života, čeští šéfové ovšem dokáží volný čas svých zaměstnanců celkem respektovat. Tedy alespoň podle aktuálních dat evropského statistického úřadu Eurostat. Ten zjišťoval podíl zaměstnanců, které jejich zaměstnavatel v uplynulých dvou měsících opakovaně kontaktoval v jejich volném čase.

Z čerstvé statistiky vyplývá, že loni bylo v celé EU takových zaměstnanců 17,4 procenta, přitom v Česku 7,7 procenta. Větší klid od svých šéfů v době svého volna mají už jen Litevci (4 %) a Rumuni (5 %).

Například u sousedních Slováků je svými šéfy v době volna kontaktováno 9,8 procenta zaměstnanců, u Němců je to pak 17,2 procenta.

Naopak zaměstnavatelé ve Finsku, ve Švédsku a v Nizozemsku jsou poměrně neodbytní – podíl vícekrát vyrušených zaměstnanců v těchto zemích loni dosáhl 35,3 procenta, 32,3 procenta a 29,8 procenta.

„Samozřejmě, podobné statistiky je třeba brát s rezervou. Mohou být zatíženy určitou subjektivitou, či dokonce autocenzurou, plynoucích z kulturně-historicky daných norem a vzorců chování. To, co zaměstnanec ve Skandinávii už považuje za vyrušení, třeba zaměstnanec v zemích typu ČR, Rumunska nebo Litvy ve statistice ani nevykáže,“ podotýká ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Z dat evropských statistiků zároveň vyplývá, že častěji jsou takto „vyrušováni“ muži, a to z 20 procent. U žen je to 14 procent.

Nejvíce jsou ve svém volnu kontaktováni manažeři, techničtí pracovníci, příslušníci ozbrojených složek nebo prodejci.

Foto: Eurostat

Z hlediska odvětví k tomu pak nejčastěji dochází na trhu nemovitostí, v zábavním a uměleckém průmyslu, vědě a technice a ve finančním sektoru.

Eurostat také vyčíslil podíl zaměstnanců, kteří nejen, že byli v uplynulých dvou měsících svým nadřízeným kontaktováni, ale ještě navíc dostali v rámci tohoto kontaktování pracovní úkol, na jehož splnění museli začít pracovat ještě před začátkem dalšího pracovního dne.

I v tomto případě dopadli Češi lépe než průměr EU. V Česku bylo loni takových zaměstnanců jen 5,2 procenta, v EU jako celku šlo o 10,5 procenta. Lépe než čeští zaměstnavatelé si v této statistice stojí opět Litevci a Rumuni a nejneodbytnější jsou podle statistik šéfové finští (22,3 %), švédští a britští (15,9 %).


Zdroj příspěvku

Koukněte také

E-shop Zoot začal prodávat oblečení přes Alzu. V pilotní fázi nabídne bundy i kalhoty

On-line prodejce módy a doplňků Zoot začal prodávat část svého sortimentu přes největší český e-shop …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *