Domů / Zahraniční zprávy / Napětí v Náhorním Karabachu. Arméni a a Ázerbájdžánci se vzájemně obviňují z útoků

Napětí v Náhorním Karabachu. Arméni a a Ázerbájdžánci se vzájemně obviňují z útoků

Arméni a Ázerbájdžánci se vzájemně obvinili z útoků v oblasti Náhorního Karabachu. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany podle ruské tiskové agentury TASS oznámilo, že arménské síly ostřelovaly ázerbájdžánské armádní pozice i ázerbájdžánské obce a mezi civilisty jsou mrtví a zranění. 

V reakci na eskalaci napětí mezi Ázerbájdžánem a Arménií vyhlásil Náhorní Karabach stanné právo a mobilizaci všech mužů od 18 let, informuje TASS s odkazem na arménská média. Všeobecnou mobilizaci a stanné právo vyhlásila nedlouho poté také Arménie.

Podle ázerbájdžánského ministerstva obrany začaly arménské ozbrojené síly kolem 06:00 místního času ostřelovat pozice ázerbájdžánské armády podél celé linie sporného území i obce, které se se nacházejí v blízkosti.

Arménská armáda uvedla, že sestřelila dva ázerbájdžánské vrtulníky, několik bezpilotních letounů a zlikvidovala další ázerbájdžánskou vojenskou techniku. Ázerbájdžánská strana však tyto informace popřela. Baku také odmítá informace, že by útočilo na civilní cíle.

Turecké ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že Turecko odsuzuje arménské aktivity, stojí za Ázerbájdžánem a je mu ochotné poskytnout pomoc. „Nabídneme Ázerbájdžánu pomoc v takové formě, jakou bude sám chtít,“ sdělilo podle TASS ministerstvo.

Mezi Arménií a Ázerbájdžánem panuje dlouhodobý spor o Náhorní Karabach – enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně etnicky arménským obyvatelstvem. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si vyžádala podle odhadů na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. V současné době se enkláva a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie, zatímco Ázerbájdžán považuje území za okupované.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Německý poslanec za SPD Oppermann zemřel po náhlém kolapsu. Bylo mu 66 let

Místopředseda německého Spolkového sněmu a dlouholetý sociálnědemokratický poslanec Thomas Oppermann zemřel v neděli po náhlém …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *