Domů / Zahraniční zprávy / Havárie obřího trajektu Estonia po 26 letech. Díra v trupu může přinést nový důkaz

Havárie obřího trajektu Estonia po 26 letech. Díra v trupu může přinést nový důkaz

Estonsko, Švédsko a Finsko budou vyhodnocovat nové důkazy ke ztroskotání trajektu Estonia. Katastrofa se stala přesně před 26 lety a zemřelo při ní 852 lidí. Šlo o největší poválečné lodní neštěstí v Evropě.

Trajekt s 803 cestujícími a 186 členy posádky se potopil na rozbouřeném Baltském moři v noci na 28. září 1994. Podle oficiální zprávy se tak stalo poté, co trajektu kvůli nedostatečné údržbě odpadl přední příklop a voda se přes otevřenou příď dostala na palubu s auty. Nicméně televizní dokument odvysílaný k dnešnímu 26. výročí neštěstí ukázal, že ve vraku lodi na pravé straně trupu lodi je čtyřmetrová díra, informovala agentura Reuters. 

„Estonsko, Finsko a Švédsko se dohodly, že ověří nové informace z dokumentu,“ uvedli ministři zahraničí těchto tří zemí ve společném, dnes zveřejněném prohlášení.

V důsledku televizního dokumentu někteří přeživší a příbuzní obětí lodní katastrofy žádají nové nezávislé vyšetřování ztroskotání trajektu. Objevily se také nové spekulace ohledně příčiny nehody.

Existence „díry v trupu byla přes léta odmítána,“ řekl Kent Härstedt, který nehodu přežil a který býval poslancem švédského parlamentu. „To, co se dnes objevilo, vyvolává další otázky – proč nebyla ta díra zahrnuta do oficiálního vyšetřování?“ ptal se na tiskové konferenci.

Bývalý prokurátor Margus Kurm v pondělí ve veřejnoprávní společnosti ERR řekl, že trajekt mohl ztroskotat v důsledku srážky s ponorkou. Kurm byl šéfem výboru, který příčiny neštěstí zkoumal v letech 2005 až 2009.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Studie ukázala vliv znečištěného ovzduší na úmrtí na covid. Česko vede žebříček

Znečištěné ovzduší přispělo k 15 procentům úmrtí pacientů s nemocí covid-19. To je odhad mezinárodní …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *