Domů / Domácí zprávy / Zeman navrhuje, aby Bělorusové opětovně spočítali hlasy v prezidentských volbách

Zeman navrhuje, aby Bělorusové opětovně spočítali hlasy v prezidentských volbách

Prezident Miloš Zeman přišel s návrhem, aby odevzdané hlasy v běloruských prezidentských volbách byly přepočítané. Zeman s tímto názorem vystoupil v neděli na Frekvenci 1. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) už dříve označil volby v Bělorusku za neférové a inauguraci prezidenta Alexandra Lukašenka za nelegitimní.

Prezident Miloš Zeman, který se dlouho nevyjadřoval k dění v Bělorusku, podporuje podle svých slov opakování prezidentských voleb, ve kterých se za vítěze vyhlásil Alexandr Lukašenko. Zeman ovšem zároveň podotkl, že by ještě předtím uvítal přepočtení hlasů. Česká republika se jinak připojila ke stanovisku celá Evropské unie, která výsledek voleb neuznává. Stejně jako neuznává to, že Lukašenko už složil slib prezidenta.      

„Své stanovisko budu prosazovat i při úterní schůzce nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice,“ avizoval v neděli  v rozhovoru v rádiu Frekvence 1. „Nemám nic proti výzvám k novým volbám, i já si myslím, že skončily velmi podivným výsledkem. Ale jako předstupeň bych velmi uvítal přesčítání volebních lístků,“ řekl Zeman. Podotkl také, že kdyby opakované volby pořádala současná administrativa, mohou dopadnout stejně jako ty srpnové.

Podle oficiálních výsledků Lukašenko srpnové volby vyhrál se ziskem 80 procent. Běloruská opozice považuje výsledky za zfalšované a za vítězku považuje jeho protikandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Proti výsledku voleb se v Bělorusku od vyhlášení výsledků protestuje, policie proti demonstrantům tvrdě zasahuje.

Lukašenko 23. září v tajnosti složil prezidentskou přísahu pro své šesté funkční období. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že čeká diplomacie nepovažuje Lukašenkovu inauguraci za legitimní, protože volby nebyly svobodné ani férové.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Státní bezpečnost, prodloužená ruka sovětské KGB, vznikla před 75 lety v říjnu 1945

Československá Státní bezpečnost (StB) byla téměř od samého počátku prodlouženou rukou sovětské tajné služby KGB. …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *