Domů / Domácí zprávy / Komisi pro hybridní hrozby i dezinformace povede Králíček z ANO, byl jediný kandidát

Komisi pro hybridní hrozby i dezinformace povede Králíček z ANO, byl jediný kandidát

ČTK

Aktualizováno před 12 minutami

Sněmovní komisi pro hybridní hrozby povede poslanec ANO Robert Králíček. Člena bezpečnostního a rozpočtového výboru zvolila dolní komora do čela nové komise v pondelní tajné volbě. Králíček byl jediným kandidátem, získal 112 z 171 hlasů.

Komise se má zabývat vlivem kybernetických útoků a šíření cílených dezinformací z ciziny na situaci v Česku. Každá ze sněmovních stran v ní má po jednom zástupci. Vládní strany zastupuje vedle Králíčka Ondřej Veselý (ČSSD). Za ODS je v komisi Pavel Žáček, za Piráty Jan Lipavský, za SPD Pavel Jelínek, za KSČM Jiří Valenta, za KDU-ČSL Jan Bartošek, za TOP 09 Helena Langšádlová a za STAN Jan Farský.

Králíček už nyní působí také v komisích pro kontrolu činnosti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, Bezpečnostní informační služby a Generální inspekce bezpečnostních sborů.

O vznik komise k hybridním hrozbám usilovali už předloni zástupci pravicové opozice. Komise měla být podle nich vyšetřovací a měla vyhodnotit vliv autoritářských režimů na dění v Česku. Členové komise měli hledat oblasti, v nichž se stát nedokáže s těmito riziky vypořádat, a doporučit opatření včetně případných změn legislativy.

Část kritiků zejména z řad KSČM a SPD poukazovala na to, že komise zjevně míří na vliv Číny a Ruska. Nakonec se sněmovní většina dohodla na založení běžné komise pro hybridní hrozby.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Bojíme se, ale uděláme, co je v našich silách. V menších nemocnicích jde do tuhého

Zejména menší nemocnice v Česku se ocitají v nesnázích kvůli nedostatku personálu. Třeba v moravském …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *